Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Заради добробуту усієї країни доводиться приймати непопулярні рішення

Автор:

|

Квітень 04, 2021

|

Рубрика:

Заради добробуту усієї країни доводиться приймати непопулярні рішення
Джо Байден

Джо Байден виходить на міжнародну арену як президент США, і для початку змушений розв’язати проблеми, які залишилися в спадок від попередньої адміністрації. Насамперед це — конфронтація з Китайською Народною Республікою (КНР). Але й внутрішніх проблем не бракує.

Китай
На дводенні перемовини в столицю Аляски від американської сторони приїхали Ентоні Блінкен, державний секретар США, і Джейк Салліван, помічник президента з національної безпеки. З китайського боку в них узяли участь Ван Ї, міністр закордонних справ КНР, і Ян Цзечі, голова канцелярії комісії у закордонних справах Центрального комітету Комуністичної партії Китаю.
Глава Держдепартаменту почав із дуже жорсткої заяви. Зазвичай під час протокольної зйомки сторони просто вітають одна одну й обмінюються люб’язностями, але замість цього він одразу ж пішов в атаку. «Ми будемо обговорювати нашу глибоку стурбованість діями КНР, зокрема, в Сіньцзяні, Сянгані, на Тайвані, кібератаками на Сполучені Штати, економічним насильством щодо наших союзників, — заявив п. Блінкен. — Кожна з цих дій КНР загрожує заснованому на правилах порядку, який підтримує глобальну стабільність».
Замість запланованих двох хвилин Ян Цзечі відповів 15-хвилинною тирадою. «США використовують свою військову силу та фінансову гегемонію, щоб пригнічувати інші країни і зловживають так званими уявленнями про національну безпеку, щоб завадити нормальному торговому обміну, а також підбурюють деякі країни до атак на КНР, — заявив він. — Сполучені Штати не мають права розмовляти з Китаєм, як вони того хочуть, із позиції сили. Американська сторона не мала права говорити такі речі навіть 20 чи 30 літ тому, адже це — не спосіб мати справу з китайським народом».
Коли керівнику американського зовнішньополітичного відомства переклали слова китайського дипломата, він здавався здивованим, але потім знову перейшов на рішучий тон. Жестом попросив журналістів затриматися й узявся пояснювати, що дипломатія адміністрації президента Байдена спрямована на просування інтересів США та зміцнення міжнародного порядку, що ґрунтується на правилах, оскільки альтернативою такому порядку є світ, у якому виправдовує сила, а переможці отримують усе.
Він також процитував слова Джо Байдена, які той сказав на одній із зустрічей із китайською делегацією близько десяти років тому: ставити проти Америки ніколи не було найкращим варіантом. І додав від себе: «Це залишається правильним і сьогодні».
Після цього журналістів попросили піти. Однак тепер уже Ян Цзечі сказав англійською «зачекайте» і знову почав критикувати американську політику. У результаті публічний діалог перед телекамерами, який мав укластися в кілька хвилин, тривав більше години.
Пекінські чиновники також розкритикували нові економічні санкції, запроваджені США проти 24 китайських чиновників, котрі підірвали демократію в Гонконзі, переписавши закон про вибори в цій автономії. Втім, після того, як журналісти нарешті покинули залу, дискусія охолола, і сторони перейшли до предметної розмови.
Майкл Гірсон, керівник відділу аґенції Eurasia Group щодо КНР і Південно-Східної Азії, зазначив: «Обидві країни чимдалі більше зосереджені на суперництві за вплив у третіх країнах і внутрішній політиці для підвищення технологічної й економічної конкуренції. Пекін використовує «дипломатію вакцин» та амбітний торговий порядок денний, щоб США не обійшли Китай».
Тим часом 29 березня до КНР прибув Сергій Лавров, міністр закордонних справ Російської Федерації. А китайського міністра закордонних справ, своєю чергою, 1 квітня чекають в Анкарі (Туреччина). Велика гра починається.

Міґранти
Водночас у США загострилася міґраційна проблема: на кордоні з Мексикою забралася рекордна з 2019 року кількість нелегалів. Це спричинило скасування Джозефом Байденом прийнятих Дональдом Трампом заходів проти нелегальної імміґрації.
Президент переглянув прийнятий попередньою адміністрацією пакет заходів для боротьби з нелегальною імміграцією — відмовився від будівництва стіни на кордоні з Мексикою за рахунок коштів із інших програм, а також скасував заборону сім’ям нелегалів возз’єднуватися на американській території.
Останнє рішення спровокувало приплив дітей-міґрантів, які прибувають, аби знайти родичів. Останніми тижнями їхня кількість потроїлася, а грошей на їхнє утримання бракує. Ще більше 10 тис. дітей перебувають у профільних центрах. Через небачений наплив малолітніх біженців прикордонники не встигають приймати й оформляти прибульців упродовж відведених 72 годин і тримають їх у нелюдських умовах по кілька днів. Мешканці цих центрів скаржаться, що їх не випускають на вулицю, не дають приймати душ. Правозахисники також повідомляють, що дітям доводиться спати на підлозі через дефіцит матраців. На відміну від дорослих, котрих негайно депортують назад, неповнолітнім відтепер дозволяють залишитися в США. В цей час влада шукає їхніх родичів або спонсорів на території країни і потім, у разі успіху, організовує транспортування до нового місця проживання.
У Республіканській партії вважають, що президент Байден своїм рішенням спровокував ескалацію кризи, яка, на їхню думку, призведе до значного зростання кількості міґрантів. Група конґресменів звернулася з листом до Алехандро Майоркаса, міністра з національної безпеки США, у якому висловила побоювання, що нова адміністрація послаблює безпеку кордону Сполучених Штатів.
Натомість рішення про припинення будівництва стіни на кордоні з Мексикою створило для міґрантів враження, ніби кордони вже для них відкриті. Зараз Мексика намагається впоратися з новою хвилею міґрантів, котрих витурили зі США.
Як заявила Ґлорія Чавес, керівниця пункту прикордонного контролю в Ель-Пасо, пріоритетною метою США є висилання сімей нелегалів до Мексики. Однак ця країна встановила добові квоти на приймання депортованих, тому багато сімей відправляють у притулки.
Мексиканська влада також активізувала імміґраційні рейди. За останні тижні сотні осіб затримали та познімали з потягів, щоб зупинити зростання кількості міґрантів із Центральної Америки, які прямують до Сполучених Штатів. Багатьом міґрантам контрабандисти обіцяли, що з приходом до влади Джо Байдена шлях до США буде відкритий, однак цього не сталося.
Американська служба митного та прикордонного контролю повідомили, що більше 70 % осіб, котрі потрапили до США нелегально в лютому ц. р., депортували відповідно до наказу, який реабілітує швидке висилання міґрантів. Цю ініціативу запровадив президент Трампом, а президент Байден не став її скасовувати. Він заявив, що чинна адміністрація вживає всіх необхідних заходів для налагодження «дотеперішніх механізмів, які давали можливість людям залишатися на місці та викладати свої арґументи з рідної країни».
Для вирішення проблеми з напливом міґрантів нова адміністрація Білого дому вже виділила 86 млн USD на номери в готелях поруч із кордоном. А Федеральна аґенції з надзвичайних ситуацій США виділила некомерційним організаціям, які допомагають приймати міґрантів, 110 млн USD, однак цих коштів замало.

Податки та зброя
Під час пандемії коронавірусу громадяни США отримали допомогу від США. Тепер настає час її повертати.
Відтак президент готує найзначніше підвищення податків із 1993 року. «Цей захід потрібен для фінансування довготермінової економічної програми, яка має піти за третім пакетом державної підтримки на 1,9 трлн USD», — повідомили джерела аґенції Bloomberg.
Ідеться про підвищення податків, яке анонсували ще в президентській програмі кандидата Байдена на виборах 2020 року. За даними джерел, теперішній президент частково скасує закон свого попередника від 2017 року, який дав преференції корпораціям і заможним людям. «Цією й іншими поправками Байден прагне зробити податковий кодекс більш прогресивним», — пояснили інформатори. Серед імовірних заходів співрозмовники назвали підвищення податку з корпорацій із 21 % до 28 %, скасування податкових пільг для компаній із обмеженою відповідальністю, а також підвищення прибуткового податку для тих громадян, котрі заробляють більше 400 тис. USD на рік. Крім цього, обговорюють вищу ставку податку на приріст капіталу для людей, котрі заробляють щонайменше 1 млн USD на рік.
Аналітичний центр Tax Policy Center оцінював шанси Джо Байдена на підвищення податків ще 2020-го: такі методи дозволили б за десять років поповнити бюджет на 2,1 трлн USD. «Сьогоднішній план президента — скромніший», — зазначає Bloomberg. Загальний обсяг економічної програми президента, на думку експертів, складе від 2 трлн USD до 4 трлн USD. Та цей план ще має схвалити Сенат, а Демократична партія потребує підтримки щонайменше десятьох республіканців. «Законопроєкт перевірить здатність Байдена утримувати обидві партії в злагоді», — вважає джерело аґенції.
Водночас Джо Байден готовий видати указ щодо запровадження збройної реформи. Дженніфер Псакі, прессекретар президента, визнала, що не може назвати точні терміни початку реформи, але зазначила, що це дозволить вирішити проблему насильства зі застосуванням вогнепальної зброї. Своєю чергою, американський лідер повідомив, що його адміністрація може допомогти Сенату прийняти два законопроєкти щодо збройної реформи, які відхилила Палата представників. Він також закликав Конґрес прийняти закон про заборону штурмових гвинтівок і високовмісних магазинів по всій країні.
Як повідомляв «Міст», Джозеф Байден назвав володаря Кремля вбивцею.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply