Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Як запобігти другій Великій депресії

Автор:

|

Жовтень 26, 2011

|

Рубрика:

Фінансові ринки штовхають світ до нової Великої депресії, а влада, особливо в європейських країнах, утратила контроль над ситуацією, стверджує в The Financial Times фінансист Джордж Сорос (на фото).

«Влада повинна знову взяти події під свій контроль, причому негайно», — закликає автор і рекомендує зробити три кроки. Перший — уряди країн Європейського Союзу (ЄС) повинні досягти принципової домовленості про створення спільного Міністерства фінансів єврозони. Другий — «передати великі банки під управління Європейського центрального банку (ЄЦБ) взамін на тимчасові ґарантії та перманентну рекапіталізацію», — пише пан Сорос. Крок третій — нехай ЄЦБ дозволить, наприклад Італії й Іспанії, тимчасово рефінансувати їхні борги під мінімальні відсотки. «Ці заходи заспокоять ринки й дадуть Європі час на розробку стратеґії зростання, без якої неможливо вирішити проблему боргів», — указує фінансист.

Укладення договору про єдине Міністерство фінансів — справа довга. Європейський стабілізаційний фонд (ЄСФ), який зараз створюється, у своєму нинішньому вигляді — лише джерело фінансування, а те, як витрачати гроші, вирішує кожна держава окремо. «Аби фонд міг співпрацювати з ЄЦБ, знадобиться нова міжурядова аґенція», — зазначає Джордж Сорос. На його думку, невідкладне завдання — не допустити, щоби можливий дефолт Греції перекинувся на інші країни. Існують два вразливих місця — банки та держобліґації країн на зразок Італії й Іспанії. Пан Сорос пропонує власний алгоритм їх захисту.

«ЄСФ буде використовуватися переважно для ґарантій банківських вкладів і рекапіталізації банків», — пише автор. Великі банки повинні взяти на себе зобов’язання виконувати інструкції ЄЦБ на час дії ґарантій. ЄЦБ доручить їм «зберігати максимальні суми кредитів і загальну суму дебіторської заборгованості, а також уважно відстежуватиме ризики операцій із власними коштами банків». На думку фінансиста, так удасться зупинити «концентрований дегірінґ, який є однією з основних причин кризи».

Аби пом’якшити тиск на держобліґації, ЄЦБ знизить свою облікову ставку. Потім він заохотить країни, що опинилися у важкому становищі, залучати кошти шляхом емісії казначейських векселів, а банкам дасть стимули для їх купівлі. «Банки зможуть переоформити ці векселі в ЄЦБ, але вони цього не робитимуть, якщо зможуть наживатися на векселях більше, ніж на готівці», — розмірковує Джорж Сорос.

Так Італія й інші країни зможуть рефінансувати себе під 1 % річних. Але їм доведеться запровадити жорстку дисципліну: інакше ЄЦБ і ЄСФ припинять купувати векселі й ринок зможе встановлювати надбавки за ризик. «Ці заходи дозволять Греції оголосити дефолт, не влаштувавши ґлобальної кризи», — пише фінансист, підкреслюючи, що Грецію не стануть примушувати до дефолту.

Усе це дасть змогу виграти час. «Довготермінове рішення — справа більш заплутана, тому що режим ЄЦБ не залишить місця для фіскальних заходів стимулювання економіки, а проблему боргів неможливо вирішити без зростання», — зауважує автор, радячи виробляти фіскальні правила євро шляхом перемовин.

Ідея поставити банки під контроль ЄЦБ неодмінно зустріне опір і в банків, і в національних урядів, визнає фінансист. «Лише натиск громадян зможе домогтися її здійснення», — констатує він.

 Financial Times

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply