Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Україна хоче повернути заплачені за затриману американську зброю 30 млн USD

Автор:

|

Лютий 13, 2020

|

Рубрика:

Україна хоче повернути заплачені за затриману американську зброю 30 млн USD
FGM-148 Javelin

Не встигли заспокоїтися пристрасті за Ukrainegate, як між Вашинґтоном і Києвом спалахнув новий скандал. Як повідомило видання BuzzFeed із посиланням на власні джерела серед українських та американських чиновників, упродовж тривалого часу затримує постачання зброї Україні в рамках принаймні шести контрактів на суму 30 млн USD. BuzzFeed зазначає, що реалізація п’яти комерційних угод із продажу американського озброєння Україні затримується близько року, ще одна — понад рік. Про яке саме озброєння йдеться, видання не повідомляє.

Китайський слід
Троє українських посадовців і один колишній американський чиновник розповіли BuzzFeed, що Білий дім на їхні запити так і не зміг пояснити причин затримки. Офіційна влада в Україні також наразі публічно такі повідомлення не коментувала. «Я б на місці українців почав шукати інші джерела постачання зброї», — заявив виданню неназваний американський посадовець.
Журналісти пишуть, що двоє українських посадовців на правах анонімності пов’язали затримки у постачанні американської зброї Україні «зі спробою Китайської Народної Республіки (КНР) купити стратегічну українську аерокосмічну компанію (вочевидь, мова про «Мотор Січ». — Ред.), що намагалися заблокувати США». Нагадаємо, що наприкінці минулого року з’явилася інформація про продаж понад 50 % акцій публічного акціонерного товариства (ПАТ) «Мотор Січ» (головний офіс — м. Запоріжжя) компаніям із КНР Skyrizon Aircraft і Xinwei Technology Group. «Мотор Січ» — один із найбільших світових виробників двигунів до літаків, гелікоптерів, рушійних установок для крилатих ракет і промислових газотурбінних установок. Виготовляє і супроводжує в експлуатації 55 типів і модифікацій двигунів для понад 60 видів літаків і гвинтокрилів, а також газотурбінних силових установок для крилатих ракет.
У Вашинґтоні вважають, що купівля українського підприємства суттєво підвищить бойовий потенціал Народно-визвольної армії КНР. Білий дім усіляко перешкоджав укладенню угоди. Так, у серпні минулого року до України завітав Джон Болтон, тодішній помічник президента США з національної безпеки (звільнений із посади у вересні 2019-го. — Ред.), котрий застеріг Київ від «шкідливої економічної співпраці» з КНР, яка може призвести до крадіжки військових технологій.
А в листопаді 2019-го до України прибув і Ерік Прінс — засновник та один із співвласників приватної військової компанії Academi (колишня назва — Blackwater. — Ред.), яка багато разів отримувала контракти на десятки мільйонів доларів від уряду США на виконання різноманітних бойових та охоронних завдань у гарячих точках світу. Тоді Ерік Прінс, котрого називають «неофіційним радником» Дональда Трампа, від якихось конкретних коментарів виданню The Wall Street Journal відмовився, хоча й підтвердив, що хоче «інвестувати в Україну».
Судячи з усього, «інвестиція» не вдалася, адже проблема в тому, що «Мотор-Січ» — приватна компанія, структура власності якої вкрай заплутана та непрозора. Вважається, що її фактичним власником є В’ячеслав Богуслаєв (хоча формально йому належать лише 14,99 % акцій), котрий контролює ПАТ через низку офшорних компаній, зареєстрованих, зокрема, на Британських Вірґінських островах і в Панамі. Особисті статки п. Богуслаєва в різні роки оцінювали в межах 350-500 млн USD. Саме він у грудні минулого року заявив, що продав контрольний пакет акцій запорізького ПАТ китайцям.

Український слід
Водночас залишається незрозумілим, чи саме ця оборудка стала причиною нового українсько-американського скандалу. Чинний український посадовець і колишній американський чиновник у розмові з виданням BuzzFeed припустили, що причини затримки з виконанням шести зброярських контрактів «можуть бути пов’язаними з корупційним скандалом довкола Державного концерну (ДК) «Укроборонпром». Щоправда, незрозуміло, про що який саме скандал йдеться.
Зараз в Україні всі обговорюють якісь незрозумілі проблеми з постачанням Збройним силам України (ЗСУ) партії БТР-4Е «Буцефал» Харківським конструкторським бюро машинобудування ім. О. Морозова (що входить до складу ДК). Угода на постачання 45 БТР була укладена ще чотири роки, однак постійно зривалася. Проблема була в тому, що єдине українське підприємство, яке виготовляє броньовані корпуси для бронетранспортерів (приватний Лозівський ковальсько-механічний завод, Харківська обл.) щось там не поділив із колишнім керівництвом ДК. У результаті в концерні вирішили запустити власне виробництво з виготовлення корпусів для БТР, закупивши відповідну броню у Фінляндії. Далі в конфлікт втрутилася приймальна комісія Міністерства оборони України, яка забракувала бронетранспортери фінської бронею.
На жаль, докладно розібратися в цьому «конфлікті інтересів» (з огляду на скупість повідомлень в українських медіа) дуже складно. Урешті-решт, наприкінці 2019 року Айварас Абромавічус, новий керівник ДК, заявив, що конфлікт вирішили. Перші 12 БТР-4Е «Буцефал» передали 92-й бригади ЗСУ, і до кінця літа ц. р. договір мали б виконати повністю. Проте обговорення «броньованої справи» в українському суспільстві триває.
Інший скандал, пов’язаний з ДК — 17 жовтня 2019-го детективи Національного антикорупційного бюро України затримали Олега Гладковського, колишнього заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони (РНБО), в аеропорту «Бориспіль» при спробі покинути межі України. Щоправда, через три дні він уже вийшов зі слідчого ізолятора, сплативши заставу в 10,6 млн грн. Ім’я п. Гладковського, котрого називали одним з бізнес-партнерів п’ятого президента України Петра Порошенка, «прогриміло» навесні 2019-го, коли були оприлюднені результати журналістського розслідування Bihus.info, згідно з яким п. Гладковський, будучи першим заступником секретаря РНБО, використав службове становище для внесення у державне оборонне замовлення та подальшу закупівлю за рахунок бюджету вантажних автомобілів «Богдан-6317» за завищеними цінами у корпорації «Богдан Моторс», яка йому й належить. В результаті, за даними слідства, державі завдали збитків на 10,6 млн грн. Який із цих двох скандалів мали на увазі анонімні співрозмовники видання BuzzFeed, залишається незрозумілим.

Ігор Берчак

Мовою чисел
У січні ц. р. телеканал «Прямий» з посиланням на документ Посольства України у США, повідомив інформацію про рівень військової допомоги Києву 2020 року. «Ми вдячні США за надання масштабної безпекової допомоги нашій державі, спрямованої на зміцнення її обороноздатності. За період із 2014-го по 2019 рік США виділили Україні 1,6 млрд USD допомоги на цілі посилення безпеки й оборони. 92 % усієї військово-технічної допомоги, яку Україна отримала з-за кордону із 2014 року, надійшло саме зі США», — йдеться в документі.
2020-го передбачають виділити ще 250 млн USD за лінією Пентаґону в рамках Ініціативи безпекової допомоги Україні (Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Крім цього, ще є сума з фінансової економічної допомоги — 448 млн USD — у рамках Держдепу та USID. Як повідомив «Прямий», у ці 448 млн USD входить 115 млн суто на оборонні потреби.
Також телеканал пояснив, чому низка засобів масової інформації повідомляли про 300 млн USD в рамках USAI від Пентаґону, а за фактом надають лише 250 млн. Закон про витрати на потреби національної оборони США, підписаний Дональдом Трампом 20 грудня 2019 року, містить положення про можливість виділення Україні 300 млн USD безпекової допомоги за програмою USAI 2020-го (тобто це загально допустима сума). Водночас, у Законі про асигнування на потреби національної оборони США на 2020 фінансовий рік, також підписаному Трампом 20 грудня, сума безпекової допомоги Україні на 2020 рік за лінією Пентаґону визначена на рівні 250 млн USD за програмою USAI.
Різниця у сумах безпекової допомоги у зазначених законодавчих актах зумовлена тим, що Закон про витрати на потреби національної оборони США визначає максимально допустиму суму, яка може бути витрачена за відповідною програмою. Закон про асигнування визначає суму, яка має бути використана, виходячи з наявних фінансових ресурсів. «Безпекову допомогу, головним чином, спрямовуватиметься на здійснення підготовки підрозділів ЗСУ, які проводять в Україні американські інструктори, починаючи з 2015 року, та на придбання озброєння і військової техніки», — йдеться у повідомленні Посольства України в США.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply