Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Відбулися нові телефонні бесіди президентів США, РФ та України

Автор:

|

Січень 05, 2022

|

Рубрика:

Відбулися нові телефонні бесіди президентів США, РФ та України
Путін спілкується з Джо Байденом

Увечері 30 грудня відбулася телефонна розмова президента США та президента Російської Федерації (РФ). Вона стала вже другою за місяць і тривала 50 хвилин. За інформацією Білого дому, Джо Байден у розмові з Путіним дав зрозуміти, що Сполучені Штати й їхні союзники і партнери дадуть рішучу відповідь, якщо РФ вторгнеться в Україну». Також господар Білого дому закликав володаря Кремля до деескалації напруги щодо України.
Він також висловив підтримку дипломатичним перемовинам у двосторонньому і багатосторонньому форматах, у т. ч. діалогу зі стратегічної стабільності США-РФ, у Раді НАТО-РФ, а також Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), які проведуть 10-13 січня ц. р. президент Сполучених Штатів повторив, що суттєвий прогрес у цих діалогах може відбутися лише в умовах деескалації, а не ескалації.
Своєю чергою, у Кремлі повідомили, що телефонна розмова президентів мала відвертий і діловий характер, вона була корисна обом сторонам. Головною темою бесіди стали питання реалізації досягнутої під час відеоконференції 7 грудня домовленості щодо запуску перемовин щодо надання «юридичних гарантій дотримання безпеки», висловили взаємну готовність до серйозного та змістовного діалогу зі цих питань. Підтвердили, що перемовини відбудуться спершу в Женеві (Швейцарія) 9-10 січня, а потім у рамках Ради РФ-НАТО у Брюсселі (Бельгія) 12 січня. 13 січня розпочнуться дискусії і в ОБСЄ.
У Кремлі зазначили, що в цьому контексті Байден підкреслив особливу відповідальність Росії та США за забезпечення стабільності в Європі та світі загалом, а також те, що Вашинґтон не має намірів розгортати на території України ударні наступальні озброєння. «З російської сторони була дана вичерпна відповідь на знову згаданий Джозефом Байденом варіант прийняття «масштабних» санкцій проти РФ у разі ескалації ситуації навколо України. Зокрема, сказано, що це стало б серйозною помилкою, яка фактично загрожує повним розривом російсько-американських відносин», — повідомляє пресслужба Кремля. Також президенти обмінялися новорічними привітаннями та найкращими побажаннями.
Американську делегацію на перемовинах із РФ щодо безпеки очолюватиме Венді Шерман, перша заступниця державного секретаря США. Росію у Женеві представлятиме Сергій Рябков, заступник міністра закордонних справ РФ, а на перемовинах із ОБСЄ — Олександр Лукашевич, постійний представник Росії при цій організації.
А кілька колишніх послів США, у т. ч. в Україні — Стівен Пайфер і Джон Гербст, в РФ — Майкл Макфол та Александр Вершбоу, а також Деніел Фрід, колишній посол США у Польщі, закликали Вашинґтон опублікувати список санкцій на випадок повномасштабного вторгнення РФ в Україну. «Ми вважаємо, що Сполученим Штатам необхідно у тісній консультації зі своїми союзниками щодо НАТО та з Україною негайно вжити заходів, щоб вплинути на розрахунки Кремля про витрати та вигоди, перш ніж російське керівництво зробить вибір на користь подальшої військової ескалації», — заявили вони.
Натомість Олексій Пушков, голова комісії Ради Федерації РФ із інформаційної політики та взаємодії зі засобами масової інформації, заявив, що оприлюднення таких даних нібито може зірвати перемовини у Швейцарії. Він назвав можливі обмежувальні заходи, до яких готовий вдатися Вашинґтон у разі нової агресії Москви проти України «пекельними санкціями».
Свою чергою, Курт Волкер, колишній спеціальний представник США по Україні, заявив, що завершення війни на сході України можливе лише у разі посилення тиску на РФ з боку Сполучених Штатів та Європейського Союзу. За його словами, у цьому питанні все залежить від Путіна. «Він розпочав війну, він може її зупинити. Чому він повинен зупинити війну? Гадаю, якщо він відчує більший тиск США й Європи у вигляді санкцій, у вигляді військової допомоги Україні, дипломатичного тиску, публічного викриття того, що Росія робить в Україні. Це може стати стимулом до закінчення війни», — вважає дипломат.
При цьому він наголосив, що Вашинґтон не повинен чинити тиск на Київ у питанні Донбасу, «щоб не винагороджувати Росію за її агресію». «Принцип у перемовинах має залишатися — нічого про Україну без України, ми маємо консультуватися з Україною, як Україна бачить врегулювання конфлікту і на цій основі вести перемовини з РФ», — зазначив п. Волкер.
Тож 2 січня відбулася розмова президента США з президентом України. Американський лідер поінформував свого українського колегу про свою розмову з володарем Кремля і підтвердив підтримку України на тлі аґресії РФ. «Президент Байден ясно дав зрозуміти, що Сполучені Штати, їхні союзники та партнери дадуть рішучу відповідь, якщо Росія продовжить своє вторгнення в Україну», — йдеться в заяві, поширеній Білим домом.
Також сторони висловили підтримку дипломатичним зусиллям, які розпочнуться цього тижня з двостороннього діалогу щодо стратегічної стабільності через Раду РФ-НАТО й ОБСЄ. «Президент Байден підкреслив відданість Сполучених Штатів, їхніх союзників і партнерів принципу «нічого про тебе без тебе». Він підтвердив відданість Сполучених Штатів суверенітету та територіальній цілісності України», — зазначили в адміністрації президента США.
Своєю чергою, Володимир Зеленський повідомив у Twitter, про що розмовляв із колегою. «Перша міжнародна розмова року з Джо Байденом доводить особливий характер наших відносин. Обговорили спільні дії України, США та партнерів щодо збереження миру в Європі та недопущення подальшої ескалації, реформи та деолігархізацію. Цінуємо непохитну підтримку України», — написав він.
Як повідомляв «Міст», США непохитні у своєму прагненні завершити війну в Україні.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply