Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 25, 2022

Відновлення проєкту «Форт Трамп»

Автор:

|

Травень 24, 2020

|

Рубрика:

Відновлення проєкту «Форт Трамп»
Американські вояки висаджуються у Польщі

Таку заяву зробила Джорджетт Мосбахер, послиня США у Республіці Польща (РП). Її слова прозвучали на тлі нещодавньої критики на адресу Ричарда Ґренелла, Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) з боку посла США у цій країні, повідомляє «Голос Америки». «Якщо ФРН хоче скоротити ядерні озброєння та послабити НАТО, можливо РП, яка платить справедливу частку, розуміє ризики, і перебуває на східному фланзі НАТО, могла би розмістити ці озброєння тут», — зазначила дипломатка. Її зауваження, що РП «платить справедливу частку», імовірно, стосується того, що Польща є однією із краї НАТО, як виконують зобов’язання витрачати 2 % валового внутрішнього продукту (ВВП) на потреби оборони, а ФРН — ні. При цьому необхідно зазначити, що власне у грошовому вимірі витрати Берліна на потреби оборони значно перевищують витрати Варшави. Так, за повідомленнями ЗМІ, оборонний бюджет ФРН наближається до 50 млрд USD, а РП — сягає лише 13 млрд USD.

США критикують ФРН
Раніше німецьке видання Der Spiegel повідомило, що Аннеґрет Крамп-Карренбауер, міністерка оборони ФРН, попередньо домовилася з главою Пентаґону про купівлю 30 винищувачів-бомбардувальників F/A-18F виробництва Boeing, які мають замінити морально і фізично застарілі Tornado. Однак проти цього різко виступив Рольф Мютценіх, голова Соціал-демократичної партії ФРН, яка входить до правлячої коаліції. В інтерв’ю Tagesspiegel він не лише розкритикував ідею закупки F/A-18F, але ще й закликав вивести з країни американське ядерне озброєння.
У відповідь Ричард Ґренелл звинуватив Берлін у підриві зусиль НАТО з ядерного стримування. У статті для німецької газети Die Welt він написав: «Замість того, щоб підривати солідарність, яка становить основу ядерного стримування НАТО, ФРН зараз потрібно виконувати свої зобов’язання перед союзниками та продовжувати інвестиції у ядерні зусилля НАТО».

Секретна модернізація
Варто зазначити, що Анґела Меркель, канцлерка ФРН, ідею свого партнера по коаліції не підтримала. Ба більше, «Німецька хвиля» з посиланням на Der Spiegel повідомила, що США модернізували свою ядерну зброю, дислоковану в Німеччині. За інформацією Der Spiegel, відповідна секретна операція пройшла ще восени 2019 року. В її рамках з авіабази в Бюхелі, розташованому на заході ФРН, до США вивезли близько 20 термоядерних бомб типу B61. Після оновлення програмного забезпечення бойові системи за два дні їх повернули назад.
Вашинґтон поінформував Берлін про операцію лише незадовго до її проведення. Бундесвер був готовий надати допомогу в разі виникнення проблем при транспортуванні. Міністерство оборони США відмовилося повідомляти деталі операції, вказавши лише на те, що при перевезенні американської атомної зброї завжди дотримуються суворих норм безпеки.
У період «холодної війни» Сполучені Штати розмістили в Західній Європі значну кількість ядерних боєголовок. Після 1991 року більшу їх частину вивезли, але близько 150 бомб досі залишаються на континенті, їх зберігають на території різних країн, зокрема, в Італії, Бельгії, Нідерландах, ФРН і Туреччині. У Бюхелі розташована база 33-ї тактичної ескадри німецьких військово-повітряних сил (ВПС). У разі необхідності німецькі пілоти на літаках Tornado змогли б доправити американські ядерні бомби до цілей. Ця стратегія спільного використання ядерної зброї — частина програми НАТО. Офіційно ні Вашинґтон, ні Берлін наявність американської ядерної зброї на території ФРН не підтверджують.

База за 2 млрд USD
Заява Джорджетт Мосбахер про можливість розміщення американського ядерного озброєння на території РП може свідчити не стільки про розбіжності між Вашинґтоном і Берліном, скільки про те, що нарешті може зрушити з мертвої точки ідея створення в РП повноцінної військової бази США. Зараз у РП на постійній основі перебуває тактична група Збройних сил США у складі приблизно 4 тис. осіб. Але Варшава хоче значно більшого контингенту.
Ще 2018 року Анджей Дуда, президент РП, запропонував розмістити на території своєї країни повноцінну американську військову базу. Ідея Дональду Трампу одразу є сподобалася з двох причин. По-перше, Варшава заявила, що готова повністю профінансувати цей проєкт, який оцінюють у 2 млрд USD. По-друге, п. Дуда запропонував назвати базу «Форт Трамп».
Минуло два роки, але бази немає й досі. Можливо, причина в тому, що різко проти виступили Російська Федерація (РФ) і Білорусь. Але тепер ситуація змінилася. Олександр Лукашенко, президент Білорусі, котрий завжди бурхливо реагував на будь-яку активність НАТО в сусідній РП, заяву п. Мосбахер просто проігнорував.
Мінськ і Москва давно побили горшки, зокрема, на економічному фронті, адже РФ більше не хоче дотувати свого союзника, продаючи йому нафту фактично за копійки. Президент Лукашенко навіть пригрозив перекрити нафтогін «Дружба», яким нафта надходить із РФ до країн Європи.
Й ось минулого тижня сталося те, чого раніше ніхто не міг навіть уявити. В Білорусь відправили першу партію американської нафти. «Ця угода зміцнює суверенітет і незалежність Білорусі. Як найбільший світовий виробник нафти та газу, США готові відповідати на імпортні запити країн, які, як Білорусь, хочуть зміцнити енергобезпеку шляхом диверсифікації постачання та торгівлі на основі американських цінностей вільного підприємництва та верховенства права і прозорих угод, вільних від корупції», — заявив Майк Помпео, державний секретар США. Вашинґтон також закликав Мінськ збільшити доступ американського бізнесу до ринків і провести ринкові реформі з метою лібералізації торгівлі, необхідні для досягнення прогресу у вступі країни до Світової організації торгівлі.
Тож тепер настав час подумати і про реалізацію проєкту «Форт Трамп» у сусідній РП. Тим більше, що поляки не сиділи склавши руки. На польській авіабазі «Кшесіни» ВПС США провели навчання з оперативного розгортання військового летовища. Це були перші випробування в Європі комплексу Deployable Air Base System, — контейнери з тимчасовими розбірними будівлями, аеродромним обладнанням, портативними генераторами, транспортними засобами тощо аж до медичних модулів. Також РП фактично долучилася до будівництва протиракетного щита Європи, уклавши контракт зі США на придбання ракетного комплекту Patriot і ракетної системи HIMARS, що можуть забезпечити захист від потенційних загроз із боку східних сусідів (зрозуміло, що мається на увазі РФ). Тож початок будівництва «Форту Трамп» виглядає логічним продовженням цих зусиль.

Ігор Берчак

До слова
Українці можуть протистояти російській пропаґанді. Про це заявив Деніел Фрід, колишній заступник держсекретаря США з питань Європи й Євразії, в ефірі каналу «Україна 24». «Українське суспільство ще з часів Помаранчевої революції наочно демонструвало брехливість російської пропаґанди про те, що Україна може існувати лише в фашистських формах», — заявив він, подав приклад нової української ідентичності та назвав її головну перевагу. «Я був в Україні, коли Джамала виграла «Євробачення», й її, кримську татарку, вітали в Україні як народну героїню. Це свідчить про те, що новостворена українська ідентичність дуже широка, вона охоплює всіх українців. Це дуже потужна платформа, на якій можна будувати сучасний демократичний наратив. Слабкість Путіна в тому, що він стверджує, що української нації не існує, крім як у міфології окремих західноукраїнських націоналістів. Українці мають можливість спростувати це», — заявив дипломат.
А Джеймс Ґілмор Третій, посол США при Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) у зверненні до Постійної ради цієї організації заявив, що міжнародна спільнота повинна притягнути РФ до відповідальності за дії, які порушують суверенітет і територіальну цілісність України, та за її зловживання у східній Україні й окупованому Криму. У своєму зверненні він звернув увагу на численні порушення режиму припинення вогню у східній України, де, за його словами, очолювані РФ сили «продовжують свої зусилля, спрямовані на підрив суверенітету України». Джеймс Ґілмор також наголосив на тому, що використання бойовикам сучасного російського озброєння суперечить запереченням із боку РФ її участі у бойових діях. Дипломат заявив, що США ніколи не визнають спробу анексії Криму РФ. «Ми приєднуємося до наших європейських та інших партнерів і підтверджуємо, що санкції проти РФ залишатимуться у силі, доки РФ не виконає зобов’язання відповідно до мінських угод. Санкції, пов’язані з Кримом, залишатимуться у силі, доки РФ не поверне контроль на півостровом Україні», — заявив п. Ґілмор.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply