Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 20, 2022

У США є «чотиритижневе вікно», щоб запобігти вторгненню РФ в Україну

Автор:

|

Грудень 24, 2021

|

Рубрика:

У США є «чотиритижневе вікно», щоб запобігти вторгненню РФ в Україну
Путін і Джо Байден у Женеві

Путін ніяк не вгамується зі своїми погрозами на адресу України. Загроза повномасштабного вторгнення Російської Федерації (РФ) поки що, на жаль, нікуди не зникла. У Москві відверто глузують, заявляючи, що ще 1994 року нібито гарантували Україні безпеку й нових обіцянок давати не збираються. З огляду на серйозність ситуації, в адміністрації США заявили, що мають «чотиритижневе вікно», щоб запобігти вторгненню. В Києві тим часом демонструють рішучість у разі початку бойових дій дати гідну відсіч аґресору.

Байден вирішив діяти стрімко
Як повідомив CNN із посиланням на американських високопосадовців, президент США доручив своїй адміністрації використати всі можливі інструменти для запобігання можливому вторгненню РФ до України. «Те, що ми робимо, дуже прораховано. Але ми маємо лише приблизно «чотиритижневе вікно», щоб це здійснити», — розповіло одне з джерел телеканалу. За його словами, господар Білого дому вирішив діяти швидко вже після перших даних американських розвідників, отриманих восени ц. р., позаяк остерігається повторення помилок, який припустилися 2014 року, коли США й Європу застала зненацька окупація РФ Автономної Республіки Крим (АРК).
Санкції, які Вашинґтон розробляє на випадок можливих воєнних дій, «будуть негайними, непереборними і спричинять значні втрати для російської економіки та фінансової системи». Співрозмовник журналістів зауважив, що запроваджені проти РФ санкції після окупації АРК і початку російської аґресії на Донбасі 2014 року «були спрямовані на стримування середньотермінового та довготермінового розвитку конкретних російських державних фірм».
Коли Джо Байден займав посаду віцепрезидента США 2014-го, американську владу критикували через нездатність передбачити можливу окупацію українського півострова. Як повідомляє CNN, тоді спроби Байдена озброїти Україну та ввести «надзвичайно суворі санкції» проти РФ були значною мірою відхилені президентом Бараком Обамою. Тепер Байден «вирішив зробити все зовсім інакше», кажуть співбесідники телеканалу.
За словами джерел, тепер обмін розвідданими з Україною про збройні приготування РФ набагато активніший, ніж 2014-го. Частково тому, що український уряд зараз є «надійнішим партнером», ніж тоді, сказав неназваний колишній високопосадовець НАТО, який вийшов на пенсію у вересні ц. р., частково тому, що Байден твердо переконаний, що Україну не можна виключати з будь-яких дискусій щодо її майбутнього. За словами джерела, 2014-го він «не бачив такого ж рівня координації» в роботі американських служб, але додав, що й можливості російської армії також із того часу змінилися.
Том Малиновський, експомічник держсекретаря США, зазначив, що зараз ситуація суттєво відрізняється від 2014 року. «Те, до чого потенційно готується Путін, вимагає дій, які будуть набагато відчутнішими, ніж те, що ми бачили 2014-го. Сили, які він накопичує, — це саме ті сили, які ви накопичили б, якби готувалися до тотального наземного вторгнення, чого не сталося 2014 року з російськими «маленькими зеленими чоловічками», — вважає він.
Тим часом 19 грудня Київ відвідала делегація Конґресу США на чолі з Джейсоном Кроу. Він разом із колегами Бредом Венструпом і Ріком Кроуфордом наголосили на двопартійній підтримці суверенітету, територіальної цілісності України й її євроатлантичної траєкторії. «Делегація також підтвердила відданість США шляху дипломатії та діалогу в деескалації напруженості, спричиненої нарощуванням військових сил РФ, а також підтримці жорстких заходів у відповідь на будь-яке подальше військове вторгнення РФ на суверенну українську територію», — йдеться у повідомленні Посольства США в Україні. Своєю чергою, Крістіна Квін, тимчасова повірена у справах США в Україні, в інтерв’ю «Суспільному» заявила, що США передадуть Україні більше обладнання та зброї в разі аґресії РФ.

Москва «увімкнула дурника»
А в Кремлі уперто намагаються робити вигляд, ніби їм море по коліна, і жодних нових санкцій США вони не бояться. Сергій Рябков, заступник глави Міністерства закордонних справ (МЗС) РФ, в інтерв’ю «Інтерфаксу» заявив, що в Москві не бачать сенсу давати додаткові гарантії ненападу на Україну. «США та НАТО вимагають від нас деяких заходів на нашій території, що в нас викликає природне відторгнення як за суттю, так і за формою таких вимог, які є недоречними. Жодних додаткових гарантій безпеки для України РФ надавати не буде, бо всі відповідні гарантії ми надали, ще коли підписали Будапештський меморандум 1994 року», — заявив він.
Дипломат вважає, що Київ «за потурання західних покровителів» перекручує сенс документу. «Будапештський меморандум стосується гарантій безпеки України як неядерної держави. І з цієї точки зору всі гарантії забезпечені та дотримані. Але в Будапештському меморандумі немає ні слова ні про державні перевороти в Україні, ні про можливість, скажімо так, називаючи речі своїми іменами, приймати рішення частиною населення, яка на той момент проживала в межах України, про те, чи варто продовжувати жити там, чи треба повернутися до складу РФ».
Крім того, за словами п. Рябкова, у Москві ефект від можливого введення Заходом нових обмежувальних заходів, так званих пекельних санкцій, вбачають «лише в ще більше зіпсованих очах від їхнього перечитування, не більше». За його словами, РФ постійно зіштовхується зі санкціями і вже до них адаптувалася.

Україна має секретний план оборони
Натомість Київ, так виглядає, адаптувався до можливості вторгнення. Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони (РНБО), в інтерв’ю виданню «Апостроф» розповів про секретний план оборони, в якому прописані детальні дії кожної державної структури. «Якщо раніше це були Генштаб, Збройні сили — органи, які відносяться до сектору національної безпеки й оборони, то в цьому плані оборони будуть залучені центральні органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, інші інституції, які є в нашій державі. Тому, якщо, не дай Боже, буде війна, це буде справою всіх», — наголосив він.
На думку чиновника, вже не буде такого, що одні органи залучені, а інші лише спостерігатимуть. «Таке було раніше, коли РФ через своїх ставлеників в органах нашої влади мала тотальний вплив на сектор нацбезпеки й оборони, коли в нас міністр оборони, і навіть не один, був громадянином РФ. І в Службі безпеки України (СБУ) було те саме. І що стосується СБУ, зараз дуже багато «ряжених генералів», які вважають себе патріотами, очолюють політичні партії, хоча свого часу, коли тут була російська аґентура, коли вони керували всім, вони просто сиділи й мовчали. Патріотами треба бути постійно», — наголосив п. Данилов.
Також він зазначив, що Україна в разі вторгнення РФ матиме ту зброю, про яку не здогадуються в Кремлі. «Наші громадяни мають дух і патріотизм, які дають нам сил і наснаги для боротьби з ворогом», — заявив секретар РНБО.
А Олексій Неїжпапа, контрадмірал, командувач Військово-морських сил України (ВМСУ), в інтерв’ю інформаційній аґенції УНІАН заявив, що втрати росіян, якщо все ж таки вони ухвалять рішення розпочати повномасштабну аґресію, «будуть в рази більшими, ніж 2014 року». За його словами, ризик вторгнення існує вже майже вісім років, але з кожним роком ціна для РФ зростає. «Яке рішення в голові Путіна, ми не знаємо. Але ми всі знаємо, що РФ може зробити, що завгодно. Для неї людське життя не має ціни, там узагалі немає якихось цінностей. Але, звісно, коли у нас буде більше зброї, більше технічного ресурсу, професійних здобутків, реалізувати свій задум щодо України РФ буде набагато складніше», — пояснив командувач ВМСУ.
Як повідомляв «Міст», Байден може запобігти перетворенню України на Афганістан в Європі.

Ігор Берчак

До слова
Арвідас Анушаускас, міністр оборони Литви, заявив, що його країна готова передати Україні летальну зброю. «Необхідно всіляко підтримати Україну, і Литва готова до цього», — заявив п. Анушаускас під час спільного брифінгу з Крістіне Ламбрехт, міністеркою оборони Німеччини, в Руклі, литовській військовій базі, де дислокуються сили НАТО. Втім, яку саме зброю Литва передасть Україні, міністр не уточнив. «Я не буду зараз відповідати прямо, це питання багатосторонньої угоди, оскільки залучено кілька держав, не лише донор і одержувач озброєнь, а також виробник і постачальник», — зауважив п. Анушаускас. Також він наголосив, що в ситуації, коли сили РФ в Калінінградській області вдесятеро перевищують батальйон, розгорнутий у Руклі, неможливо виконати вимоги Москви до НАТО. «Вважаю, що їх потрібно відкинути», — наголосив литовський міністр.

About Author

Meest-Online