Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

В Арктиці зараз відбуваються драматичні зміни

Автор:

|

Лютий 08, 2022

|

Рубрика:

В Арктиці зараз відбуваються драматичні зміни

Національне управління океанічних та атмосферних досліджень Міністерства торгівлі США опублікувало щорічний звіт про ситуацію в Арктиці. «Стрімке та значне потепління продовжує визначати еволюцію навколишнього середовища Арктики. Каскадні збої, екстремальні явища та дедалі більша непостійність впливають на безпеку та добробут спільнот в Арктиці та далеко за межами цього реґіону», — наголошують у документі. Середня температура приземного повітря над Арктикою за минулий рік (жовтень 2020-го — вересень 2021 року) була сьомою найвищою за всю історію спостережень. Уже восьмий рік поспіль, починаючи з 2014-го, температура приземного повітря перевищує середнє багаторічне значення щонайменше на 1 градус за Цельсієм. Арктика продовжує нагріватися більш ніж удвічі швидше, ніж решта земної кулі.

В океані
Значне скорочення площі арктичного морського льоду з 1979 року є одним із найбільш знакових показників зміни клімату. Влітку 2021-го спостерігали друге за значущістю зменшення кількості старого багаторічного льоду з 1985 року, а післязимовий обсяг морського льоду у квітні 2021-го був найнижчим із перших записів, зроблених 2010 року.
Попри те, що показники температури поверхні моря можуть істотно змінюватися рік у рік, середня температура для серпня демонструє явну тенденцію до потепління за 1982-2021 рр. у більшості реґіонів Північного Льодовитого океану.
У семи з дев’яти арктичних реґіонів, за якими спостерігають, первинна продукція океану (швидкість, із якою морські водорості перетворюють розчинений неорганічний вуглець на органічний матеріал) 2021-го була вищою, ніж середнє багаторічне значення. Усі реґіони продовжують демонструвати позитивні тенденції за період 2003-2021 рр., причому найсильніші спостерігаються у євразійській Арктиці та Баренцевому морі.
Дослідження засвідчили, що Північний Льодовитий океан закислюється швидше, ніж світовий. Процес закислення — це зниження показника pH унаслідок потрапляння до океану вуглекислого газу з атмосфери Землі. Така динаміка шкодить екосистемі Арктики, неґативно впливаючи на водорості, зоопланктон і рибу.

Одна частина світу горить, інша тоне
Сніговий покрив суходолу в євразійській Арктиці у червні 2021-го був третім найнижчим із початку досліджень 1967 року. У північноамериканській Арктиці сніговий покрив залишається нижчим за середній рівень упродовж 15 літ поспіль.
Наприкінці липня та в серпні Ґренландський крижаний щит пережив три епізоди екстремального танення. Вперше в історії на вершині станції, яка розташована на висоті 3,2 тис. м, спостерігали опади. Ґренландський крижаний щит — другий за розміром після Антарктичного. Його площа становить 1,8 млн кв. км, він займає близько 80 % території Ґренландії.
Винятково високу для середини літа ситуацію спостерігали торік по всій тундрі. Супутники надали чіткі докази повсюдного озеленення цієї зони. Масове «потемніння» місцевості викликають частіші екстремальні явища й інші фактори.
На заході Аляски бобри колонізують арктичну тундру, трансформуючи екосистеми низинних територій і впливаючи на стан вічної мерзлоти за рахунок збільшення кількості поверхневої води, що не замерзає, на ландшафті в зимовий період.
Багаторічні спостереження за стоком арктичних рік Євразії та Північної Америки демонструють зростаючу тенденцію, що свідчить про інтенсифікацію гідрологічного циклу (кругообігу води) в Арктиці. 2020-го сумарний стік восьми найбільших арктичних рік був приблизно на 12 % більшим, ніж у середньому за 1981-2010 рр.
Льодовики відступають, а танення вічної мерзлоти створює небезпеки місцевого та реґіонального масштабу, що загрожують життю та життєдіяльності, інфраструктурі, сталому розвитку та національній безпеці. Автори документу наголошують на гострій необхідності широкомасштабного виявлення й оцінки небезпек по всій Арктиці.
2020 року в районі Берингової протоки на Алясці сталася вкрай неприємна подія: на берег винесло сміття, яке відрізнялося від типів та обсягів, що спостерігали зазвичай. Здебільшого відходи пов’язані з проходженням через реґіон іноземних кораблів. Судноплавство між Тихим та Атлантичним океанами продовжує зростати, разом із ним зростає і рівень шуму, що позначається на морських ссавцях.

Погляд із космосу
«Якщо ми поглянемо на планету з космосу, то можемо уявити, що дивимося вниз на морський лід, а він дуже яскравий. Саме він допомагає відбивати додаткове світло назад у космос і зменшувати танення. Але якщо ми видалимо морський лід, то виявимо дуже темну поверхню океану, що добре поглинає тепло. Високі температури можуть зберігатися восени й узимку, викликаючи порушення в утворенні майбутнього морського льоду, — пояснила Твіла Мун, одна з авторок звіту. — Ми також бачимо, що й тварини поводяться по-різному в різні сезони, мають труднощі з доступом до їжі. Й оскільки ми втрачаємо морський лід в Арктиці, це також відкриває можливості для додаткового судноплавства та промисловості. Цим і пояснюється збільшення сміття від судноплавства та підвищення рівня морського шуму».
В результаті, маємо хибне коло, і не одне. Втрата льоду веде до нагрівання океану, що сприяє подальшому таненню льоду та потеплінню. А коли в Арктиці розморожується земля або вічна мерзлота, в атмосфері підвищується рівень вуглекислого газу та метану, що ще більше її забруднює. І що більше льоду тане з крижаного щита Ґренландії, то вразливішим надалі стає крижаний покрив.

Невтішні рекорди
Танення льодовиків призводить до підвищення рівня світового океану, а це загрожує місцевостям, які розташовані в низьких і середніх широтах — Маямі, Банґладеш чи Мальдіви. І найближчими десятиліттями рівень світового океану лише продовжить підвищуватися. Однак тут багато залежатиме від того, що людство робитиме для боротьби зі змінами клімату.
Пандемія Covid-19 також зробила свій внесок. Вона посилила проблеми корінних жителів Аляски в частині доступу до традиційних продуктів харчування. Пом’якшити проблему вдалося завдяки спеціальним програмам із розподілу продуктів. Та й невідомо ще, які давні віруси ховаються в льодовиках, що тануть.
Нагадаємо, що Всесвітня метеорологічна організація офіційно визнала новим температурним рекордом в Арктиці +38 градусів за Цельсієм — такий показник зареєстрували в якутському місті Верхоянськ 20 червня 2020-го. Того ж року встановлено й новий рекорд в Антарктиді: +18,3 градусів за Цельсієм.
Міжнародна група дослідників під керівництвом Університету Манітоби з’ясувала, що в Арктиці тепер випадатиме більше дощу, ніж снігу. Це спричинить вимирання таких тварин, як дикі карибу, північні олені та вівцебики.
А канадські й американські вчені під орудою Петера Мольнара з Університету Торонто стверджують: якщо не докласти більше зусиль для боротьби зі змінами клімату, до 2100 року можуть зникнути білі ведмеді.
Кліматологи полічили, що до 2100-го Україна за кліматом може стати схожою на Австралію: довгі посушливі періоди чергуватимуться з короткими, але потужними зливами. Клімат ставатиме теплішим і посушливішим, і в таких умовах успішно вирощувати можна буде лише пшеницю та соняшники.

Фактор Росії
2021 року Арктичну раду очолила Росія. Вона ж намагається активно протидіяти в Арктиці іншим північним країнам, в т. ч. США та Канаді, та загарбати якнайбільше тамтешніх ресурсів, що часто спричиняє лихі наслідки. Зокрема, майже два місяці тривала аварійно-рятувальна операція з евакуації з Арктики барж із нафтопродуктами. Наприкінці листопада дві баржі, на облавку яких перебувало 7 тис. т дизпалива і 170 т гасу, сіли на мілину біля острова Вайгач. Виникла загроза великого розливу палива в Карському морі — корпуси обох кораблів отримали пробоїни.
Перше рятувальне судно «Бей суг» з’явилося в районі аварії після отримання сигналу лиха. Надалі до операції долучилися кораблі «Сейвал», «Рятувальник Карев» і «Ясний». Операцію проводили полярної ночі у важких погодних умовах, обидва аварійні кораблі зняті з мілини і відбуксирували до Сєверодвінська. Цього разу росіяни впоралися, але чи так буде завжди?
Як повідомляв «Міст», Сергій Лавров оголосив Арктику російською.

Людмила Троценко, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply