Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

У Кремлі отримали послання від США та НАТО

Автор:

|

Лютий 02, 2022

|

Рубрика:

У Кремлі отримали послання від США та НАТО
Джон Салліван

Минулого тижня Джон Салліван, посол Сполучених Штатів Америки в Москві, прибув до Міністерства закордонних справ (МЗС) Російської Федерації (РФ), аби передати письмові відповіді США на російські пропозиції з приводу «гарантій безпеки». Він привіз два документи: один від США, інший — від НАТО.
Напередодні аґенція Bloomberg повідомляла, що відповідь США на російські пропозиції може містити: перелік сфер, які США та НАТО готові обговорювати з РФ, а також перелік дій РФ, які викликають занепокоєння в Європи. Своєю чергою, Нед Прайс, представник Державного департамент США, заявив, що напередодні Україні показали попередній зміст документа, щоб почути думку українських партнерів і врахувати її в кінцевому тексті відповіді Кремлю.

Відповідь США
Ентоні Блінкен, державний секретар США, розкрив зміст відповіді Сполучених Штатів із приводу «гарантій безпеки» РФ. У ній США та союзники виклали свої думки, а також дали оцінку вимогам Кремля та вказали сфери, у яких Вашинґтон і Москва можуть порозумітися. «Ми чітко прояснили, що є ключові принципи, яких будемо триматися й які будемо захищати. Серед них — суверенітет України й її територіальна цілісність, а також право країн обирати власні заходи безпеки й альянси», — наголосив глава американського зовнішньополітичного відомства.
Він додав, що документ не публікуватимуть. «Ми не будемо публікувати документ, бо вважаємо, що дипломатія має найбільший шанс на успіх, якщо вдасться створити простір для конфіденційних перемовин. Сподіваємося, що бачення РФ буде таким же і вона сприйме наші пропозиції серйозно», — сказав п. Блінкен. З його слів, у відповіді також порушили питання про контроль над озброєнням: США висловили готовність укласти додаткові угоди з цього питання.
Водночас держсекретар наголосив, що Вашинґтон готовий співпрацювати із Кремлем, якщо Росія припинить деескалацію й аґресію щодо України. «Наша відповідь є скоординованою з Україною й Європою. Ми врахували їхні думки та побажання у нашій відповіді, яку даємо Москві», — резюмував він.
А Нед Прайс наголосив, що США не підуть на поступки РФ за так званими гарантіями безпеки. За його словами, якщо США й вирішать здійснити якісь кроки щодо гарантій безпеки, то це точно не будуть поступки Кремлю. Спікер також зазначив, що росіянам доведеться самим докласти зусиль, аби досягти цих домовленостей. «Хочу наголосити, що будь-які кроки, які ми зробимо, не будуть поступками», — запевнив він.
Представник Держдепу додав, що США обговорюватимуть свої кроки зі своїми союзниками, в т. ч. з Україною. «Ми робимо це з метою швидкого, потужного, жорсткого, єдиного реагування, яке відчує Росія у разі подальшої аґресії», — сказав він та уточнив, що США готові обговорювати з РФ контроль над озброєннями, в т. ч. розміщення ракет в Європі. Однак жодних компромісів і обговорень щодо того, які країни повинні входити до НАТО, не буде.

Відповідь НАТО
Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО, повідомив, що Альянс передав РФ свої пропозиції паралельно зі США. «Нам треба продовжувати діалог за лінією Москва-Брюссель. Ми готові вислухати питання, які турбують Росію, і згодні вести діалог, ґрунтуючись на принципах європейської безпеки», — уточнив він і назвав питання, які НАТО готове обговорювати з Кремлем: відведення ракет середньої та малої дальності; зниження загроз у кіберпросторі; зниження загроз, що надходять від космічної зброї. «Вважаю, що ці питання можуть стати предметом обговорення, що буде вигідно для всіх нас», — наголосив п. Столтенберґ і зазначив, що письмову відповідь для Москви узгодили з усіма союзниками по НАТО.

Реакція РФ
«Росії потрібен час, щоб проаналізувати відповіді США та НАТО на пропозиції щодо гарантій безпеки, — заявив Дмитро Пєсков, прессекретар президента РФ. — Усі ці папери зараз у президента. Ми не квапитимемося з якимись висновками».
За його словами, Москва не має підстав для оптимізму після відповіді США. «Вони абсолютно однозначно сказали про неприйняття основних занепокоєнь, які виклало керівництво Російської Федерації. На основі цього, звісно, підстав не так багато для оптимізму», — зазначив спікер, однак утримався «від якихось концептуальних оцінок».
Своєю чергою, Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, заявив, що зміст відповіді США дозволяє сподіватися на серйозну розмову. «З головного питання у цьому документі позитивної реакції немає. Головним питанням є наша чітка позиція щодо неприпустимості подальшого розширення НАТО на Схід і розміщення ударних озброєнь, які можуть загрожувати території Російської Федерації», — пояснив він.
У Держдепі США підтвердили, що отримали від РФ письмову відповідь на відправлені Москві пропозиції щодо безпеки. При цьому представник відомства відмовився наводити будь-які подробиці та розкривати зміст документа.

Реакція України
Відповідь США Росії щодо гарантій безпеки прокоментували і в Офісі президента України (ОПУ). Як заявив Михайло Подоляк, радник голови ОПУ, РФ має скористатися дипломатичними можливостями, щоб «уникнути неґативного сценарію». За його словами, крок американської сторони — «правильна стратегія». «Всеосяжна, продумана, фактична й арґументована відповідь США на вимоги Москви була погоджена з Україною й іншими європейськими партнерами Америки», — зазначив чиновник.

А караван іде
Поки у Кремлі вивчають відповідь Сполучених Штатів і НАТО на свої забаганки, Ллойд Остін, міністр оборони США, привів у підвищену готовність 8,5 тис. військових для потенційного перекидання цих сил до Європи. Цей контингент зараз базується у США і готовий за потреби долучитися до сил реагування НАТО, якщо цю групу активують. Наразі йдеться лише про приведення військ у підвищену готовність, а рішення про перекидання сил із США ще не прийняли.
Джон Кірбі, речник Пентаґону, наголосив, що цей наказ підтверджує відданість США зобов’язанням про колективний захист союзників у НАТО, позаяк ці американські сили можуть доповнити значний контингент, що вже перебуває у Європі. Спікер пояснив, що зараз «абсолютно зрозуміло, що Росія не має наміру починати деескалацію та відводити свої війська від України».
Крім цього, Сполучені Штати зараз готують санкції проти РФ, якими мають намір обмежити експорт високих технологій. Про це журналістам The New York Times розповів неназваний представник адміністрації США. «Так само, як і фінансові санкції, що обмежують іноземний капітал, експортний контроль позбавляє Росію чогось, чого вона потребує та що не зможе легко замінити звідкілясь іще. У разі експортного контролю йдеться про складні технології. Те, що ми розробляємо і виробляємо, є істотним внеском у стратегічні амбіції Кремля. Тому можна розглядати ці заходи експортного контролю як торгові обмеження у рамках ширших інтересів національної безпеки США», — зазначив він.
Чиновник поінформував, що обмеження також стосуватимуться оборонної й аерокосмічної сфери. «Це завдасть шкоди тим сферам, які є важливими для російського керівництва, і також стосується штучного інтелекту (ШІ) й обчислювальних технологій», — уточнив він і додав, що це не повний перелік обмежень. Росія не зможе замінити такі технології, як лазери, датчики судноплавства, роботи зі ШІ, квантові комп’ютери.
Чиновник також повідомив, що у разі вторгнення РФ до України США запровадять одразу весь запланований пакет санкцій. Він висловив думку, що російський ринок уже реагує на загрозу введення санкцій. «Прискорення продажу активів, зростання ціни кредитування, вартість рубля, рівень ризиків — усе це відображає масштаб економічних наслідків, які настануть для російської економіки внаслідок наших дій у разі вторгнення», — пообіцяв чиновник і резюмував, що ці санкції підтримали в Європейському Союзі.

Розбіжності в оцінці
Джо Байден уже втретє за останні тижні зателефонував Володимиру Зеленському на тлі побоювань західних країн щодо потенційної нової аґресії РФ проти України. Низка американських засобів інформації (ЗМІ) написали про можливі розбіжності між українським та американським президентами.
Як пояснила Джен Псакі, прессекретар Білого дому, телефонна розмова між американським та українським лідерами є «частиною регулярних контактів із українським урядом» і не передбачає жодних конкретних заяв. Мета цього дзвінка — швидше просто звірити годинник, ніж… надати якусь конкретну інформацію», — наголосила вона.
Однак цей дзвінок став приводом для публікацій у західних ЗМІ про можливі розбіжності у підходах двох лідерів до врегулювання ситуації, що виникла. Зокрема, телеканал CNN повідомив, що телефонні перемовини відбулися «не дуже добре». Глави держав не зійшлися в оцінці загрози можливого вторгнення РФ. Про це анонімно журналістам телеканалу повідомив посадовець високого ранґу в Україні. За його словами, президент Байден попередив президента Зеленського, що російська атака неминуча і може статися ближче до кінця лютого ц. р., коли ґрунт достатньо промерзне. Проте Зеленський відповів, що загроза Росії залишається «небезпечною, але неоднозначною» і не факт, що російський напад станеться насправді.
Відтак Києву та Вашинґтону довелося виступати зі спростуваннями цих повідомлень, хоча в своїх заявах Зе-влада постійно намагається приспати пильність громадян України, що все, мовляв, «під контролем» і «ймовірно, нічого не станеться».
Як повідомляв «Міст», ультиматум Путіна Захід не злякав.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply