Новини для українців всього свту

Friday, May. 7, 2021

Трамп пропонує Путіну «почесний» відступ?

Автор:

|

Квітень 20, 2017

|

Рубрика:

Трамп пропонує Путіну «почесний» відступ?

Рекс Тіллерсон

Від візиту Рекса Тіллерсона, державного секретаря США, до Москви навіть у Сполучених Штатах дехто наївно очікував прояснення позиції американського президента щодо російського.

Напередодні
Напередодні візиту п. Тіллерсона до Російської Федерації (РФ) у редакційній статті Washington Post зауважили, що майбутнє відносин цих двох держав залишається нечітким. Бо в цьому часописі впевнені, що президент Трамп не виконав обіцянки співпрацювати з Путіним лише через «пов’язані з РФ розслідування».
Водночас, у виданні вважають, що держсекретар США «посилає небезпечні сигнали союзникам і ворогам». Зокрема, 1 квітня він заявив своїм колегам із країн-членів НАТО: «Ви можете танцювати з Росією й навіть можете щось виграти від цього, але для танго потрібні двоє».
Не лише це виглядало як запрошення володарю Кремля до співпраці. 10 квітня The Daily Telegraph поширив неофіційну інформацію, що п. Тіллерсон запропонує «за лаштунками» перемовин із Путіним повертатися у «Велику вісімку» в обмін на відхід зі Сирії.
Однак той відмовився зректися її ще до візиту державного секретаря США. 11 квітня Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ заявило: «І українська криза, і сирійська проблема при всьому їхньому трагізмі та неоднозначності — це прямий наслідок безвідповідальної політики адміністрації президента Обами. Спроби звинувачувати Росію, які були й продовжують використовуватися американським політичним істеблішментом, лицемірні».
Водночас російське МЗС запевнило, що там готові до діалогу, але не будуть поступатися, а «особливо розраховують, що США зможуть, використовуючи свій вплив на Київ, нейтралізувати реваншистські настрої української партії війни». Тож Президент України негайно ж зателефонував Рексові Тіллерсону.
Як писав «Міст», держсекретар США запевнив, що «у Вашинґтоні не відступають від своєї позиції щодо України, підтримують непорушність її кордонів і не допустять жодних пакетних домовленостей щодо вирішення ситуації в Україні та Сирії». 12 квітня й Марк Тонер, речник держдепартаменту США, підтвердив, що «Тіллерсон був абсолютно чітким щодо позиції уряду США стосовно України та підтримки ним Мінського процесу, а також збереження санкцій — поки РФ і сепаратисти, яких вона підтримує, не виконають свої зобов’язання».
Але Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, дав зрозуміти, що не сприйняв це за «чисту монету». Бо заявив держсекретареві Тіллерсону перед перемовинами з ним: «Нам дуже важливо збагнути вашу позицію, позицію США, реальні наміри вашої адміністрації».

«У крижаній атмосфері»
Як зауважила інформаційна агенція Reuters, перемовини між ними «пройшли в крижаній атмосфері». Зокрема, п. Лавров торочив про «неприпустимість» ракетного удару по авіабазі в Сирії та «багато питань щодо дуже неоднозначних, а також суперечливих ідей по всьому спектру двостороннього й міжнародного порядку денного в Вашинґтоні». А п. Тіллерсон доволі туманно стверджував: «Можемо уточнити охоплення загальних цілей, що становлять спільний інтерес, навіть коли наші тактичні підходи можуть відрізнятися, а також прояснити профіль різких відмінностей, щоб краще второпати, чому існують ці відмінності й які перспективи для їхнього звуження можуть бути».
Відтак, перемовини з ним продовжив Путін. І хоч високий гість заявив йому, що «Росія як найближчий союзник Асада в конфлікті має, вочевидь, найкращі засоби, щоб допомогти йому визнати необхідність його відходу», і визнав, що рівень довіри між нею та США — на низькому рівні, все ж назвав перемовини в Москві продуктивними. «Відносини між двома великими ядерними державами не можуть перебувати в такому стані. Ми повинні зупинити деградацію наших відносин, повинні відновити довіру для того, щоб вирішити питання, які є важливими для всіх нас. Ми домовилися про створення робочої групи з вирішення тих питань, які вимагають негайного вирішення», — наголосив він.
Щоправда, цю «діжку меду» псувала «ложка дьогтю»: Рекс Тіллерсон також заявив, що «ситуація в Україні залишиться перешкодою на шляху до покращення відносин РФ і США до повної реалізації Мінських угод». Але це не завадило міністрові Лаврову підсумувати: «І в США, і в Росії є достатньо поміркованих людей, котрі зможуть відокремити зерна від полови, і котрі зможуть все ж керуватися корінними, некон’юнктурними інтересами народів двох країн і міжнародного співтовариства. Коротко кажучи, у нас, це моє відчуття від проведених перемовин, за всієї кількості наявних проблем як об’єктивних, так і штучно створених, є чимало перспектив для спільної роботи».
Та й президент Трамп заявив 12 квітня, що між Тіллерсоном, Лавровим і Путіним пройшла «дуже успішна зустріч». «Виходячи з того, що мені повідомили, все пройшло добре. Навіть краще, ніж ми очікували. Було б добре, якби наша країна і НАТО знову змогли взаємодіяти з Росією. Ми і РФ уже тривалий час порізно… Росія — сильна країна. А ми — дуже й дуже сильна країна», — запевнив він.
Історик і публіцист Юрій Фельштинський вважає цей реверанс дотриманням одного з пунктів угоди між Путіним і Трампом: мовляв, оскільки перший із них допоміг другому перемогти на виборах, той, зокрема, не критикує особисто його. Тим часом The New York Times коментувала результати перемовин у Москві так: «На зустрічі Путін і Тіллерсон дуже мало з яких питань дійшли згоди».
А російський журналіст Ігор Яковенко слушно зауважив: «Ніхто, крім учасників зустрічі, не знає, про що розмовляли Путін із Тіллерсоном і Лавров із Тіллерсоном. Ми знаємо лише те, про що казали на прес-конференції. Виходячи з того, що ми знаємо і чули, можна твердо сказати, що ніякого компромісу тут бути не може. Таким чином, мають місце «якісь ритуальні танці, якесь позначення позиції, яка ні до чого не призведе».

«Надії провалилися»
А от російський політолог Дмитро Орєшкін вважає, що США «проявили м’якість», бо «розуміють, що Путіну треба дати можливість відступити з переможним виглядом на обличчі». Джон Гербст, екс-посол США в Україні, пояснив, що сторони вирішили використати помірну риторику, щоб обсудити відмінності у своїх поглядах, однак засвідчили, що позиції Вашинґтона та Москви залишаються далекими одна від одної.
Своєю чергою, український дипломат Богдан Яременко вважає: «Хоч стратегія Трампа стосовно РФ і Сирії справді не зовсім зрозуміла, тактична ситуація зрозуміла абсолютно. Перемовинам передував ракетний удар по сирійській базі й дуже чіткі ультиматуми на адресу Кремля. Тому зовсім неважливо, що в Москві Тіллерсон не повторив їх, принаймні публічно. На самих перемовинах американці вели себе по-джентльменськи, не переходили до відкритих ультиматумів і хамства, розуміючи, що російська дипломатія — досить професійна, щоб розуміти: ракетний удар та озвучені після нього вимоги у Вашинґтоні — ось на це слід звернути увагу. А далі вони будуть ввічливо промовляти. Усі меседжі отримані».
Зі своїм українським колегою погодився Метью Брайз, екс-радник держсекретаря США. «Тіллерсон однозначно доніс дуже сильний посил, який відлунив: йдеться про дії, до яких вдалися США, а саме, застосування сили в сирійському аеропорту. Але ми розуміємо, що є така річ, як дипломатична риторика, — вважає він. — Найвірогідніше, що може трапитися — це можливе поновлення зв’язку російсько-американської співпраці в протистоянні проти терористичної організації «Ісламська держава» в Сирії та в ситуації з Україною. Але я не дуже стурбований щодо останнього, адже вважаю, що Трамп, можливо, допоможе Путіну забратися зі сходу України, адже ширший контекст поліпшення американсько-російських стосунків передбачає допомогу в знаходженні самих цих способів виходу».
А політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі вважає: «Тіллерсон приїхав до Москви перевірити, наскільки російське керівництво стало поступливішим щодо сирійського питання. Судячи з усього, Росія збирається продовжувати грати в сирійському конфлікті й на міжнародній арені загалом за власними правилами, ігноруючи інтереси США. Якщо після проведених перемовин лінія поведінки Москви не зміниться, США доведеться посилити антиросійські санкції. В іншому випадку Кремль не буде рахуватися з адміністрацією Дональда Трампа, як ігнорував заклики Барака Обами до миру в Україні та Сирії».
Із цим погодився й Євген Ярошенко, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень, за словами котрого, «головний підсумок зустрічі Тіллерсона з Лавровим і Путіним — надії на перевантаження відносин із новою адміністрацією провалилися». Стівен Пайфер, ще один колишній посол США в Києві, також вважає, що навряд чи візит Тіллерсона принесе якийсь прорив.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply