Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 17, 2021

Трамп виводить війська з Афганістану, натомість посилює співпрацю з НАТО в Європі

Автор:

|

Березень 04, 2020

|

Рубрика:

Трамп виводить війська з Афганістану, натомість посилює співпрацю з НАТО в Європі
Бойова техніка 3-ї піхотної дивізії армії США під час завантаження на кораблі в порту Саванни для відправляння до німецького порту Бремерхавен для участі в Defender-Europe. 21 лютого 2020 р.

Представники США й ісламістської організації «Талібан» у столиці Катару місті Доха 29 лютого підписали мирну угоду, покликану покласти край 19-річному воєнному конфлікту в Афганістані. Договір надає Дональду Трампу можливість виконати одну зі своїх передвиборчих обіцянок — повністю вивести американські війська з Афганістану.
Того ж дня розпочалися маневри Defender Europe-2020 — найбільші за останні понад 25 років за масштабами перекидання американських військ до Європи. Військові навчання триватимуть аж до травня, центром їхнього проведення стане Німеччина. Проте різні елементи маневрів проведуть на території ще десятьох країн НАТО, зокрема, в Республіці Польща (РП) і країнах Балтії. У Defender Europe-2020 загалом візьмуть участь 37 тис. солдатів із 18 країн-членів НАТО, із них 20 тис. разом із бойовою технікою доправлять зі США (до них приєднаються ще 9 тис. американців, котрі вже дислокуються в Європі). Крім цього, у навчаннях візьмуть участь ще 8 тис. військовослужбовців із інших країн НАТО. Проте в командуванні Альянсу наголосили, що це будуть саме американські маневри під американським командуванням. Підрозділи армій інших країн НАТО відіграють у навчаннях підпорядковану роль.

США готові негайно повернути війська
Перемовини щодо підписання мирної угоди з талібами вели майже два роки, але процес постійно зривався з вини останніх. Урешті-решт «Талібан» зобов’язався не здійснювати нападів на афганській території. У відповідь Вашинґтон погодився вивести війська з Афганістану впродовж 14 місяців. Зараз у цій країні дислокуються близько 14 тис. американських військовослужбовців, більшість із яких займаються підготовкою та консультуванням афганських військових. Планується, що їхню кількість скоротять до 8,6 тис. вже за 135 днів, а за 14 місяців виведуть цілком разом із іншими підрозділами НАТО.
Водночас влада США щороку будуть надсилати до Афганістану кошти для навчання, консультування й оснащення сил безпеки країни. Афганський уряд, своєю чергою, на знак доброї волі звільнить до 5 тис. ув’язнених талібів в обмін на 1 тис. співробітників державних сил безпеки, котрих утримують представники угруповання.
Виступаючи на церемонії підписання угоди, державний секретар Помпео нагадав, що впродовж десятиліть стосунки між США і «Талібаном» ґрунтувалися на ворожості та недовірі один до одного. За його словами, підписання угоди стало можливим, лише коли «Талібан» «заявив про свою зацікавленість у досягненні миру та припиненні взаємин із «Аль-Каїдою» й іншими іноземними терористичними організаціями». Після цього Майк Помпео попросив Залмая Халілзада, спеціального представника Державного департаменту США з мирному врегулювання в Афганістані, очолити делегацію американських конґресменів, «щоб оцінити щирість талібів». «Ми будемо уважно стежити за виконанням талібами своїх зобов’язань. Таким чином гарантуємо, що Афганістан більше ніколи не послужить базою для міжнародних терористів», — заявив держсекретар США.
Своєю чергою, Дональд Трамп під час пресконференції в Білому домі попередив, що США негайно повернуть війська в Афганістан, щойно «Талібан» почне порушувати умови мирної угоди. Також президент США несподівано заявив, що планує найближчим часом особисто зустрітися з лідерами «Талібану».
Угоду розкритикував Джон Болтон, колишній радник Білого дому з національної безпеки. «Її підписання є неприйнятним ризиком для цивільного населення США. Це угода у стилі Обами. Легітимізація «Талібану» надсилає неправильний сигнал терористам «Ісламської держави» й «Аль-Каїди», та ворогам Америки загалом», — написав він у Twitter.
До речі, Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України, після підписання мирної угоди між США та «Талібаном» заявив, що Україна продовжить брати участь в операції НАТО «Рішуча підтримка» в Афганістані, поки в цьому є необхідність. «Україна є надійним партнером США і НАТО та продовжуватиме робити свій внесок у відновлення миру і стабільності в Афганістані через участь в операції НАТО «Рішуча підтримка», допоки буде потреба в допомозі афганському народові», — написав п. Пристайко у Twitter. Щоправда, треба зауважити, що участь України доволі символічна — лише десятеро військовослужбовців.

«Неназваний умовний супротивник»
Тим часом на польських дорогах загуркотіли американські танки. Згідно зі сценарієм навчань Defender Europe-2020, умовний конфлікт відбувається 2028-го, коли війська НАТО зіштовхуються зі супротивником зі Східної Європи, причому ворог конкретного найменування не має. За леґендою, за своїм військовим потенціалом цього супротивника можна порівняти з НАТО, тож ні для кого не становить таємниці, що йдеться про Російську Федерацію (РФ).
Маріуш Блащак, міністр національної оборони РП, наголосив, що ці навчання надзвичайно важливі для безпеки країни, звернувши увагу на їхній оборонний характер. «Маневри на кшталт цих демонструють здатність до дій союзницьких військ. Можливий аґресор має брати до уваги, що у випадку аґресії він зіштовхнеться з рішучою відповіддю НАТО», — заявив він.
«Основною метою Defender Europe-2020 буде перевірка здатності американської армії до перекидання сухопутних сил із баз у глибині США в порти на східному узбережжі, а потім в морські порти в Європі», — повідомив Аналітичний бюлетень урядового центру безпеки РП. Планується відпрацювати перехід військ на великі відстані, взаємодію підрозділів армій різних країн, у т. ч. в умовах бойових операцій, перевірити нові стратегії та зразки бойової техніки й озброєння. Також анонсована одночасна висадка повітряних десантів на різних ділянках умовного фронту, зокрема, в Латвії та Литві. Основу десантних сил складуть підрозділи армії США, хоча в них візьмуть участь і військові інших країн-членів НАТО. Десантникам належить захопити аеродроми умовного супротивника й утримувати їх аж до підходу основних сил.
Проте основними під час маневрів будуть власне питання логістики. Вже зараз відомо, що більшість важкого озброєння після прибуття до європейських портів перекинуть на територію РП залізницею.
Проблему описує The National Interest. «В тому реґіоні світу, де найімовірніше застосування американської важкої техніки в сучасному бою з використанням високих технологій, повно старих мостів, які не витримають вагу американських і натовських танків, які важать 60 т і більше. Якщо західноєвропейська інфраструктура в роки холодної війни була посилена, щоб витримувати вагу 60-тонних танків, то Східній Європі таке будівництво було не по кишені, та й у будь-якому випадку, її інфраструктура мала підходити для легших радянських танків, таких, як Т-72, які важать 45 т. Що це означає для військових? Що основний бойовий танк М-1 «Абрамс» і більшість натовських машин, такі як британський «Челленджер-2», німецький «Леопард II» і навіть французький «Леклерк», небезпечні для багатьох мостів», — пише видання та вказує, що для подолання річок, ярів та інших перешкод, в сухопутних військах США використовують спеціальні танкові мостоукладальники. Але з 250 наявних на озброєнні машин такого типу 200 були зроблені ще в 1970-ті рр., вони занадто повільні і не встигають за сучасними швидкісними танками. Тож цілком можливо, що після проведення Defender Europe-2020 Пентаґон запустить програму розробляння і виготовлення нових мостоукладальників.
Також відомо, що під час перебування на території Європи американські війська візьмуть участь у кількох менших навчаннях. Зокрема, йдеться про багатонаціональні маневри Swift Response-20, Saber Strike-20, Allied Spirit-20 і Dynamic Front-20.

Ігор Берчак

До слова
Дмитро Кулеба, віцепрем’єр-міністр України з питань європейської й євроатлантичної інтеграції, привітав підписання Міністерством оборони США контракту на виробництво нової партії протитанкових ракетних комплексів Javelin для України й інших країн-партнерів. «Під сонцем Аризони невдовзі почне визрівати нова партія «джавелінів» для України. Дякую нашим друзям — США — за непохитність нашого стратегічного партнерства», — написав він у Тwitter. Нагадаємо, що компанія Raytheon / Lockheed Martin Javelin із міста Тусон (штат Аризона) отримала 18,4 млн USD у рамках контракту на виробництво Javelin для Австралії, Грузії, Індонезії, Йорданії, Ірландії, Катару, Литви, Нової Зеландії, Норвегії, Об’єднаних Арабських Еміратів, Оману, Туреччини, України, Франції, Чехії й Естонії. Очікувана дата завершення виробництва — 25 червня ц. р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply