Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Викрутаси президента

Автор:

|

Березень 12, 2015

|

Рубрика:

Викрутаси президента

Барак Обама

Президент США своїм указом 3 березня ц. р. продовжив санкції проти Російської Федерації (РФ), прийняті 2014 року. «Дії, а також політика осіб, які підривають демократичні процеси й інститути в Україні, загрожують її миру, безпеці, стабільності, суверенітету й територіальній цілісності, спрямовані на участь у привласненні активів, а також дії та політика уряду РФ, у т. ч., навмисна анексія Криму та застосування сили в Україні, продовжують становити незвичайну та надзвичайну загрозу для національної безпеки й зовнішньої політики США», — наголосив Барак Обама.

Знову — самі балачки
На підтвердження своїх дій Білий дім оприлюднив повідомлення про результати відеоконференції між очільниками США, Франції, Німеччини, Італії, Великої Британії та президентом Європейської ради щодо врегулювання кризи в Україні, яка відбулася 3 березня. «Лідери підтвердили свою підтримку мирному врегулюванню конфлікту в східній Україні, що виражається в реалізації плану від 12 лютого та Мінських угод, підписаних у вересні 2014 року. Вони засудили напад РФ і підтримуваних нею сепаратистів на Дебальцеве, який стався безпосередньо після підписання угоди в Мінську 12 лютого та порушив її», — зазначено в тексті оприлюдненого Білим домом документа.
Учасники розмови «закликали всі сторони припинити будь-які військові дії й співпрацювати з Організацією з безпеки та співробітництва в Європі» (ОБСЄ) із метою контролю за повним відведенням важкої зброї, а також завершити обмін усіма ув’язненими. Крім того, усі погодилися з необхідністю розширення спостережної місії ОБСЄ до всієї зони конфлікту.
«Лідери висловили надію на успішне та повне виконання Мінських угод і домовилися, що за умови цілковитої реалізації цих угод можливе послаблення чинних санкцій. Вони також підтвердили свою рішучість діяти швидко та злагоджено в застосуванні інших суттєвих обмежень у разі серйозного порушення Мінських угод або якщо підтримувані Росією сепаратисти прагнутимуть захопити нові території», — указується в повідомленні.

Удар — по кишенях
Також американська влада заблокувала в США активи двох банків «друзів Путіна» на загальну суму близько 640 млн USD. Під удар потрапив банк «Росія», заснований Юрієм Ковальчуком, і «СМП-Банк» братів Ротенбергів. Ці фінустанови опинилися в числі перших російських компаній, що виявилися в американському чорному списку. Після введення санкцій, під які підпали Юрій Ковальчук, Геннадій Тимченко, Аркадій і Борис Ротенберги, Путін принаймні двічі заявляв публічно, що пишається дружбою з ними.
Найбільше постраждав банк «Росія»: було заморожено 572 млн USD. Це — близько 10 % усіх його активів, за даними на 2013 рік. У «СМП-Банку» було заблоковано 65 млн USD, приблизно 2 % активів. Також на рахунку Paypal, який належить луганським терористам, Міністерство фінансів США заморозило 637 USD.
Обидва банки входять до переліку російських підприємств і фінансових установ, щодо яких США застосували економічні санкції. Засновника і головного акціонера банку «Росія» називають «гаманцем» Путіна. Після того, як банк потрапив до чорного списку, президент РФ наказав перераховувати туди свою зарплату, туди ж стали переказувати фінанси деяких державних корпорацій. Однак це не вберегло банк від відтоку клієнтів: за підсумками 2014, він став одним із лідерів зі скорочення депозитів.
Санкції, звісно, наблизили скочування російської економіки в рецесію, але політичної мети, а саме — зміни політики РФ щодо України, досягнуто не було. Фінансовий вплив можна вважати «обмеженим», беручи до уваги величезні статки, які назбирали люди з «близького кола» Путіна, що потрапили під санкції.

Дороге вагання
До більшого Білий дім, на жаль, досі не готовий. Вікторія Нуланд, помічник державного секретаря США, заявила, що президент ще не ухвалив рішення про постачання зброї в Україну. «Це питання обговорюється», — сказала високопосадовець на слуханнях в Конґресі. За словами чиновниці, Барак Обама отримав рекомендації щодо цього від низки відомств. Вікторія Нуланд також заявила, що Росія починаючи з грудня передала сепаратистам сотні одиниць військового обладнання.
Конґресмен-республіканець Кріс Сміт, голова Гельсінської комісії, вважає, що Адміністрація президента США де-факто запровадила ембарго на поставки Україні оборонної зброї. Про це він повідомив на слуханні в комітеті у закордонних справах палати представників США. «Затримка поставок зброї, це, по суті, — відмова. Мені і багатьом іншим це нагадує війну на Балканах, коли ми також доклали всіх зусиль, аби боснійці та хорвати не мали змоги захищатися від аґресії Мілошевича. Тепер бачимо повторення тієї ж політики щодо нашого друга та союзника України», — заявив п. Сміт. Законодавець також наголосив на тому, що українці «потребують захисних озброєнь негайно», і додав, що вся відповідальність за відмову надання Україні зброї лежить на президентові США.
Конґресмен-республіканець Родні Фрелінгайзен під час слухань розповів, що п. Обама не відповів на три письмових запити з приводу надання українській державі підтримки. «Я вже тричі писав президенту з приводу надання допомоги Україні як країні, яка є союзником США за межами НАТО, і жодного разу не отримав відповіді. Але нам потрібно щось робити!» — наполягав п. Фрелінгайзен.

На відчіпного
Аби якось згладити ситуацію, США погодилися постачати в Україну нелетальне озброєння. Про це розповів Андрій Парубій, перший віце-спікер Верховної Ради, який возив до США узгоджений усіма українськими силовими відомствами список зброї, що її потребує Україна. Депутат зазначив, що в переліку була й летальна, і нелетальна зброя.
«Ми змогли технічно обговорити нелетальне озброєння: йдеться про радари для виявлення вогневих точок супротивника, про безпілотники, захищений радіозв’язок, про ремонт деякого нашого обладнання. Можу сказати, щоі з цього приводу питання вже фактично вирішене», — сказав п. Парубій.
Перший віце-спікер ВР сподівається, що президент США таки визначиться з наданням Україні летальної зброї. «Це — політичне рішення, воно зараз лежить на столі президента США», — заявив він.
«Ми повинні розуміти, що летальне озброєння — не тільки військово-технічна допомога, це — великий і морально-психологічний чинник для наших Збройних сил, які стоять на передовій», — констатував посадовець.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply