Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

У Північну Атлантику повернулася «холодна війна»

Автор:

|

Серпень 30, 2018

|

Рубрика:

У Північну Атлантику повернулася «холодна війна»

Віце-адмірал Ендрю «Вуді» Льюїс

Минулого тижня в США був знову офіційно сформований Другий флот Військово-морських сил (ВМС), який в часи холодної війни був головною противагою СРСР на морі. «Другий флот США має легендарну історію, і ми будемо шанувати цю спадщину», — заявив під час урочистої церемонії в Норфолку, штат Вірджинія, віце-адмірал Ендрю «Вуді» Льюїс, котрий прийняв командування флотом, передає CNN. «Другий флот підвищить нашу здатність маневрувати і вести бойові дії в Атлантиці, і, як наслідок, допоможе зберегти перевагу Америки на морі, що забезпечить нашій країні безпеку, вплив і процвітання», — додав адмірал Джон Річардсон, начальник штабу ВМС США.

«Ми не прагнемо воювати»
Другий флот був сформований на самому початку «холодної війни» і в першу чергу мав підтримувати НАТО в протистоянні з СРСР. Військово-морська група брала участь у деяких із вирішальних операцій цього геополітичного конфлікту, в т. ч. в кубинській ракетній кризі 1962 року, коли кораблі Другого флоту блокували острів, що дозволило перекрити шлях радянським кораблям з ракетами на борту.
2011-го на тлі зниження напруженості у відносинах з Москвою після запропонованого адміністрацією Барака Обами «перезавантаження» Другий флот був розформований із метою економії витрат. Проте період «потепління» тривав недовго. Путін чомусь уявив себе генсеком давно забутого СРСР, захопив Крим, розпочав «гібридну війну» проти України та фактично започаткував нову «холодну війну» зі Заходом, зокрема, із США.
Одним із її проявів стала активізація військово-морської присутності Російської Федерації (РФ) в Атлантичному океані, в т. ч. з використанням підводних човнів. «Наш контроль на морі та розширення військової присутності, дві критично важливі складові нашої національної безпеки, оскаржуються іноземними державами, а саме РФ і Китаєм», — цитує командувача флотом ВМС США адмірала Кріса Греді видання Politico.
Джон Річардсон наголосив: «Ми не прагнемо воювати, але кращий спосіб уникнути бою — це мати найпотужніші, боєздатні та конкурентоспроможні військово-морські сили. Реалії вимагають підтримки «великомасштабних океанських маневрених бойових дій» в реґіоні Атлантичного океану».
За його словами, відродження Другого флоту не слід розглядати як прагнення США до зіткнення з РФ. «Останнім часом було безліч припущень щодо того, що відродження Другого флоту означає перегрупування ВМС США для ведення бойових дій і навіть прагнення до них. Нічого не може бути далі від істини. Це динамічна відповідь США на динамічну атмосферу в сфері безпеки», — заявив адмірал.

Підводна ядерна зброя
Представники НАТО та США стурбовані тим, що в разі виникнення конфлікту з РФ російські субмарини можуть становити загрозу та перешкодити США в перекидання сил і засобів до Європи морським шляхом. Крім цього, всі добре пам’ятають войовниче послання Путіна до Федеральних зборів РФ у березні ц. р. «У РФ розроблені безпілотні підводні апарати, здатні рухатися на великій глибині та на міжконтинентальну дальність зі швидкістю, що кратно перевищує швидкість існуючих субмарин і навіть найшвидкісніших надводних кораблів. Безпілотні підводні апарати можуть бути оснащені як звичайними, так і ядерними боєприпасами. Це дозволить їм вражати широкий спектр цілей, у т. ч. авіаносні групи, берегові укріплення й інфраструктуру», — заявив володар Кремля.
Мова про підводний плавальний апарат «Статус-6» — зброю масового ураження, призначену для знищення об’єктів економіки противника. Експерти припускають, що йдеться про кобальтову бомбу потужністю близько 100 мегатонн, підрив якої біля берегів США призведе до виникнення потужних цунамі, що зруйнують великі прибережні міста (наприклад, Нью-Йорк чи Лос-Анджелес), і подальшого радіаційного ураження узбережжя, що зробить величезні території непридатними для життя.

Амбітні плани Кремля
Зрозуміло, що подібна погроза не могла не стурбувати Вашинґтон. Тим більше, що ВМС США не забули уроків Другої світової, коли їм довелося докласти величезних зусиль, щоб отримати повний контроль над Північною Атлантикою. Тоді Німеччина вельми ефективно використовувала методи ведення підводної війни, щоб перерізати життєво важливі морські комунікації, за якими здійснювалися перекидання військ і постачання європейських союзників.
У період «холодної війни» два величезних флоти — американський і радянський — також обрали місцем своїх маневрів Північну Атлантику. Стратегічно найважливішими були райони у водах навколо Ґренландії, Ісландії та на захід від Великої Британії — так званий Фареро-Ісландський кордон. «Після падіння Берлінської стіни США скоротили розміри Атлантичного флоту, вважаючи, що РФ не є такою загрозою, яку представляв собою СРСР. Але потім до влади прийшов Путін, котрий модернізував російський флот, особливо підводні сили, і геополітична ситуація змінилася», — пише інформаційна аґенція Bloomberg.
Незважаючи на міжнародні санкції та затяжну економічну кризу, РФ має намір у найближче десятиліття витратити на модернізацію свого військово-морського флоту 20 трлн RUR (приблизно 355 млрд USD). Четверта частина цих величезних грошей призначена на будівництво нових кораблів. Показово, що флот має отримати на нову техніку вдвічі більше, ніж обіцяно сухопутним військам на танки, гармати та ракети.
«Імперські амбіції, бажання царювати на морях і океанах взяли гору. РФ оголосила про плани будівництва авіаносців: може одного, а, може відразу двох (по 5 млрд USD за кожен). Вони будуть атомними і великими — з водотоннажністю 90 тис. т. Один буде приписаний до Північного флоту, другий — до Тихоокеанського», — пише польська Gazeta Wyborcza.
Щоправда, чи вдасться РФ втілити ці амбітні плани? Адже на заваді може стати Україна. Ще в травні 2015-го Верховна Рада денонсувала відразу п’ять угод про співпрацю з РФ у військово-технічній галузі. Це стало справжнім шоком для російського військово-промислового комплексу, зокрема, дуже серйозно постраждала власне військово-морська галузь. У рамках модернізації свого флоту кілька років тому РФ розпочала будівництво десятьох нових фрегатів. Оскільки з часів СРСР газові турбіни для бойових суден вироблялися лише в Україні, фрегати планували оснастити саме українськими силовими установками. До початку аґресії на Донбасі Москва встигла отримати тільки п’ять газових турбін. Решта п’ять кораблів іржавіють на суднобудівних заводах. Проблеми через відсутність комплектуючих українського виробництва виникли і при виробництві торпед. Завод «Дагдизель», один із провідних російських виробників торпед для підводних човнів, навіть опинився на межі банкрутства саме через втрату кооперації з українською промисловістю.

Від Арктики до Карибського моря
Тим не менш започаткована Путіним військово-морська гонитва озброєнь викликала серйозне занепокоєння у Вашинґтоні. Окрім відродження Другого флоту було сформоване й нове Атлантичне командування, яке базуватиметься в Норфолку (штат Вірджинія). «Британські, французькі, німецькі, італійські, іспанські військові кораблі разом із кораблями з інших країн Європи будуть заходити в американські порти і активно взаємодіяти зі силами ВМС США від Арктики до Карибського моря і по всій ширині Атлантики. Обидва командування очолюватиме один тризірковий віце-адмірал, і там будуть працювати штабні офіцери із 29 країн-членів НАТО», — пише Bloomberg.
У планах — проведення операцій, спрямованих на те, щоб завадити спробам РФ посісти пануючу позицію на півночі Атлантики. Зокрема, передбачається проведення широкомасштабного спостереження, в т. ч. з використанням безпілотних літальних апаратів дальньої дії; використання літаків протичовнової авіації, таких як новий Boeing P-8 «Посейдон», для стеження за російськими підводними човнами; використання підводних систем спостереження, які, по суті, являють собою підслуховуючі пристрої, що працюють на великій глибині; проведення морських навчань за участі есмінців, крейсерів та авіаносців; інтеграцію авіації аеродромного базування по обидва боки Атлантики на базах в США, Великої Британії та Ісландії.
Щоправда, військові експерти застерігають: посилення активності в Північній Атлантиці може мати несподівані наслідки. Коли субмарини різних держав діють в безпосередній близькості одна від одної, вони можуть буквально чути звук кришок торпедних відсіків, що відкриваються в «сусідів». Це може бути витлумачено як «ворожий акт» і може спричинити надмірно нервову реакцію у відповідь. На жаль, так званий людський фактор неодноразово ставав причиною початку бойових дій. Але політика РФ змушує іти на такі ризики.

Ігор Берчак

До теми
Із 11 по 15 вересня ц. р. у РФ пройдуть найбільші з часів СРСР військові навчання — «Восток-2018». Як повідомив Сергій Шойгу, міністр оборони РФ, до маневрів залучать 300 тис. військових, 36 тис. одиниць військової техніки та понад тисячу літальних апаратів. За його словами, маневри «Восток-2018» стануть найбільшими в РФ із 1981-го — тоді відбулися навчання «Запад-81» армії та флоту СРСР і країн Варшавського договору. «Уявіть собі, що одночасно в русі перебувають 36 тис. одиниць військової техніки — це танки, БТР, БМП, і все це, природно, перевіряється в умовах максимально наближених до бойових», — зазначив генерал Шойгу. Маневри пройдуть на майже всіх полігонах Центрального і Східного військових округів РФ. У них також братимуть участь повітрянодесантні війська, Тихоокеанський і Північний флоти РФ і підрозділи Китайської та Монгольської народних республік.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply