Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Який статус наблизить поразку РФ

Автор:

|

Січень 06, 2023

|

Рубрика:

Який статус наблизить поразку РФ
Російський ведмідь

У Сполучених Штатах триває дискусія, який саме статус — країни-спонсорки тероризму чи держави-аґресорки або терористки — буде правильно застосувати до Російської Федерації (РФ), яка й не думає зупиняти кровопролитну війну.
У Конґресі спішно розробляють законопроєкт про визнання Росії державою-аґресоркою. Його мають намір ухвалити замість законопроєкту про визнання РФ державою-спонсоркою тероризму, який відхилила американська адміністрація. «Ми працюємо над тим, аби максимально ізолювати Росію. І як правильно її назвати, це питання зараз перебуває в дуже активній дискусії», — повідомила Оксана Маркарова, послиня України у Вашинґтоні.
Ще на початку грудня 2022-го про відповідний намір заявляв Ентоні Блінкен, державний секретар США. За його словами, таким чином американська влада прагне обійти певні проблеми, пов’язані з використанням статусу держави-спонсора тероризму. «Ми постійно розглядаємо, яких заходів можемо вжити, аби збільшити тиск. Працюємо з Конґресом над нормами, що допоможуть нам із деякими спірними моментами, щоб уникнути небажаних наслідків. Ми працюємо над розробкою шляху для досягнення цієї мети», — наголосив керівник американського зовнішньополітичного відомства.
Новий документ передбачає, що РФ або будь-яку іншу країну визнають державою-аґресором, якщо президент США вирішить, що вона бере участь в аґресії проти України. Ініціатори присвоєння статусу країни-аґресора стверджують, що це дасть змогу ефективніше застосовувати санкції проти російських офіційних осіб, також ізолює Москву на міжнародному рівні і змусить Сполучені Штати накласти обмеження на країни, що співпрацюють із Кремлем. Також законопроєкт пропонує надати право американському президентові накладати санкції на будь-яку людину, відповідальну за злочин аґресії, причетна до нього або є співучасником.
Нед Прайс, офіційний представник Державного департаменту, заявив, що Вашинґтон наміряється запровадити нові економічні заходи проти РФ. За його словами, відомство взаємодіє з Конґресом й обговорює обмеження, що матимуть серйозні наслідки для російських економіки й уряду, але без непередбачуваних наслідків.
Дискусія щодо необхідності відзначення «заслуг» РФ, котра підступно розв’язала в Україні криваву війну, триває давно. Ще у липні 2022 року Сенат закликав Державний департамент визнати РФ країною-спонсоркою тероризму, ухваливши відповідну резолюцію. У Палаті представників аналогічний законопроєкт просувала Ненсі Пелосі.
Але наприкінці листопада Джуліан Сміт, постійна представниця США при НАТО заявила, що Сполучені Штати наразі не вважають корисним визнання РФ державою-спонсоркою тероризму, однак виступають за подальші обмеження для РФ у вигляді санкцій та експортних обмежень.
Видання Politico написало, що Держдепартамент побоюється додавання РФ до переліку країн-спонсорів тероризму, позаяк це може повністю припинити можливості співпраці з Росією у критичних галузях, зокрема, призвести до затримки експорту українського продовольства та поставити під загрозу угоди щодо перевезення товарів через Чорне море. Крім зриву зернової угоди, адміністрація президента Байдена побоюється припинення співпраці з РФ щодо ядерних програм.
Водночас новий законопроєкт розкритикували деякі конґресмени. «Зеленський попросив статус держави-спонсора тероризму (для РФ), натомість Білий дім відповів, що не підтримає його і вигадав альтернативний статус, якого не існує ні в американському, ні в міжнародному законодавстві», — зазначив один із них.
Подібної ж думки притримуються й громадські організації, які підтримують Україну. У спільній заяві вони назвали цей законопроєкт руйнівною концепцією, що підриває поточні зусилля Конґресу в підтримці України.
При цьому Європейський парламент визнав Росію державою-спонсоркою тероризму, ухваливши відповідну резолюцію 23 листопада.
Утім, юрист Олексій Буряченко пояснив, чому намір США оголосити РФ країною-аґресором є кроком назустріч Україні. «Що таке держава-аґресор, описано в нормативних документах Організації Об’єднаних Націй і Європейського Союзу (ЄС), але не прописано в нормативній базі Сполучених Штатів. А ось з визначенням держави-спонсора тероризму все абсолютно навпаки: воно прописане в нормативній базі США, але не було прописане в документах ЄС. Тож зараз відбувається своєрідна синхронізація західного світу в розумінні понять держава-аґресор, держава-спонсор тероризму та держава-терорист», — зазначив він.
Окрема складність, за словами правника, полягає у тому, що у різних нормативних базах поняття «держава-аґресор» і «держава-спонсор тероризму» або описані по-різному, або не описані зовсім.
З точки зору ЄС вагомішим у сенсі накладання санкцій і відповідних консолідованих рішень є статус держави-аґресорки, бо це поняття давно прописане у європейських нормативних базах. А поняття держави-спонсора тероризму Євросоюз почав розробляти лише зараз. «Згадайте: коли ЄС ухвалив це рішення, то в наступному пункті прописав необхідність розробити під нього нормативну базу, щоб було зрозуміло, що це таке і що з цього витікає», — нагадав п. Буряченко.
А за словами політолога Миколи Давидюка, визнання РФ країною-аґресоркою — це удар для неї на сотні років. Тепер, за його словами, Росія чи будь-яка інша країна, яка бере участь у війні проти України, може бути визнана країною-аґресоркою. І кожен «імператор» тепер буде боятися підтримувати РФ, побоюючись такої ж ізоляції. «Я чітко бачу успішне майбутнє України. А Сполучені Штати поводяться абсолютно по-лідерськи та демонструють, що вони — найпотужніша держава, а Україна — їхній найпотужніший партнер», — додав експерт.
Свою чергою, Оксана Маркарова нагадала, що державами-спонсорами тероризму є чотири країни: Північна Корея, Сирія, Куба й Іран. Україна вже тривалий час веде перемовини з колегами і партнерами про те, що РФ також необхідно додати до цього списку. «Щоб з одного боку ми назвали РФ правильно, а з іншого увімкнулися механізми, що дають змогу ще більше обмежити Росію. Ми, звісно, розуміємо, що вона не спонсор тероризму. Цей статус колись вигадали для країн, які надають допомогу терористичним організаціям на своїй чи іншій території. РФ — сама терорист, країна, у якої регулярна армія, уряд, президент — всі військові злочинці. Вони всі офіційно займаються аґресією та тероризмом», — заявила вона.
Дипломатка наголосила, що перше питання — те, як ми назвемо РФ, і друге питання — що за цією назвою стоятиме. «Це зараз в активному обговоренні. Для нас це є ключовим пріоритетом на 2023 рік», — резюмувала вона.
Як повідомляв «Міст», у Канаді провели мітинґ із вимогою визнати РФ терористкою.

Ірина Носальська, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online