Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

Жінки все частіше керують силовиками

Автор:

|

Травень 10, 2018

|

Рубрика:

Жінки все частіше керують силовиками

Джина Геспел

Високі підбори щороку впевненіше цокотять у правоохоронних відомствах.

Господиня «Котячого ока»
Дональд Трамп призначив 13 березня, виконувачем обов’язків директора Центрального розвідувального управління (ЦРУ) Джину Геспел, котра до цього була першим заступником керівника відомства. Відтак, вона першою серед жінок очолила ЦРУ, а тому, звісно ж, заслуговує, аби принаймні стисло розповісти про неї.
Джина Геспел народилася 1 жовтня 1956 року, в ЦРУ — з 1985-го. Зокрема працювала під прикриттям у Туреччині й країнах Центральної Європи та Центральної Азії. А 2002-го керувала в’язницею ЦРУ «Котяче око» в Таїланді, в якій утримували підозрюваних у причетності до терористичної організації «Аль-Каїда». У звіті комітету Сенату з розвідки щодо тортур у ЦРУ запевнили, що цих в’язнів «Котячого ока» допитували зі застосуванням заборонених методів.
Зокрема, в’язня Абу Зубайда нібито 83 рази катували за допомогою води впродовж одного місяця. Йому також начебто не давали спати, замикали в дуже тісному приміщенні та били головою об стіну. Відтак він навіть втратив унаслідок тортур око.
Ґреґ Міллер, репортер The Washington Post, також писав, що п. Геспел була причетна до практики застосування тортур щодо затриманих. А 7 червня 2017 року Європейський центр із конституційних прав і прав людини закликав генерального прокурора Німеччини видати ордер на арешт Джини Геспел, звинувативши її в тому, що контролювала тортури підозрюваних у причетності до тероризму.
Але це не завадило жінці очолити штабу у Центрі боротьби з тероризмом ЦРУ, керівник якого Хосе Родріґес писав у своїх мемуарах, що вона наказала 2005-го знищити десятки відеокасет із таїландської в’язниці. А 2013 року Джон Бреннан, тодішній директор ЦРУ, призначив п. Геспел виконувачем обов’язки заступника директора Національної служби охорони довкілля, яка здійснює приховані операції по всьому світу.
Проте її зняли з цієї посади назавжди через критику щодо її участі в програмі «Передача, утримання та допит». Відтак, Джину Геспел перевели у заступники директора Національної служби надзвичайної розвідки та прихованої дії.

«Перевірений лідер»
Після того, як 2 лютого 2017 року президент Трамп призначив п. Геспел заступником директора ЦРУ, кілька членів комітету Сенату з розвідки закликали його переглянути це призначення через повідомлення п. Родріґеса про несанкціоноване знищення відеокасет із допитами, які могли підтвердити використання тортур. Однак новий директор ЦРУ заслужила не лише нарікання, її відзначили нагородою Джорджа Герберта Вокера Буша за досконалість у боротьбі з тероризмом, премією Донована, медаллю розвідки за заслуги та премією президента.
Майк Помпео, державний секретар США, котрий був директором ЦРУ з 23 січня 2017-го до 13 березня 2018 року, назвав Джину Геспел «зразковим офіцером розвідки і відданим патріотом», а також «перевіреним лідером, котра має надприродну здатність досягати успіху та надихати оточення». Щоправда, її кандидатуру ще має затвердити Сенат, звіт комітету якого з розвідки щодо тортур у ЦРУ для неї — невтішний.
Відтак в інформаційній агенції Reuters і часописі The Washington Post повідомили з посиланням на «власні джерела», що коли п. Геспел викликали 4 травня ц. р. до Білого дому, щоб обговорити її колишні методи проведення допитів, вона заявила адміністрації президента Трампа, що відмовиться від посади, аби уникнути брутальних слухань у комітеті Сенату з розвідки й не завдати шкоди ЦРУ своїми свідченнями. Після цього демаршу повернулася в штаб-квартиру ЦРУ в Ленґлі, куди за якийсь час на розмову з нею виїхала група високопосадовців Білого дому, серед котрих були прес-секретар президента Сара Сандерс і його помічник зі законотворчої діяльності Марк Шорт.
Після бесіди, яка тривала кілька годин, чиновники Білого дому поїхали, не отримавши від п. Геспел чіткої згоди зайняти посаду глави ЦРУ. Джерело часопису The Washington Post запевнило, що лише 5 травня вони отримали від неї такі запевнення.
Однак у The Washington Post вважають, що шанси на затвердження кандидатури Джини Геспел поки що залишаються нечіткими, попри те, що за неї заступився п. Трамп. Він наголосив у своєму Twitter: «Геспел зазнала жорсткої критики, бо поводилася жорстко з терористами». Подумайте, в небезпечні часи у нас є найкваліфікованіша кандидатура, жінка, котру демократи хочуть вивести з гри, бо вона занадто жорстка щодо терору. Здобудь перемогу, Джино!».

«Наведуть лад у бардаку»
Вочевидь, тому український політолог Віталій Бала уже присвятив п. Геспел на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook ось яку тираду: «Вперше в історії існування ЦРУ це відомство очолила жінка. Мої вітання та найкращі побажання Джині Геспел. Усі скоро переконаються, що вона буде дуже ефективним і результативним керівником. Тільки жінки наведуть лад у бардаку, який зробили чоловіки».
Цієї ж думки, вочевидь, дотримуються і в Раді Європейського Союзу (ЄС) із питань юстиції та внутрішніх справ, оскільки вона призначила 8 березня на посаду нового виконавчого директора Європейського поліційного управління (Європол) також жінку — 48-річну Катрін де Болль, генерального комісара бельгійської федеральної поліції. Юрист за освітою спершу була офіцером жандармерії, а потім — кримінальної поліції. До неї генеральним комісаром Федеральної поліції Бельгії жінок не призначали. Виконавчими директорами Європолу — також.
Однак Катрін де Болль вже замінила 1 травня на цій посаді британця Роба Вейнрайта. У Раді ЄС із питань юстиції та внутрішніх справ наголосили з цього приводу: «Катрін де Болль була обрана зі запропонованого адміністративною радою Європолу списку тих, хто відповідають вимогам кандидатів на посаду його керівника».
Її кандидатуру в грудні погодили посли всіх 28 країн ЄС, Європарламент проти такого призначення не заперечив, а остаточне рішення було схвалене в Брюсселі міністрами внутрішніх справ членів ЄС. Штаб-квартира Європолу розташована в Гаазі.
Серед основних завдань організації: координація роботи національних служб у боротьбі з міжнародною організованою злочинністю та поліпшення інформаційного обміну між правоохоронцями з різних країн. Європол бореться з тероризмом, транскордонною злочинністю, нелегальною торгівлею зброєю та наркоторгівлею.

Перемога з рахунком 6:3
А ще 10 березня Джастін Трюдо, прем’єр-міністр Канади, оголосив, що й Королівську кінну поліцію також існування очолить жінка — Бренда Лакі. Керівник уряду запевнив: «Вона — прекрасний лідер, відомий своєю наполегливою працею, відданий офіцер, та особа, яка постійно шукає способи покращити статус-кво. Лакі — найкращий кандидат на цю посаду і так сталося, що вона жінкою. Новий комісар відіграватиме ключову роль у примиренні з корінними народами, просуванні гендерної рівності, вирішенні проблем, пов’язаних із домаганнями та захистом прав і свобод канадців».
Щоправда, коли Боб Полсон, попередній комісар Канадської королівської кінної поліції, пішов торік на пенсію, то для підбору заміни було створено спеціальний комітет, шестеро членів якого були жінками й лише троє — чоловіками. Відтак нагадаємо що Канадська королівська кінна поліція — це єдиний всеканадський правоохоронний орган. Кількість працівників у ній — майже 20 тис.
Бренда Лакі, котра до підвищення посідала посаду керівника канадської поліційної академії, має 32-річний досвід роботи у правоохоронних органах. Крім служби у різноманітних підрозділах Канадської королівської кінної поліції в кількох реґіонах Канади, вона також працювала в миротворчих силах Організації Об’єднаних Націй у колишній Югославії та допомагала тренувати поліціянтів у Гаїті.
До слова, торік 11 квітня британський Скотленд-Ярд також уперше очолила жінка — 56-річна Крессида Дік. Їй відтоді підпорядковуються близько 43 тис. співробітників. Тереза Мей, прем’єр-міністр Великої Британії переконана, що «Дік має унікальні якості, необхідні для того, щоб упоратися зі складними завданнями, що стоять перед керівником лондонської поліції». Випускниця Оксфордського університету, Крессида Дік встигла попрацювати в міністерстві закордонних справ Великої Британії, а в поліції вона вже 30 років. Зокрема, п. Дік була головою національної контртерористичної служби, а відтак пильнувала безпеку під час проведення Олімпіади-2012 у Лондоні.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply