Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Завдання і проблеми НАТО сьогодні

Автор:

|

Травень 31, 2012

|

Рубрика:

Завдання  і проблеми  НАТО сьогодні

Із нагоди саміту НАТО в Чикаґо The International Herald Tribune опублікувала серію матеріалів, написаних відомими експертами та державними діячами. «Скажемо «так» протиракетній обороні спільно з Росією», — закликає в заголовку своєї статті Вольфганг Ішингер (на фото), голова Мюнхенської конференції з безпеки.

Якщо 2010 року Північно-Атлантичний альянс запросив Російську Федерацію (РФ) до створення спільної системи ПРО, то тепер він має намір діяти наодинці. «Розумніше було б оголосити невелику паузу», — заперечує

п. Ішингер. На його погляд, рішення про спільну систему ПРО мало на меті два однаково важливих завдання: зміцнення оборони країн НАТО й спів­працю з РФ. Нині ж російський президент навіть не бачить сенсу приїжджати в Чикаґо. Через розбіжності щодо ПРО «є ризик не просто застою, але й повернення назад у відносинах між РФ і НАТО», переконаний автор.

ґлобальні та реґіональ­ні ризики вимагають, щоби співпрацю між Сходом і Заходом було піднято на якісно новий рівень, заявляє п. Ішингер. «Нам необхідне євроатлантичне співтовариство в галузі безпеки, здатне об’єднати Північну Америку, Європу та РФ у стратеґічному плані», — ідеться в статті. Але Захід, навпаки, пропаґує менталітет холодної війни, журиться автор. Тож у Чикаґо не слід відкидати проекту спільної ПРО на узбіччя та розвивати систему без РФ, рекомендує він.

«Головний виклик для НАТО в Чикаґо» — так назвали свою статтю Дес Бравн і Фолкер Рюе, екс-міністри оборони Великої Британії й Німеччини, відповідно. Поряд з іншими особами, які підписали спеціальну заяву European Leadership Network, вони закликають НАТО терміново вжити заходів у трьох сферах:

1. Більше займатися створенням обстановки, яка необхідна для цілковитої відмови від ядерної зброї (пояснити, що жодна неядерна держава, котра виконує договори про непоширення, не зазнає ядерного удару з боку НАТО; негайно скоротити на 50 % арсенал тактичної ядерної зброї США, розміщений у Європі; запропонувати РФ перемовини про повне виведення тактичної ядерної зброї з Європи).

2. НАТО має надати РФ додаткові запевнення з питання ПРО, а також висловити готовність до повномасштабної співпраці з РФ щодо ПРО, ядерних і звичайних озброєнь.

3. Щоби вирішити проблему скорочення оборонних бюджетів і нездатності європейців проявляти ініціативу, як це продемонструвала Лівія, країни НАТО повинні активніше об’єднувати ресурси й здійснювати спільні проекти в галузі оборони.

Колишні постійні представники США та Великої Британії запозичили для заголовка рядок із пісні «Бітлз»: «НАТО: коли мені буде 64». Ніколас Бернс і Девід Меннінґ уважають, що свій 63-й день народження Альянс святкує не в найоптимістичнішій обстановці. Мало хто сподівається, що хиткі досягнення в Афганістані витримають новий натиск талібів; у США та Європі — економічна криза; міжнародна обстановка залишається нестабільною: країни-ізгої, слабкі держави, тероризм, піратство, гакерські атаки.

Але автори вказують і на позитивні моменти: «У НАТО сформувалася інстинктивна потреба в консультаціях і співпраці — щось рідкісне для міжнародних відносин». Альянс не тільки сприяє залагодженню чвар своїх членів із їхніми сусідами, а й «слугує механізмом розв’язання суперечок» між власними членами. Потреба в НАТО не зникла, висновують автори.

«Прокласти мости через прірву у сфері ПРО» рекомендують у заголовку свого матеріалу експерти з різних країн, які спільно вивчають технічний бік потенційної співпраці НАТО й РФ щодо ПРО. Розбіжності між НАТО й Росією в цій галузі — не такі серйозні, як здається, запевняють автори: Іванка Барзашка (Лондон), Тимур Кадишев (Москва), Ґетц Нойнек (Гамбурґ) й Іван Елріх (Вашинґтон). «Співпраця у сфері ПРО може задовольнити обидві сторони», — пишуть вони.

Щоправда, як на їхню думку, Москва не доможеться від США юридичних ґарантій стосовно системи ПРО, не спрямованої проти РФ, оскільки їх нератифікація Сенатом США — неможлива. Але експерти вбачають і чимало можливостей для співпраці. Проґрес уже очевидний: наприклад, НАТО й Росія відновили спільні навчання з ПРО. Альянс вітає пропозицію Росії ділитися інформацією з російських радарів у Армавірі й Габалі. Вашинґтон пропонує створити спільні центри раннього попередження та планування відповідних дій.

«Є кілька способів зняти тривоги Росії й водночас зміцнити безпеку НАТО. Час теж є. Але РФ і НАТО говорять, не слухаючи одне одного», — зазначається в статті. На думку її авторів, сторони керуються радше політичними міркуваннями. Експерти радять РФ і США зосередитися на реальних загрозах їхній безпеці та на належних відповідних діях.

«НАТО в епоху жорсткої економії» — так називається стаття французького генерала Стефана Абріаля, верховного командувача управління перетворення НАТО. На саміті в Чикаґо лідери країн НАТО мають вдихнути нове життя в партнерство Північної Америки з Європою, а також — змінити курс Альянсу, аби він зміг діяти в щораз складнішій обстановці, пише автор. Із цією метою НАТО схвалить дві нові ініціативи — концепції «Розумна оборона» та «Взаємозалежні сили».

Генерал не згоден із думкою, що трансатлантичні зв’язки в НАТО слабшають, оскільки європейці надто покладаються на допомогу з боку США, але американці концентруються на Азіатсько-Тихоокеанському реґіоні. Стефан Абріаль заперечує: по-перше, європейські держави не менше, ніж США, зацікавлені в мирі, процвітанні й стабільності в цьому реґіоні. По-друге, вони вживають заходів для пом’якшення наслідків заходів економії для оборонного бюджету. Про це, серед іншого, зазначено в програмах «Розумна оборона» та «Взаємозалежні сили». «У Чикаґо наші лідери ставлять завдання кардинально змінити підхід союзних держав до довготермінового розвитку наших потенціалів», — уважає автор. Основою цього мають стати політичні зобов’язання, наголошує він.

 International Herald Tribune

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply