Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 20, 2021

У США розпочали тестування вакцини від коронавірусу на добровольцях

Автор:

|

Квітень 08, 2020

|

Рубрика:

У США розпочали тестування вакцини від коронавірусу на добровольцях

Зараз понад 35 лабораторій по всьому світу напружено шукають формулу вакцини від вірусу SARS-CoV-2, що викликає Covid-19. У США та Китаї вже навіть почали тестування на людях. Тривають дослідження в Канаді, Німеччині, Італії й інших країнах. Але фахівці у сфері охорони здоров’я попереджають: на створення ефективної вакцини знадобиться не менше, ніж рік.

Перший етап складного процесу
На початку цього тижня світ облетіла бадьора заява Атеша Кара, професора медичного факультету Університету Хаджеттепе. «Хороша новина. Вакцина від коронавірусу, введена тваринам за допомогою мікроголки на лейкопластирі, дала імунну відповідь у вигляді вироблення антитіл. Зараз настав час перевірити, чи може вона захистити людей», — розповів він.
У середині березня ц. р. стало відомо, що американські вчені провели випробування вакцини від коронавірусу на лабораторних мишах. Медики також використовували наноголки на пластирі. Тепер настала черга протестувати препарат на людях. Як повідомили в Національному інституті охорони здоров’я США, у першому дослідженні беруть участь 45 здорових добровольців у віці від 18 до 55 років. Випробування проходять у дослідницькому центрі Kaiser Permanente Washington Health Research Institute у Сіетлі (штат Вашинґтон).
Вакцина отримала назву mRNA-1273 і була розроблена вченими Національного інституту алергії й інфекційних захворювань США у співпраці з біотехнологічною компанією Moderna Inc. Перша фаза випробувань містить оцінку безпеки різних доз експериментальної вакцини й їхньої здатності викликати імунну відповідь. Це перший етап складного процесу клінічних випробувань. Особливість американської вакцини в тому, що в ній є лише фрагмент генетичного коду Covid-19 і немає збудника.
Інша фармацевтична компанія, Inovio Pharmaceuticals, також незабаром почне випробування на добровольцях. Спершу тестування проводитимуть в Університеті Пенсільванії та випробувальному центрі в Канзас-сіті (штат Міссурі), після чого дослідження перенесуть у Китай і Південну Корею.
А команді канадських дослідників із Макмастерського університету й Університету Торонто вдалося у лабораторних умовах виокремити вірус SARS-CoV-2, відповідальний за спалах у світі важкого гострого респіраторного синдрому. Виділений вірус допоможе дослідникам розробити кращі діагностичні інструменти, методи лікування та вакцини, а також краще зрозуміти біологічний устрій, еволюцію та клінічні властивості вірусу SARS-CoV-2.

Скандал між Вашинґтоном і Берліном
Тим часом пошуки вакцини обернулися скандалом між США і Федеративною Республікою Німеччина (ФРН). У березні німецький часопис Welt am Sonntag повідомив, посилаючись на неназвані джерела, що Дональд Трамп буцімто пропонував німецькій компанії CureVac, яка займається розробкою вакцини, 1 млрд USD за перенесення досліджень у США. CureVac — приватна фармацевтична компанія зі штаб-квартирою у місті Тюбінген на південному заході ФРН, яка також має відділення у Франкфурті та в Бостоні у США.
Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) ФРН підтвердило це повідомлення, і зазначило, що уряд країни вдається до кроків, щоб розробки залишалися в їхній країні. «Німецький уряд дуже зацікавлений у тому, щоб вакцини й активні речовини проти нового коронавірусу розробляли у ФРН і в Європі. У зв’язку з цим уряд активно спілкується з компанією CureVac», — писав Welt am Sonntag. Єнс Шпан, міністр охорони здоров’я ФРН, заявив, що підприємство зараз не продають і що «впродовж останніх двох тижнів із компанією відбувалися позитивні перемовини».
У репортажах із ФРН також ішлося, що американська сторона начебто наполягала, щоб результати розробок CureVac були призначені лише для США. «Ми хочемо розробляти вакцину для цілого світу, а не для окремої країни», — цитує німецька газета Mannheimer Morgen Крістофа Геттіха, директора компанії Hopp Bio Tech Holding, що є найбільшим інвестором CureVac.
Водночас двоє американських чиновників повідомили в газету The New York Times, що інформація про плани США отримати ексклюзивний доступ до вакцини CureVac перебільшена. За словами одного з чиновників, Білий дім провів такі перемовини з більш ніж 25 компаніями, які займаються розробкою вакцини від коронавірусу. Якщо вакцину створять, Сполучені Штати готові поділитися нею з іншими країнами.

Довгий шлях до результату
Вакцину, що вбиває вірус, виготовити не так складно. Проблемою є те, щоб вона була безпечною. Саме тому на створення відводять тривалі терміни — від кількох місяців до року. За цей час зразки вакцин перевіряють спершу на тваринах, а вже потім на людях. Головна небезпека — не до кінця протестована вакцина може знищити репродуктивну функцію організму, який її отримує. Фахівці з охорони здоров’я кажуть, що відповідальна перевірка будь-якої потенційної вакцини потребує до 1,5 року.
Науковий щомісячник Wired (видається в Сан-Франциско і Лондоні), чию публікацію цитує «Укрінформ», детально описав етапи клінічних тестувань. Зокрема, для початкового етапу потрібно від трьох місяців. На початках потенційну вакцину потрібно випробувати на кількох десятках здорових волонтерів і переконатися, що вона безпечна. У разі відсутності відхилень, переходять до наступного етапу, що має тривати шість-вісім місяців в уражених вірусом районах планети. До тестувань залучають кілька тисяч людей. Метою таких досліджень є процес стимулювання вакциною антитіл в організмі людини.
Третім етапом, що також займе шість-вісім місяців, буде повторний експеримент у епіцентрі зараження на кількох тисячах хворих. У разі, якщо побічних ефектів не зафіксують або вони становитимуть припустимі відхилення, настає заключний етап — затвердження вакцини. Процедура потребуватиме від одного місяця до року. Остаточний вердикт — від Управління зі санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США. Цей регулятивний орган має переглянути і перевірити отримані дані та розробити інструкції щодо застосування вакцини. На що потрібно ще понад один місяць — і лише тоді вакцина вважатиметься готовою до широкого використання.
Автори Wired підсумовують: потенційні вакцини почали розробляти у січні ц. р., отже ефективними вони можуть стати лише влітку 2021-го. Такі обчислення збігаються з показниками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Водночас жодних гарантій зараз жоден фахівець-вірусолог не дасть. Природу SARS-CoV-2 досі вивчають і вона непередбачувана. Попередник теперішнього коронавірусу, SARS, почав гинути через чотири місяці після початку глобальної паніки.

Ігор Берчак

До слова
Крім шкоди для громадського здоров’я і глобальної економіки, криза через пандемію Covid-19 може запропонувати неочікувану можливість завершити єдину гарячу війну в Європі, а також розібратися з атакою президента Російської Федерації (РФ) на міжнародні норми поведінки. «Оскільки поширення коронавірусу й обвал цін на нафту все більше тиснуть на Кремль, США й їхні союзники мають запропонувати скасування санкцій проти РФ, якщо Путін покладе край своєму військовому вторгненню в Україну», — пишуть в статті для NPR колишні посли США в Україні Вільям Тейлор, Стівен Пайфер і Джон Гербст. На їхню думку, президент Трамп і Конґрес можуть захистити інтереси Америки і світу, якщо зроблять рішучі кроки до завершення цієї війни. Адміністрація Трампа і Конґрес повинні цим моментом скористатися.
Ціна на нафту, яка лишається головною опорою російської економіки, тепер впала до мінімуму за останні 18 років. На викопні енергоносії припадає 60 % російського експорту. Глобальна рецесія, яка вже з’явилася на обрії, стане ще одним ударом по економіці РФ. Зараз більше, ніж будь-коли, Кремлю потрібне зняття санкцій.
Як дали чітко зрозуміти обидві партії в США, єдиний можливий шлях до їхнього скасування — вихід РФ із її війни проти України. Це дозволило б вивільнити ресурси для боротьби з вірусом як у Москві, так і в Києві. Позаяк багато років дипломатичних спроб закінчити війну в Україні зайшли в глухий кут, тиск на високому рівні з боку США зараз може пробити цей блок. Криза коронавірусу може дати Кремлю причину погодитися на відмову від війни. «Президент Трамп за підтримки президента Зеленського повинен переконати Конґрес усунути санкції, які були запроваджені через аґресію на Донбасі, з відвертим розумінням того, що вони будуть знову введені, якщо Путін домовленості не виконає. Під час пандемії здається особливим божевіллям те, що російські й українські сили будуть продовжувати вбивати один одного. Аґресію Кремля потрібно зупинити. Всі країни повинні зосередитися зараз на боротьбі з коронавірусом, а не на війні проти сусідів», — йдеться в статті.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply