Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 5, 2021

Трамп не виправдав сподівань союзників у Сирії та вручив перемогу Путіну

Автор:

|

Грудень 26, 2018

|

Рубрика:

Трамп не виправдав сподівань союзників у Сирії та вручив перемогу Путіну

У Білому домі вкотре спонукали засумніватися в адекватності його теперішнього господаря.

«Немає наївних»?
Курдські загони «Демократичних сил Сирії» (SDF) 14 грудня вибили бойовиків терористичної організації «Ісламська держава» (ІД) із центральної частини останнього підконтрольного їм міста Хаджин на східному березі річки Євфрат неподалік від іракського кордону. Коаліція під керівництвом США надала їм для цього свою підтримку з повітря.
Щоправда, Мазлуум Кобані, командувач SDF, визнав, що в околицях Хаджину та поблизу нього ще залишаються близько 5 тис. бойовиків ІД». Попри це, 19 грудня Дональд Трамп, президент США, написав у Twitter: «Ми перемогли IД у Сирії, що було єдиною причиною нашої присутності там під час мого президентства».
У поширеній того ж дня заяві прес-служби адміністрації Трампа заявили, що хоч «перемоги над ІД» не означають кінця глобальної коаліції або її кампанії», вже «почали повертати війська США додому». А один із посадовців міністерства оборони США розповів телеканалу CNN: «У планах влади — повне і швидке виведення американського контингенту зі Сирії (близько 2 тис. військовослужбовців. — Ред.)».
Натомість у The New York Times розповіли з посиланням на власні джерела, що в Пентаґоні намагалися відрадити п. Трампа від рішення вивести війська зі Сирії та пояснили йому, що виведення військ стане зрадою курдів, котрі воювали проти ІД, а тепер можуть стати об’єктом атаки з боку Туреччини. Однак співрозмовник журналіста NYT запевнив, що контингент США буде виведено зі Сирії в кілька етапів впродовж найближчих тижнів.
У телерадіокрпорації Бі-Бі-Сі також повідомили, що, «на противагу позиції президента, посадовці з Міністерства оборони США виступають за збереження присутності американських військ у Сирії». Тільки це, на їхню думку, гарантуватиме, що «Ісламська держава» не відновить свої сили в реґіоні.
«Кілька днів тому Бретт Мак-Гарк, спеціальний представник президента США в глобальній коаліції проти ІД, заявляв: «Ніхто не каже, що бійці «Ісламської держави» кудись зникнуть. Тут немає наївних людей. Тому ми залишаємося «на землі», аби впевнитися, що в реґіоні буде збережена стабільність», — нагадали в Бі-Бі-Сі.

Усеохоплююча незгода
Тобіас Еллвуд, заступник міністра оборони Великої Британії, також висловив 19 грудня у Twitter незгоду зі заявою п. Трампа про повну перемогу над ІД». А інформаційна аґенція Reuters цитувала американського сенатора-республіканця Ліндсі Ґрема, котрий заявив: «Виведення американських військ у цей час стало б великою перемогою для ІД», Ірану, Асада та Росії. Я боюся, що це призведе до жахливих наслідків для нашої нації, для того реґіону та для всього світу. Стане значно важче знаходити майбутніх партнерів, готових протистояти радикальному ісламу. Це також розглядатиметься Іраном та іншими великим гравцями як ознака американської слабкості у стримуванні іранської експансії».
20 грудня сенатор Ґрем опублікував у Twitter підписаний ним і сенаторами-республіканцями Томом Коттоном, Марко Рубіо та Джоні Ернстом, сенатором-демократом Джинн Шейхін і безпартійним сенатором Анґусом Кінґом листа до президента Трампа, в якому вони заявили: «Якщо ви вирішите довести до кінця своє рішення про виведення наших військ із Сирії, то будь-які залишки ІД у Сирії, безумовно, відновлять і посилять свої дії в реґіоні. Крім цього, Сирії загрожують не лише терористи. Жорстока диктатура Башара Асада продовжує важко тиснути на сирійський народ, і ми побоюємося, що виведення наших військ може надихнути його на подальші дії по зміцненню його влади. Виведення американських військ із Сирії активізує діяльність двох інших «супротивників» — Ірану та Росії. Як ви знаєте, і Іран, і Росія використовували сирійський конфлікт як етап для посилення свого впливу в реґіоні. Будь-ознака слабкості, сприйнята Іраном або Росією, призведе лише до збільшення їхньої присутності в реґіоні та зниження довіри наших партнерів і союзників. Ваша адміністрація не повинна повторювати ті ж помилки, що і попередні, і поступатися цим поганим акторам».
А курдсько-арабський альянс SDF заявив: «Несподіване рішення президента Дональда Трампа вивести війська дозволить терористам ІД відновити свій вплив у реґіоні. У Сирії після виведення американських військ утвориться військовий вакуум, у результаті якого альянс опиниться в пастці між ворожими йому угрупованнями».
Із цим погодилися й у Франції — тамтешня міністр оборони Флоренс Парлі заявила: «ІД» не була стерта з мапи».

«Повинен бути надійним»
А Еммануель Макрон, президент Франції заявив, що він глибоко шкодує про рішення вивести війська США зі Сирії та резюмував: «Союзник повинен бути надійним». Свою чергою, Наталі Луазо, міністр із європейських справ Франції, запевнила: «Ми залишаємось у Сирії, тому що боротьба проти ІД є дуже важливою».
Міністерство оборони Великої Британії також заявило, що продовжуватиме знищувати об’єкти «Ісламської держави» у Сирії й відверто не погоджується з останніми коментарями Трампа про поразку ІД у цій країні. І Гайко Маас, міністр закордонних справ Німеччини, також заявив, що «ІД лише відтіснили, але загроза залишається». Він висловив припущення, що виведення військ зі Сирії «нашкодить боротьбі проти ІД і наразить на небезпеку досягнуті успіхи».
Президент США відповів 20 грудня у Twitter: «Вихід із Сирії не був сюрпризом. Я роками виступав за таке рішення. Шість місяців тому, коли я хотів публічно (оголосити про вихід американського війська зі Сирії. — Ред.), я погодився залишитися там на ще якийсь час. Росія, Іран, Сирія й інші є місцевими ворогами ІД. Ми робили їхню роботу. Настав час повернутися додому та перебудуватися».
Натомість у відеозверненні господар овального кабінету заявив: «Ми довго воювали в Сирії. Я є президентом майже два роки, і ми по-справжньому вдосконалили рівень бойових дій, ми перемогли ІД. Ми їх розгромили, розгромили вщент, повернули назад територію, тож настав час нашим військам повернутися додому».
А Reuters повідомила з посиланням на анонімне джерело з середовищі американських високопосадовців: «Наказ президента США Дональда Трампа розпочати виведення військ США зі Сирії, радше, означатиме й кінець американської повітряної кампанії проти ІД».
Натомість Джеймс Меттіс, міністр оборони США, оголосив про свою відставку наступного ж дня після того, як п. Трамп оголосив про виведення американських військ з Сирії, а пояснив своє рішення так: «Ми повинні бути рішучими і чіткими у відносинах із тими країнами, чиї стратегічні інтереси дедалі більше суперечать нашим. Китай і Росія хочуть поширювати свою «авторитарну модель» і просувати власні інтереси коштом США й їхніх союзників. Ми повинні зробити все можливе для просування міжнародного порядку, який найбільш сприятливий для нашої безпеки, процвітання та цінностей, і ми зміцнюємося завдяки солідарності наших альянсів».

«Або він просто…»
Однак 24 грудня Трамп усе одно підписав указ про виведення американських військ зі Сирії. Часопис The Wall Street Journal коментувала його рішення так: «У перші два роки свого президенства Трамп отримав користь від демонстрації сили, на яку Обама ніколи не наважувався. Він жорстко відреагував на хімічні атаки, які влаштував Асад, поставив під сумнів ядерну угоду з Іраном і передав летальну зброю Україні, щоб вона могла захиститися від аґресії Росії. Але відступ у Сирії — це прояв слабкості, який помітять як вороги, так і друзі».
А часопис The Washington Post констатував: «Несподіване рішення президента США вивести війська своєї країни зі Сирії стало рідкісною і безсумнівною перемогою для Путіна, чиї взаємини з адміністрацією Дональда Трампа дуже непередбачувані. Коли американські солдати покинуть сирійську територію, Москва стане безперечним міжнародним брокером у виснаженій війною близькосхідній країні. Вона отримає можливість закріпити перемогу режиму Башара Асада на всій території Сирії. Божевільна і неорганізована природа самого оголошення американського виходу з країни також зміцнить зусилля Путіна з підриву мережі союзників Вашинґтону».
Ендрю Вайс, експерт із питань Росії, вважає: «Будь-що, що шкодить американському альянсу й іміджу сильного, надійного партнера — це перемога для Москви».
А от політичний оглядач Іван Яковина зауважив: «Вся ця історія ще раз доводить одну важливу річ — або теперішній президент США є іноземним аґентом і працює на інші уряди — турецький, російський, саудівський — або він просто феноменальний бовдур».

Ігор Голод

До слова
Дональд Трамп, котрий свого часу знався у сиквелі різдвяної комедії «Сам удома», тепер і сам залишився наодинці. Напередодні Різдва він заявив про самотність і розкритикував демократів через їхнє небажання виділяти фінансування проекту стіни на кордоні з Мексикою. «Я зовсім самотній (бідолаха) в Білому домі, чекаю, коли повернуться демократи і підуть на угоду з вкрай необхідної безпеки на кордоні», — написав він 24 грудня в Twitter. «У певному сенсі демократи не хочуть укладати угоду, і це коштуватиме нашій країні набагато більше грошей, ніж стіна на кордоні, яку ми обговорюємо. Божевілля!» — додав президент. Нагадаємо, що минулого тижня в США призупинила роботу приблизно чверті держустанов через те, що демократам і республіканцям у Конґресі не вдалося узгодити законопроект про бюджет. Каменем спотикання стала сума, яку планують виділити на будівництво стіни з Мексикою.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply