Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Випробування Айовою

Автор:

|

Січень 12, 2012

|

Рубрика:

Випробування Айовою

Ситуація ще далеко не визначилася остаточно, але чимало спостерігачів уже тривалий час упевнено пророкує, що 6 листопада 2012-го американцям доведеться обирати між демократом Бараком Обамою й республіканцем Міттом Ромні. Досвідчений політичний оглядач Роджер Саймон зауважив, що пан Ромні таки стане обранцем Республіканської партії.

Сам Мітт Ромні, очевидно, виходив з аналогічних калькуляцій, оскільки, на відміну від більшості своїх конкурентів, нечасто бував у Айові під час нинішньої передвиборної кампанії, заявляючи, що не розраховує там на перемогу. Досвід свідчить, що, незважаючи на вакханалію, яку кожних чотири роки влаштовують мас-медіа довкола голосування, що відбувається в цьому штаті, його результат рідко визначає ім’я кінцевого кандидата партії. Інакше 2008 року Бараку Обамі протистояв би не сенатор Джон Мак-Кейн, який посів у Айові четверте місце, а Майк Гаккабі, колишній губернатор Арканзасу, котрий виграв попередні вибори в цьому штаті.

Айовські вибори — кокуси — виконують, швидше, роль великого сита, яке відсіває найбільш безнадійних претендентів. Шанси колишнього спікера палати представників США Ньюта Ґінґріча й техаського губернатора Ріка Перрі виглядають примарно. А Мішель Бахман уже припинила свою передвиборну кампанію. Кожен із них у якийсь момент ставав фаворитом республіканських перегонів, але швидко на чомусь спотикався та відкидався назад наступним фаворитом, на якого потім чекала аналогічна доля. Пан Перрі, наприклад, перечепився через власну безпорадність під час перших дебатів, а пана Ґінґріча втопили безжальні критичні агітки пана Ромні, якими той почав бомбардувати айовських виборців.

Замість Ньюта Ґінґріча в аванґард перегонів зненацька вихопився Рік Санторума, колишній пенсильванський сенатор, батько сімох дітей і онук італійського імміґранта, який утік в Америку 1925 року, рятуючись від диктатури Муссоліні. До останнього часу пан Санторума, що плентався у хвості, уважався за безнадійного, і тому лідери перегонів не витрачали на нього своїх критичних стріл. Якраз це (та ще підтримка місцевих консерваторів, насамперед євангелістів) дуже допомогло вийти на друге місце Рікові Санторумі, який до того ж відвідав усі 99 графств Айови.

Айовський успіх додасть йому нових прихильників і поповнить бурхливий потік політичних пожертвувань, але спостерігачі сумніваються, що йому вдасться затяжно подужати передвиборну кампанію: на їхню думку, у пана Санторуми немає для цього ні організаційних, ні фінансових ресурсів, яких зате цілком достатньо в мультимільйонера Ромні.

Ресурси на затяжні перегони є й у конґресмена Рона Пола, але політологам важко уявити, аби республіканці зупинили свій вибір на ньому: пан Пол за своїми переконаннями — лібертаріанець і ізоля­ціоніст, який закликає передислокувати до США всіх американських солдатів, що перебувають за кордоном, і не вбачає нічого жахливого в тому, що Іран може заволодіти ядерною зброєю. Пан Санторума, для порівняння, виступає за те, щоби негайно розбомбити іранські ядерні об’єкти.

Хоча фаворит Мітт Ромні, чиє медальне обличчя аж проситься на паперові гроші, навіть виглядає по-президентському, його недруги багатозначно вказують, що зараз він завоював у Айові ті ж 25 % голосів, що й чотири роки тому, коли вперше балотувався в президенти. Консервативний кістяк його партії не надто любить пана Ромні та не довіряє йому. Найбільший «зуб», який мають на нього твердолобі консерватори, — це реформа охорони здоров’я, проведена Міттом Ромні в Массачусетсі за перебування губернатором цього штату. Ця реформа вважається прообразом перебудови системи охорони здоров’я, яку здійснив у масштабах усієї країни президент Обама та яка не завоювала собі популярності серед більшості американців, а консерватори її просто ненавидять.

Тому ця передвиборна сутичка між республіканцями значною мірою виявилася пошуком антипода пана Ромні. І головним кандидатом на цю роль Айова зробила пана Санторуму. Багато ж республіканців доводить, що найкращий шанс перемогти у листопаді Барака Обаму таки має Мітт Ромні. Останнє дослідження Ґеллапа підтверджує цю оцінку: Ромні — 45 %, Обама — 39 %.

Наступний тур попередніх виборів відбувся в Нью-Гемпширі, де Мітт Ромні також здобув переконливу перемогу. Далі — Південна Кароліна, на яку покладають надії його консервативніші суперники. Останнє січневе голосування відбудеться у Флориді. Якщо пан Ромні досягне успіху в усіх чотирьох штатах, то зупинити його злет, швидше за все, буде вже неможливо. Якщо ж ні, то «братовбивча усобиця» між республіканцями може розтягнутися на кілька місяців. А от у Барака Обами в його Демократичній партії суперників немає.

 Олег Садовий

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply