Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Жахлива спека та потужні повені — нова реальність

Автор:

|

Липень 26, 2021

|

Рубрика:

Жахлива спека та потужні повені — нова реальність

Ще донедавна жарти про глобальне потепління були вельми популярними. Але тепер планеті вже не до жартів. Виснажлива спека невідступно облаштувалася одразу в кількох реґіонах Землі й уже призвела до сотень смертей, які поповнили список жертв глобального потепління, яке щороку забирає десятки, а за деякими оцінками, і сотні тисяч життів. Один за одним долають температурні рекорди, які трималися століттями. Зафіксували абсолютний температурний максимум на Землі.

Смерть від спеки
Літо 2021 року оновило чимало температурних рекордів — не лише в Канаді, яка знемагає від спеки, а й у Північній і Східній Європі, зокрема, в Україні, а також на північному сході Сибіру, в деяких азійських країнах і навіть в Антарктиді. В Канаді екстремальні погодні умови призвели до загибелі щонайменше кількох сотень людей. Точно кількість жертв можна буде полічити лише заднім числом, бо багато тих, хто загинули від спеки, поповнюють сумну статистику зі запізненням, при підрахунку загальної надлишкової смертності.
Програма Copernicus, яка відстежує довготермінові зміни клімату, повідомляє, що цей червень був найспекотнішим за всю історію кліматичних спостережень. Повітря в каліфорнійському містечку Фернес-Крік, що в Долині смерті, прогрілося до 133 градусів за Фаренґейтом, або 56 градусів за Цельсієм. Це новий температурний рекорд для всієї планети.
Температура перевищила кліматичну норму і в Якутії, яка відома найсуворішими зимами з-поміж усіх населених реґіонів світу. Там було тепліше одразу на 14 градусів, що є екстремальним відхиленням. У цьому реґіоні наприкінці червня встановилася спека понад 30 градусів. І якщо на материку це відхилення призвело до масштабних лісових пожеж, то у морі Лаптєвих — до значного танення льодів, що, як відомо, посилює кліматичні зміни дедалі більше. Зрештою, площа крижаного покриву в цій частині Північного Льодовитого океану зменшилася до рекордно низького показника для цієї пори року.
Від небувалої спеки знемагають і жителі тих реґіонів, де зазвичай влітку і так жарко. У кувейтському Нувасибі наприкінці червня температура повітря піднялася до 53,2 градуса за Цельсієм. В Іраку рекорд цього року — 52,6 градуса. До позначки 52 градуси вже наближалася температура повітря в Пакистані.

Як у постапокаліптичному фільмі
Для Європи перший місяць літа став другим за показником температури. І липень йому нічим не поступається.
Але про те, що влітку 2003 року від екстремальної спеки в Європі загинули близько 70 тис. осіб, стало відомо лише п’ять років по тому. Початкові оцінки були скромнішими: близько 30 тис. загиблих.
Є ціла низка досліджень, що дозволяють безпосередньо пов’язати смерті від спеки з кліматичними змінами й оцінити масштаби катастрофи. Згідно з останніми даними, якби не глобальне потепління, жертв екстремально спекотної погоди було б менше приблизно в 1,5 разу.
В журналі Nature опублікували статтю, яку присвятили впливу високих температур на рівень смертності від будь-яких причин у різних реґіонах світу. Автори масштабного дослідження — 70 кліматологів і епідеміологів із 43 країн — дійшли висновку, що на глобальному потеплінні, яке стається з вини людини, лежить відповідальність за 37 % від загальної кількості осіб, які загинули від спеки. А в деяких країнах, на кшталт Колумбії й Еквадору, ця частка перевищує три чверті.
Гинуть не лише люди, а й тварини. Мідії, морські зірки, ракоподібні — за оцінками біологів, мільйони морських мешканців загинули через сильну спеку на заході США та в Канаді. Крістофер Герлі, морський біолог з Університету Британської Колумбії у Ванкувері, який вивчає вплив зміни клімату на прибережні води, розповів про незліченну кількість мертвих морських мешканців під час відливу. «Особливо постраждали мідії, які є екологічно важливим видом. Їхні мушлі були відкритими, ніби їх зварили. Це схоже на один із постапокаліптичних фільмів», — розповів він журналістам газети The New York Times.

Україна — не виняток
В Україну також прийшла справжня літня спека. Синоптики вважають, що колись аномальні температури тепер стали новою нормою. Причиною високих температур став антициклон ZOE, який розповсюдив свій вплив на більшій частині країни. При антициклоні в літній період погода стає сухою, ясною та спекотною.
Ніч на 15 липня в українській столиці стала найспекотнішою з 1881 року. Про це повідомили Центральна геофізична обсерваторія ім. Бориса Срезневського. З початку календарного літа в Києві встановили вже 12 температурних рекордів. При цьому Київ ще й накрила піщана буря, яка прийшла з Прикаспію.
Минулого тижня новий температурний рекорд також зафіксували й у Львові. Так спекотно там не було останні 75 років метеоспостережень — 32 градуси за Цельсієм. Попередній температурний рекорд зафіксували 1959-го, тоді температура повітря піднялась до 31,4 градусів. Але Львівський гідрометцентр має дані про температуру повітря на Львівщині із 1946 року, тобто було найспекотніше за останні 75 років.

Супутні збитки
Крім спеки, глобальне потепління має ще один вплив — зливи та повені. Кількість жертв від повеней, спричинених минулого тижня аномальними опадами на заході Європи, зокрема, у Німеччині та Бельгії, перевищила 100 осіб. Німецькі служби екстреної допомоги повідомили про щонайменше 81 загиблу особу на заході країни.
Сотні людей зникли безвісти у федеральних землях Північна Рейн-Вестфалія та Рейнланд-Пфальц. Очікують, що кількість жертв може зрости. Зокрема, у районі Арвайлер на заході Німеччини після повені 1,3 тис. осіб вважають зниклими безвісти. В цьому районі не працює стільниковий зв’язок, тому влада продовжує сподіватися, що зниклі безвісти просто не можуть проінформувати про те, де вони зараз.
До допомоги в рятувальних операціях і розчищенні сміття в постраждалих містах і селах залучили близько 1 тис. солдатів. Через масштабні повені велика кількість будинків перебувають під водою, скрізь можна побачити перекинуті машини та викорчувані дерева, а деякі райони взагалі відрізані від зовнішнього світу.
У сусідній Бельгії зафіксували наразі щонайменше 12 загиблих, п’ятеро осіб вважаються зниклими безвісти.
У Валонії без електрики перебуває близько 21 тис. людей. Через негоду на півдні країни припинили рух потягів.
Тепер стихія дісталася до Австрії — вода заливає цілі міста. Наразі інформація про загиблих відсутня. В окремих районах країни оголосили загрозу повеней. Австрійська служба контролю стихійних лих випустила попередження про загрозу повені в деяких реґіонах країни, для більшості федеральних земель (Тіроль, Зальцбург, Верхня та Нижня Австрія, Штирія) оголосили штормове попередження.

Спроба впливу
Минулого тижня Європейська комісія репрезентувала свою програму боротьби зі зміною клімату до 2050 року, яка отримала назву Fit for 55. Передбачається, що ці заходи дозволять скоротити викиди двоокису вуглецю в усіх сегментах європейської економіки, зокрема, у виробництві електроенергії, автомобільному та житловому секторах, а також у судноплавстві, авіації та сільському господарстві.
2030 року викиди мають скоротити на 55 % порівняно з рівнем 1990-го, а до 2050 року їх треба звести до нуля. Один із ключових пунктів реформи — запровадження механізму транскордонного вуглецевого регулювання, який передбачає митні збори з товарів, які ввозять до Європейського Союзу (ЄС) залежно від їхнього вуглецевого сліду.
Євросоюз має намір істотно посилити стандарти викидів для нових автомобілів у наступні 15 років. До 2030-го в нових автомобілях має бути скороченим викид шкідливих газів на 55 % порівняно з 2021 роком. З 2035-го в ЄС мають припинити продавати нові машини з дизельними і бензиновими двигунами. Крім цього, на основних автомагістралях в Євросоюзі запропонували через кожні 60 км збудувати зарядні станції для електромобілів, а через кожні 150 км — для машин на водневому паливі. Volkswagen і Volvo вже припинили розробку нових моделей із дизельними та бензиновими двигунами. Жодного транспорту з двигунами внутрішнього згоряння, лише електромобілі з 2025 року вироблятиме Aston Martin, із 2030 року — Bentley, а з 2033-го — Audi.
Як повідомляв «Міст», через повені в Індії загинули більше сотні осіб.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply