Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Як Америка підтримує Україну

Автор:

|

Березень 06, 2014

|

Рубрика:

Як Америка підтримує Україну

В Україні нарешті вперше за три останніх місяці почала стабілізуватися ситуація, був обраний новий уряд і призначені президентські вибори. Однак Росії мирне вирішення кризи в сусідній державі не потрібне — і вона почала проти України війну. Лише такий стратегічний партнер України, як США, може завадити ескалації конфлікту.

Співпраця з новим урядом
Вільям Бернс, перший заступник держсекретаря США, заявив, що американська сторона готова співпрацювати з Україною на шляху запровадження вільних і чесних президентських виборів, призначених на 25 травня ц. р. «Ми з нетерпінням чекаємо на спільну роботу з новим урядом і громадянським суспільством, аби підтримати вільні та чесні президентські вибори в травні», — сказав він.
Посадовець також передав від президента та держсекретаря США слова глибокого захоплення мужністю й рішучістю українців, які протистояли трагічному насильству в країні. За словами п. Бернса, США схвалює обраний Україною шлях до стабільності, демократії й економічного зростання. «Ми й далі твердо підтримуємо єдність України, її територіальну цілісність і здорові відносини з усіма своїми сусідами, зокрема з Росією», — наголосив представник держдепу.
Юлія Тимошенко, колишній прем’єр-міністр України, і Вільям Бернс обговорили ситуацію в Україні й обмінялися думками щодо способів виходу з кризи. Також американський чиновник привітав п. Тимошенко зі звільненням і висловив упевненість, що її повернення до активного політичного життя сприятиме стабілізації ситуації в Україні. «Щасливий бачити вас вільною людиною й активним політиком. Ми захоплюємося гідністю, із якою ви вийшли із цього важкого випробування, — зазначив перший заступник держсекретаря. – Ваші мужність і лідерство потрібні Україні зараз. США готові бути поруч з українським народом у ці складні часи». Він також передав Юлії Тимошенко теплі вітання від держсекретаря США Джона Керрі.
Своєю чергою, п. Тимошенко подякувала США за зусилля, спрямовані на підтримку демократії та миру в Україні. Участь у зустрічі також узяли заступник голови партії «Батьківщина», очільник Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Григорій Немиря, посол США в Україні Джеффрі Пайєтт і Євгенія Тимошенко.
Водночас, Джей Карні, прес-секретар Білого дому, заявив, що США готові обговорювати надання міжнародної допомоги Україні після створення в країні уряду національної єдності. «США працюватимуть над створенням пакету економічної підтримки, ґрунтуючись на досягненнях України зі створення уряду національної єдності», — говориться в заяві п. Карні.
Організація з боротьби з фінансовими злочинами міністерства фінансів США (FinCEN) рекомендувала фінансовим інститутам уважно контролювати рух коштів на рахунках Віктора Януковича й інших високопосадовців України, які пішли у відставку або залишили Київ, сказано в повідомленні відомства.
FinCEN нагадала фінансовим установам США про те, що вони повинні здійснювати ретельну перевірку особистих банківських рахунків, зареєстрованих на великих іноземних політиків або від їхнього імені. «Відомство закликає відстежувати транзакції, які можуть бути пов’язані з незаконним привласненням або переведенням державних активів, доходами від хабарництва, іншими незаконними платежами чи іншими доходами від корупційної діяльності», — мовиться в повідомленні.

Позиція стосовно аґресії в Криму
Тим часом, українська діаспора у Вашинґтоні пікетувала Білий дім із вимогою зупинити розпочату Росією інтервенцію на українську територію. Активісти закликали президента США Барака Обаму керуватися Будапештським договором 1994 року, згідно з яким, Україні давалися гарантії щодо суверенітету та безпеки у зв’язку з приєднанням до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї й набуттям нею неядерного статусу.
Представники української спільноти також зустріли кортеж президента США. Активісти тримали плакати: «Росія, припини розділяти Україну!», «Сполучені Штати — за Україну» та «Ні — російській інтервенції в Україні».
Американський канал Sky News із посиланням на американських високопосадовців поінформував, що Президент США скасує свою участь у червневому саміті «Великої вісімки» в Сочі в разі військового вторгнення Росії в Крим.
А республіканець Ерік Кантор, лідер більшості в палаті представників, зауважив, що події в Криму «страхітливо нагадують застосування Росією військової сили проти Грузії 2008 року». «Російські лідери повинні зрозуміти, що військова інтервенція та подальше втручання в справи України – неприйнятні, і це може призвести до значних наслідків для Росії, — сказав п. Кантор. – Повинні бути запроваджені санкції проти російських фізичних і юридичних осіб, котрі використовують силу або втручаються у внутрішні справи України, так само як це було зроблено стосовно тих українців, котрі вжили силу проти беззбройних демонстрантів».
Своєю чергою, сенатор Джон Мак-Кейн, екс-кандидат у президенти США, назвав себе українцем на знак солідарності з Україною. «Усі ми — українці, грузини, бірманці й тибетці — із тими, хто бореться за свої людські права», — наголосив п. Мак-Кейн. А у своєму «Твіттері» він написав, що глава Росії, здається, хоче повернення «холодної війни». «Російський парламент підтримав запит Путіна відправити війська в Україну. Не хочу «холодної війни», але Путін, здається, хоче», — додав він.
Тепер США розглядають питання про відповідальність Росії за можливе використання збройних сил РФ на території України. Про це заявили в Білому домі. «Ми уважно відстежуємо ситуацію, консультуємося з нашими партнерами та розглядаємо питання про ймовірну відповідальність (Росії. — Ред.), про яку казав учора президент», — ідеться в розповсюдженій 1 березня заяві Адміністрації президента. Так американське керівництво відреагувало на рішення російської Ради Федерації дозволити використання збройних сил Росії на території України.
Натомість, конґресмен Джим Герлах закликав Барака Обаму негайно й твердо забезпечити деескалацію військового втручання з боку РФ у Криму й усіх частинах України. «Російська тактика залякування та втручання в Україні не може пройти непоміченою з боку США та міжнародного співтовариства. Україна є суверенною, незалежною державою, і військові дії Росії, спрямовані на відторгнення територій, стануть порушенням норм міжнародного права. Закликаю президента Обаму й наших європейських союзників до негайних і твердих дій задля забезпечення деескалації військового втручання з боку РФ у АРК і інших частинах України», — ідеться в заяві політика.
Конґресмен запропонував США вдатися до економічних і дипломатичних санкцій проти РФ. «На додачу я вважаю, що президент має запропонувати пропорційну відповідь на російську аґресію, включно зі специфічними економічними та дипломатичними санкціями з боку США, якщо Росія негайно не виведе військ», — сказано у зверненні політика.
Джон Керрі, державний секретар США, під час телефонної розмови з Олександром Турчиновим, виконувачем обов’язки президента України, стверджував, що США будуть стояти на сторожі інтересів України. Сторони обговорили події в Криму та спроби російського військового вторгнення. «Ми розцінюємо таку поведінку як пряму аґресію щодо суверенітету України», — зазначив п. Турчинов, додавши, що розраховує на допомогу стратегічних партнерів України у вирішенні цього конфлікту. Держсекретар наполягав на тому, що «Америка виступатиме на захист демократії та свободи в Україні».
Крім цього, у підтримці суверенітету України Арсенія Яценюка запевнив Джозеф Байден. Прем’єр-міністр України у відповідь сказав, що Україна дотримуватиметься всіх своїх міжнародних зобов’язань.
«Президент Обама доручив Адміністрації продовжувати термінову роботу з міжнародними партнерами, щоби надати підтримку українському народу, у тому числі технічну та фінансову допомогу», — повідомив Білий дім.
Також стало відомо, що Сполучені Штати Америки вже припиняють підготовку до саміту «Великої вісімки» в Сочі. «США заморозять участь у підготовчих зустрічах G8. Президент Обама сказав президентові Путіну, що, якщо Росія стурбована тим, як поводяться з етнічними росіянами й меншинами в Україні, відповідний спосіб вирішити це питання — мирний», — сказано в повідомленні.

Євген Клен

Коментар експерта
Андерс Аслунд, відомий економіст, дослідник Інституту Петерсена:
— У мене немає жодних сумнівів щодо того, що Україна виграє битву з Росією. За три останніх місяці українці продемонстрували надзвичайну мужність і витривалість, і російська аґресія лише підживлюватиме їхню рішучість. Путін підкупив окремих людей на півдні України та в Криму, щоби ті вивісили прапор, але ми вже побачили, що, зіштовхнувшись з упевненими патріотами, «тітушки» втікають в укриття. Сумним тут є те, що Україна, яка вже й так пережила стільки несправедливих ударів, зіткнеться з ними ще й ще раз. І якою тепер буде вартість життя та страждань? Урешті, я все ще сподіваюся, що росіяни піднімуться проти диктатури Путіна та спрямують Росію в дружнє русло. Я сподіваюся…

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply