Новини для українців всього свту

Thursday, May. 13, 2021

Трамп так просто від Білого дому не відмовиться

Автор:

|

Липень 20, 2020

|

Рубрика:

Трамп так просто від Білого дому не відмовиться
Дональд Трамп

До виборів президента США ще залишається чотири місяці. Вони будуть не менш запеклими, ніж попередні, і спрогнозувати результати не візьметься ніхто. А в неділю, 19 липня, Дональд Трамп дав широке інтерв’ю Fox News Sunday, в якому заявив телевізійному ведучому Крісу Воллесу, офіційно відмовляється брати на себе зобов’язання прийняти результати майбутніх президентських виборів. «Я ще побачу, як усе відбуватиметься, — сказав він. Я кажу це не просто так, і не востаннє». У виборчому штабі Джо Байдена йому відповіли: «Американський народ сам вирішить, кого обрати. А уряд Сполучених Штатів цілком здатен вивести злочинців із Білого дому». Чи зможе теперішній президент виграти програвши?

Переможна хода Байдена
Порівняймо, що змінилося за останній місяць в уподобаннях виборців у восьми свінґ-штатах, які відіграватимуть вирішальну роль у визначенні переможця президентських перегонів, а також у двох наскільки «червоних», настільки й важливих (за числом делегатів у колегії вибірників) штатах — Техасі та Джорджії, в яких Дональд Трамп стрімко втрачає підтримку.
За останній місяць популярність Джозефа Байдена зросла в п’ятьох свінґ-штатах із восьми, а популярність його суперника знизилася в п’ятьох свінґ-штатах із восьми. Якби вибори відбулися зараз, демократичний кандидат виграв би їх із ще більшим запасом, ніж місяць тому, позаяк за опитуваннями він передую в семи свінґ-штатах із восьми (а йому достатньо виграти в будь-яких чотирьох із цих штатів).
Ще цікавішим фактом є те, що за усередненими опитуваннями в «червоній» Джорджії Джо Байден вирвався вперед (що дає йому ще відчутнішу перевагу), а в «червоному» Техасі, як і раніше, кандидати йдуть плече в плече.
Останні опитування засвідчують, що Байден випереджає Трампа практично в усіх штатах, у т. ч. пурпурових (які іноді — червоні, а іноді — сині) на 10-14%. Але, що найстрашніше для Трампа, закриті опитування вказують, що Трамп програє Байдену навіть у таких традиційно республіканських і консервативних штатах, як Монтана та Канзас на 2-5 %.
Є ще один дуже важливий маркер — кампанія Байдена останні два місяці б’є всі рекорди (і вперше б’є кампанію Трампа) за донорськими коштами (від 5 USD від простих студентів до багатомільйонних внесків великого бізнесу). У червні ц. р. кампанія Байдена зібрала майже 500 млн USD. Це означає, що в американців з’явилося усвідомлення важливості та відповідальності моменту, а також ентузіазм та енергія. Це означає, що «синя хвиля» на виборах в листопаді (президентських і в Конґрес) стає реальнішою.
Цілком зрозуміла і платформа кандидатів. Демократи виступають за об’єднання країни, подолання пандемії, спираючись на науково обґрунтовані рекомендації, за економічне відродження (в т. ч глобальне оновлення застарілої інфраструктури по всій країні, всебічний розвиток відновлюваної енергетики, що дозволить створити мільйони нових робочих місць), за повернення США ролі лідера вільного світу, за підтримку цінностей свободи і демократії в усьому світі та протидію російській аґресії. Джо Байден також прагне запровадити ще жорсткіші санкції проти Росії.
Навіть чільні діячі Республіканської партії вирішили допомоги Байдену перемогти Трампа на виборах,
організувавши для цього спеціальний Lincoln Project. Байдена в листопаді підтримуватиме республіканський політичний клан Бушів. Вони кажуть, що те, у що Трамп перетворив Республіканську партію, — більше не партія Рейґана і Буша.

Підступний план Трампа?
Дональд Трамп із усією очевидністю остаточно зробив ставку виключно на свій ядерний електорат, що дотримується ультраправих поглядів, при цьому зображуючи всіх, хто до цього електорату не належить, ворогами, розділяючи країну більше, ніж будь-коли. Головною ідеологічною платформою виборчої кампанії республіканського кандидата впродовж останнього місяця став відкритий расизм, всебічний захист символів південної рабовласницької конфедерації (приміром, пригрозив накласти вето на законопроєкт про оборонний бюджет, який передбачає перейменування військових баз у південній частині країни, названих іменами конфедеративних генералів часів Громадянської війни). Оскільки прихильники ультраправих поглядів, на яких робить ставку Трамп, в країні явно менше, ніж прихильників інших ідей, інша ставка президента — усіма можливими способами знизити число виборців, котрі беруть участь у виборах, особливо в великих містах (традиційно налаштованих ліберально), для чого всіляко протидіяти голосуванню по пошті, реєстрації виборців, знижувати число виборчих дільниць із тим, щоб голосування було пов’язане зі стоянням у довжелезних чергах.
Але навіть якщо Трамп і програє, він так просто з Білого дому не піде. Його радники начебто розглядають варіанти скасування або перенесення виборів на тривалий термін, фальсифікації виборів із використанням різних адміністративних ресурси, які зараз жорстко тримає в руках діючий президент за повної підтримці з боку республіканського Сенату і Міністерства юстиції на чолі з генеральним прокурором Барром. Дехто не виключає навіть спробу більш-менш м’якого перевороту на той випадок, якщо переможе Байден.
Коли всі соціологічні опитування почали чітко вказувати, що виборці все більше схиляються на бік Байдена, у засобах масової інформації з’явилося кілька статей, в яких розглядають ряд варіантів, як Трамп може залишитися при владі, навіть програвши вибори.
22 червня Трамп написав у Twitter: «Корумповані вибори 2020 року: мільйони поштових бюлетенів будуть надруковані зарубіжними країнами. Це буде скандал нашого часу!» Цим президент почав закладати основу для поетапного процесу, за допомогою якого він утримає президентство після того, як явно програє вибори.
Ось гіпотетичний сценарій, як це може статися:

 • Байден виграє всенародне голосування і має пристойну, але не переважну перемогу в ключових штатах: Аризоні, Вісконсині, Мічиґані та Пенсільванії.
 • Трамп негайно ж заявляє, що голосування сфальсифікували, що було шахрайство з голосуванням поштою і що китайці стояли за планом поштової розсилки підроблених виборчих бюлетенів і різного «гакерства» під час виборів у цих чотирьох ключових штатах і тих, що вагаються, які й забезпечили Байдену загальну перемогу.
 • На всіх мітинґах і в Twittwe впродовж усієї кампанії заявляючи, що Китай втручається у вибори, і називаючи Байдена «м’яким щодо китайців», Трамп доводить розпочату ним справу до кінця, відразу ж після виборів заявивши, що китайці втрутилися в вибори президента США.
 • Трамп вказує, що таке втручання є дуже серйозною загрозою національній безпеці, оголошує, що в зв’язку з цим наділяє себе надзвичайними повноваженнями і доручає Міністерству юстиції розслідувати ворожу діяльність Китаю в тих штатах, що вагаються. Юридичне обґрунтування своїх надзвичайним президентських повноважень, на які він посилатиметься, до цього часу вже розробить та опублікує Барр.
 • Розслідування буде необхідно закінчити до 14 грудня — крайнього терміну, коли кожен штат має призначити своїх представників у Колегію вибиральників. Це аналогічно зі ситуацію, яку вирішував Верховний суд у справі Буша проти Ґора (Ґор тоді опротестував голосування у Флориді, другому хиткому штаті, і там уже перелічували голоси. — Ред.). Тоді суд ухвалив, що виборчий процес необхідно завершити до 14 грудня, таким чином, заборонивши, подальший перерахунок голосів у Флориді.
 • Всі чотири штат, тих, хто вагаються, мають республіканський контроль над верхніми і нижніми палатами своїх законодавчих зборів. Ці законодавчі органи штатів відмовляють к затвердженні своїх представників до Колегію вибиральників доти, доки не завершать розпочате Барром розслідування «загрози національній безпеці».
 • Демократи ініціюють судовий процес, домагаючись підтвердження існуючих результатів виборів у цих чотирьох штатах, стверджуючи, що Трамп створив надзвичайну ситуацію в царині національної безпеки, щоб посіяти хаос.
 • Питання знову підіймуть до Верховного суду, який, на відміну від виборів 2000 року, ніби прийме рішення на користь демократів, але при цьому ще раз наголосить на тому, що крайній термін призначення до Колегії вибиральників 14 грудня необхідно дотримати; що повноваження президента з національної безпеки юридично надає йому право розслідувати потенційне втручання іноземної держави в національні вибори; й якщо навіть один зі штатів не може затвердити своїх представників до Колегію вибиральників до 14 грудня, Колегія має зібратися в будь-якому випадку та проголосувати.
 • Колегія вибиральників збирається відразу ж після 14 грудня без участі вибиральників із чотирьох штатів, де ні Байден, ні Трамп не мають достатньої кількості голосів, щоб отримати більшість в Колегії вибиральників.
 • У цьому випадку відповідно до Конституції право остаточних виборів з Колегії вибиральників передають до Палати представників. Відповідним до конституційного процесу, вирішальне голосування в Палаті представників здійснюють представники штатів, де кожен штат має одного представника, котрий голосує так, як хоче більшість депутатів у Палаті представників від цього штату.
 • Зараз республіканську більшість мають 26 штатів. 23 штати більшість мають демократичну (тобто розклад протилежний до того, що є зараз в Палаті представників, де явну більшість мають демократи. — Ред.). Є лише один штат, Пенсільванія, який має рівномірно розподілену делегацію. Та навіть якби демократам від Пенсільванії вдалося б отримати свого представника для вирішального голосування, у республіканців все одно була б більшість — 26 проти 24.

Це голосування дозволило б Трампу зберегти президентство на ще на один термін. Однак це не більше, ніж гіпотеза, а як буде насправді, Америка і світ дізнаються 3 листопада ц. р.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply