Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Якщо Зеленський не виконає домашнє завдання, на ньому поставлять хрест

Автор:

|

Вересень 21, 2021

|

Рубрика:

Якщо Зеленський не виконає домашнє завдання, на ньому поставлять хрест
На цій зустрічі Джо Байден пояснив Володимиру Зеленському, як отримати допомогу від США

«На зустрічі з Джозефом Байденом Володимир Зеленський отримав домашнє завдання. Це було повторення того, яке він отримав торік від Міжнародного валютного фонду. Нагадали йому й про обіцянки. Тепер головне для президента України — не втратити шанс і добре попрацювати», — прокоментував результати візиту українського лідера до Вашинґтона політолог Віктор Таран. Але якщо реформ усе ж не буде, то США поставлять на Зеленському хрест.

Україна
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, заявив, що його відомство активно працює над втіленням домовленостей, досягнутих під час візиту президента Зеленського до США. «Відносини України та Сполучених Штатів після цього візиту перебувають у найвищій точці за багато років. Але це не кінець роботи, а початок якісно нового етапу», — зазначив він.
Керівник українського зовнішньополітичного відомства наголосив, що візит гаранта української Конституції до США був комплексним і результативним, і це не був візит ввічливості. «Вже незабаром відбудеться засідання оновленої та підсиленої Комісії стратегічного партнерства між нашими країнами, яка не збиралася три роки, під головуванням міністра закордонних справ України та державного секретаря США, — поінформував він і додав, що комісія є конкретним інструментом одержання підтримки Сполучених Штатів у сфері безпеки, оборони й інвестицій до України. — Моє завдання як співголови — забезпечити координацію зусиль для втілення пріоритетних цілей Стратегії зовнішньої політики України і подальшого зміцнення стратегічного партнерства України і США».
Міністр також повідомив, що президенти доручили главам дипломатії прийняти на майбутньому засіданні комісії нову Хартію стратегічного партнерства. «Вашинґтон і Київ мають політичну волю розвивати стратегічне партнерство. Діючу хартію прийняли 2008 року. Та світ і виклики змінилися. Потрібен новий базовий документ, який зробить наші відносини ще міцнішими», — підкреслив він. За словами п. Кулеби, учасники засідання визначили три пріоритетні завдання: підготувати реформу Комісії, щоб зробити її структуру більш дієвою й ефективною; внести на розгляд американської сторони український проєкт нової Хартії стратегічного партнерства; підготувати до розгляду на засіданні Комісії план трансформації України, який Володимир Зеленський представив у США.
«План трансформації — це набір конкретних інвестиційних проєктів в Україні, які змінять нашу державу, зроблять її сильнішою, а Комісія стратегічного партнерства — це той інструмент, який дозволить розглянути ці проєкти для пошуку фінансування й американських бізнес-партнерів для їхньої реалізації», — пояснив він і додав, що після зустрічі президентів з’явилося чітке відчуття, що США готові йти вперед у стосунках із Україною.

Сполучені Штати
Свою чергою, у Вашинґтоні не лише давали настанови, а й брали на себе зобов’язання. І не стали обмежуватися словами, а перешли до дій. Тепер нагляд за політикою щодо Центральної та Східної Європи в Державному департаменті США здійснюватиме Робін Данніґан. У 2014-2017 рр. вона займала посаду заступника секретаря з питань енергетичної дипломатії в Бюро енергетичних ресурсів Держдепу. Тепер сприятиме формуванню політики щодо України, Білорусі та Молдови, а також Польщі, Угорщини та Чехії. Останні три роки дипломатка працювала в Посольстві США у Відні (Австрія), спершу на посаді заступниці голови місії, а потім — повіреної у справах в Австрії. Виступала гучним критиком планів Російської Федерації (РФ) збудувати газогін «Північний потік-2» (ПП2).
Із нею вже встиг поспілкуватися телефоном Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України (ОПУ). «Співрозмовники обмінялися думками за підсумками візиту Володимира Зеленського до Сполучених Штатів, а також щодо наступних кроків щодо реалізації досягнутих домовленостей і подальшого посилення стратегічного партнерства між Україною та США. Крім цього, йшлося про підготовку до проведення засідання оновленої Комісії стратегічного партнерства», — повідомила пресслужба ОПУ.
Сторони також обговорили подальшу співпрацю в енергетичному секторі. Зокрема, п. Єрмак зазначив, що РФ використовує ПП2 як зброю. Під час бесіди порушили питання реформи корпоративного управління в Україні. Андрій Єрмак повідомив про намір українського уряду оголосити в найближчі дні конкурс з відбору чотирьох незалежних членів наглядової ради «Нафтогазу України». Він також поінформував про стан перемовного процесу щодо мирного врегулювання ситуації на сході України.
Робін Данніґан подякувала Україні за ефективну співпрацю в питанні евакуації з Афганістану громадян і осіб, які перебувають в зоні ризику. Натомість п. Єрмак запевнив у готовності до подальшої координації зусиль і співпраці щодо цієї країни.
Своєю чергою, Амос Гогштайн, старший радник із питань енергетичної безпеки Держдепу, який зараз курує ПП2 в Європі, наполягає, РФ потрібно продовжувати транзит газу через Україну, як це визначено угодами. А в разі порушень Сполучені Штати Америки до різних сценаріїв і мають контрзаходи. «Але найкраща частина контрзаходів — їх не використовувати. Я хочу, щоб ми могли конструктивно переконатися, що росіяни розуміють, що для всіх, зокрема, для росіян, буде краще, якщо вони продовжать транзит через Україну. Як ми й просили, як просили німці, і канцлерка Меркель чітко дала зрозуміти про це не лише у Києві та Вашинґтоні, але й у Москві. І це те, чим ми продовжимо займатися», — запевнив він. Чиновник також зазначив, що не може розповісти про деталі, але стежить за цими проблемами впродовж тривалого часу. «І гадаю, що знаю про заходи, які вживають росіяни», — додав він.
А Вікторія Нуланд, заступник державного секретаря з політичних справ, заявила, що США готові приєднатися до перемовин стосовно Донбасу і в нормандському форматі, і поза ним. Крім цього, вона нагадала про участь Вашинґтона в перемовинах у форматі, паралельному з нормандським, і визнала, що ті зусилля не надто просунулися. «Що ми сказали Україні, РФ, європейцям — це те, що ми готові повторно брати участь у будь-якому вигляді, якщо наша сторона побачить спосіб, яким зможемо допомогти», — зазначила дипломатка. — Сполучені Штати готові допомогти, якщо цей процес оживе і набуде якогось життя».

Інші клопоти
Сам же Джозеф Байден продовжив ще на рік режим надзвичайної ситуації у зв’язку зі загрозою іноземного втручання у вибори США. «Я продовжую на рік національний режим надзвичайної ситуації, оголошений указом 13848 щодо загрози іноземного втручання у вибори США або підриву довіри громадськості до виборів у Сполучених Штатах», — заявив він.
Нагадаємо, що надзвичайний стан у США у зв’язку зі загрозою національній безпеці і зовнішній політиці Сполучених Штатів, яку становить ризик іноземного втручання у вибори в США чи підриву довіри громадськості до них оголосив президент Трамп 12 вересня 2018 року.
І хоча немає прямих доказів того, що іноземна держава змінила результати голосування на якихось виборах у США, але історично іноземні держави «прагнули використовувати вільну і відкриту політичну систему Америки».
Останніми роками поширення цифрових пристроїв і комунікацій через Інтернет створило значні вразливості та збільшило масштаби й інтенсивність загрози іноземного втручання. «Здатність осіб, які перебувають повністю або частково за межами Сполучених Штатів, втручатися у вибори в США чи підривати довіру громадськості до них, у т. ч. за допомогою несанкціонованого доступу до інфраструктури виборів і кампаній або прихованого поширення пропаґанди та дезінформації, продовжує становити незвичайну і надзвичайну загрозу для національної безпеки та зовнішньої політики Сполучених Штатів», — заявив американський лідер.
Звісно ж, він мав на увазі РФ і Китайську Народну Республіку (КНР). Але поки Путін намагається грати м’язами, Сі Цзіньпін, голова КНР, вирішив піти на примирення. В телефонній розмові з президентом Байденом він заявив, що протистояння Пекіна та Вашинґтона є загрозою не лише для двох країн, а й усьому світу. «Китайсько-американська співпраця принесе вигоду обом сторонам і всьому світу, — запропонував китайський лідер. — Упродовж певного часу політика, яку США проводять щодо Китаю, призвела до серйозних труднощів в китайсько-американських зв’язках. Це не відповідає корінним інтересам народів двох країн і спільним інтересам усіх держав світу».
За його словами, Пекін і Вашинґтон повинні проявити політичну волю та відповідальність і якомога швидше повернути свої взаємини на шлях нормального розвитку. Пекін готовий вести діалог і взаємодіяти з Вашинґтоном у боротьбі з кліматичними змінами та пандемією коронавірусу, а також у відновленні економіки і вирішенні світових проблем. «За умови поваги корінних інтересів обох сторін і за належного контролю за розбіжностями відповідні профільні відомства двох держав можуть продовжити контакти і діалог, сприяти узгодженню позицій та співпраці в таких питаннях, як зміна клімату, боротьба з пандемією, відновлення економіки, а також у вирішенні важливих реґіональних і світових проблем, — заявив Сі Цзіньпін. — Одночасно з цим розкриття потенціалу співпраці зможе надати двостороннім відносинам ще потужнішого позитивного імпульсу».
Він пояснив, що Пекін має твердий намір приділяти пріоритетну увагу проблемам екології, дотримуватися «зеленого шляху розвитку» і зниження викидів в атмосферу. Сі Цзіньпін також пообіцяв, що КНР візьме на себе міжнародні зобов’язання в цій сфері відповідно до своїх національних умов.
Раніше «Міст» розповідав про результати візиту Володимира Зеленського до США.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply