Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

В ООН прийняли проєкт нової резолюції про АРК

Автор:

|

Листопад 20, 2019

|

Рубрика:

В ООН прийняли проєкт нової резолюції про АРК
Результати голосування

Третій комітет Генеральної асамблеї (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН) 14 листопада підтримав проєкт оновленої резолюції по Автономній Республіці Крим (АРК). 67 учасників проголосували за, 23 — проти, 82 утрималися. Ініціатором резолюції виступила Україна, ще близько 40 країн є її співавторами. Це вже четвертий документ ООН щодо порушення прав людини в окупованій АРК. Крім частин, які повторюють попередні тексти, проєкт резолюції містить ряд нових положень. Позицію України в комітеті представив Сергій Кислиця, заступник її міністра закордонних справ.
Зокрема, для оцінки ситуації вперше запропонували застосовувати термін «аґресія», згідно з резолюцією від 1974 року «Визначення аґресії». У цьому документі, зокрема, визначено, що аґресією є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності або політичної незалежності іншої держави. При цьому жодне придбання території або особлива вигода, отримана в результаті аґресії, не є і не можуть бути визнані законними.
У проєкті оновленої резолюції, як і в попередніх документах, зазначено, що «захоплення Криму силою є незаконним і таким, що порушує міжнародне право», а також, що «ці території мають бути негайно повернуті».
Документ передбачає, що на наступну, 75-ту сесію ГА, генеральний секретар ООН підготує доповідь щодо її виконання.
Крім засудження тортур із боку російської влади до політичних в’язнів, які застосовують із метою отримання фальшивих зізнань, в документі констатується: «Окупація продовжує впливати на реалізацію соціальних та економічних прав жителів, у т. ч. дітей, літніх людей та інвалідів».
Як і в попередніх резолюціях, цей проєкт засуджує факти насильства щодо жителів АРК. Водночас у ньому є нові положення, зокрема про те, що теперішня «політика і практика Російської Федерації (РФ) складають постійну загрозу, унеможливлюють проживання в Криму і змушують населення виїжджати з півострова».
У документі міститься нагадування, що індивідуальні або масові насильницькі переміщення, а також депортація з окупованих територій на територію окупаційної держави або в будь-яку іншу країну заборонені міжнародним гуманітарним законодавством. «РФ проводить політику і практику, спрямовану на зміну демографічної структури в Криму», — йдеться в документі. При цьому уточнюється, що «окупаційна влада не може депортувати або переміщати власне цивільне населення на окуповану територію».
У проєкті рішуче засуджуються масове затримання правозахисників під приводом боротьби з тероризмом та інші форми репресій щодо них, у т. ч. щодо активістів громадянської ініціативи «Кримська солідарність», яка документує порушення на півострові і надає гуманітарну допомогу сім’ям жертв політично мотивованих переслідувань.
Резолюція позитивно оцінює звільнення РФ і Україною утримуваних осіб 7 вересня ц. р. і закликає РФ звільнити всіх українських громадян, котрих незаконно утримують, і забезпечити безпечне повернення їх до України».
У документі засуджують усі намагання Кремля легалізувати свої спроби анексувати АРК, у т. ч. автоматичне нав’язування російського громадянства, проведення незаконних виборчих кампаній і зміну демографічної структури населення.
Серед вимог до РФ додалося нова: утримуватися від арешту або кримінального переслідування жителів АРК за незлочинні дії або думки, висловлені в т. ч. в коментарях або постах в соціальних мережах до окупації, і звільнити всіх жителів Криму, котрі були заарештовані або ув’язнені за такі дії.
У проєкті резолюції також передбачена вимога до Москви співпрацювати зі Спеціальною моніторинговою місією Організації з безпеки та співпраці в Європі, яка повинна мати безпечний і безперешкодний доступ до всієї території України, в т. ч. АРК і місто Севастополь.
У документі міститься заклик до країн-членів продовжувати адвокацію України на двосторонніх і багатосторонніх форумах заради дотримання прав людини, в т. ч. шляхом засудження порушень і зловживань у Криму. За процедурою текст резолюції, схвалений комітетом ГА ООН, мають винести на розгляд Генеральної Асамблеї в грудні ц. р.
Як писав «Міст», раніше ГА ООН прийняла три резолюції щодо порушення прав людини в АРК — 2016-го, 2017-го і 2018 року, проте РФ проігнорувала їхнє виконання. За останній рік три світові держави змінили свої голоси щодо української резолюції про захист прав людини в Криму. Торік проєкт резолюції схвалили 67 голосами, 26 держав виступили проти. Тепер голосів «проти» поменшало. Кількість «за» залишилася незмінною, а ось відхилили документ 23 країни. Зі списку опонентів зникли Узбекистан, Болівія і Південна Африка. Проти голосували РФ і ще 22 країни — Вірменія, Білорусь, Бурунді, Камбоджа, Китай, Кот-д’Івуар, Куба, північна Корея, Еритрея, Індія, Іран, Казахстан, Киргизстан, М’янма, Нікараґуа, Філіппіни, Сербія, Судан, Сирія, Уґанда, Венесуела та Зімбабве.
Під час обговорення проєкту документа Геннадій Кузьмін, представник РФ, назвав «маячнею» озвучену інформацію про порушення прав людини в окупованому Криму і заявив: «Натискаючи на зелену кнопку, ви голосуєте проти Російської Федерації».
На це Володимир Єльченко, постійний представник України при ООН, зауважив, що таким чином представник РФ образив генерального секретаря й усю Організацію, а також вдався до відвертих погроз представникам комітету. Сергій Кислиця додав: «Щоб із трибуни ООН лунала пряма погроза представникам, котрі висловлюють позицію шляхом голосування, таке я бачу вперше».
Міністерство закордонних справ України привітало схвалення Третім комітетом 74-ї сесії ГА ООН оновленої і посиленої резолюції Ситуація із правами людини в АРК і Севастополі. У відомстві наголосили, що «документ є важливим елементом політики деокупації тимчасово окупованих територій України». «Україна вдячна державам, які підтримали проєкт резолюції на засіданні Третього комітету, і закликає всі держави-члени ООН підтримати резолюцію під час голосування на пленарному засіданні ГА ООН», — йдеться в повідомленні українських дипломатів.

Євген Клен

До слова
Міжнародний суд ООН в Гаазі (Нідерланди) дав РФ час для підготовки документів у відповідь на український позов. Суд встановив 8 грудня 2020 року крайньою датою подання контрмеморандуму у справі, що стосується застосування Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму і Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. При цьому в суді зазначили, що рішення про подальші процедурні питання прийматумуть відповідно до встановленого порядку.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply