Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Трамп і Путін нарешті зустрілися

Автор:

|

Липень 13, 2017

|

Рубрика:

Трамп і Путін нарешті зустрілися

На саміті «Великої двадцятки» в Гамбурзі (Німеччина) передусім інтригували результати зустрічі під час нього президентів США й Російської Федерації (РФ), яку в CNN назвали «ключовим моментом у майбутньому Європи та Близького Сходу».

Напередодні
В Україні та РФ не забули, що Дональд Трамп 18 червня 2015 року обіцяв «хороші стосунки» з Путіним. Тож навіть попри заяви президента США, що він «очікує деескалації насильства на сході України й повернення Криму», Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, висловив напередодні зустрічі в Гамбурзі сподівання, що «в російсько-американських відносинах запанує прагматизм».
А от Олег Панфілов, професор із Грузії, попереджав: «Для Путіна зустріч з Трампом стане вирішальною. Якщо російський «вождь» уже безпосередньо від американського президента почує вимогу повернути Крим і піти з Донбасу, це буде означати кінець «руського міра», нової недоімперії, яка хоче повернути собі уявну могутність, якої, власне кажучи, і за радянських часів не було. Якщо Трамп зможе повторити подвиг свого колеги й однопартійця Рейґана, то існуванню Росії як імперії буде покладено край, без спроб відновлення удаваної величі. Чи скористається Трамп такою можливістю?».
Своєю чергою, у виданні The Daily Beast дізналися: «За інформацією європейських розвідслужб, у Кремлі гадають, що Путін «зробить» Трампа, як дитину — переграє його, обіцяючи за скорочення накладених на Росію санкцій співпрацю в боротьбі з тероризмом. Європейці побоюються, що недосвідченість Трампа й уміння Путіна лестити послаблять союз між США й Європейським Союзом і знову зведуть РФ у ранг наддержави».
У часописі ж The Washington Post зауважили, що «Трамп хоче приятелювати з Путіним, у котрого друзів» не буває, відтак, порадили президенту США забути про захоплення диктатором і продемонструвати рішучість в українському питанні. «Голос Америки» переповідав, що західних спостерігачів налякало повідомлення Герберта Мак-Мастера, радника президента США з національної безпеки, що напередодні саміту в Гамбурзі у господаря Овального кабінету «конкретного порядку денного немає — буде говорити те, що захоче».
Тому Майкл Макфол, екс-посол США в РФ, попередив Трампа: «Путін хоче, щоб зустріч наштовхувала на висновок «Наша зустріч пройшла дуже успішно». У вас інша мета — не дружня розмова, а демонстрація Путіну, що ви жорсткий перемовник, налаштований твердо відстоювати американські інтереси й не готовий поступатися, щоб заслужити похвалу».

«Голосно вимагав»
Чи прислухався Трамп до цих порад? Після розмови з Путіним, яка тривала дві години й 40 хвилин, він запевнив на брифінгу: «Усе пройшло добре. Очікуємо, що в наших відносинах і для наших країн відбудеться багато позитивного».
Опозиційний російський публіцист Леонід Радзиховський прокоментував це так: «Це була зустріч двох шоу-зірок. Контакт буде, а як це позначиться на політиці для цих двох великих шоуменів — інше питання. Show must go on!».
Своєю чергою, Рекс Тіллерсон, державний секретар США, переконував, що зустріч була сповнена «позитивної хімії» й «спостерігалася позитивна динаміка», бо вони вирішили не витрачати час на минулі образи. Однак часопис The New York Times повідомив і з посиланням на джерело у Білому домі, що Путін «голосно вимагав доказів» впливу Кремля на президентські вибори у США, після чого Трамп запропонував закрити цю тему та перейти до обговорення інших питань. Та все ж фотокореспонденти зафіксували на світлинах, що Путін виглядав пригніченим.
Натомість міністр закордонних справ РФ запевнив: «Під час обговорення України американська сторона повідомила, що вона призначила спецпредставника зі сприяння зусиллям із урегулювання української кризи. Домовлено створити канал зв’язку між представником РФ і представником США для того, щоб використати можливості, які є у США, для просування врегулювання на основі мінських домовленостей з урахуванням і спираючись на потенціал, закладений у контактній групі та нормандському форматі. Розраховуємо, що найближчим часом американський представник із українського врегулювання прибуде до Москви для консультацій».
Політолог Сергій Постоловський вважає, що «окремий канал зв’язку між США та РФ по Україні, але без України — це ризик виникнення домовленостей за рахунок національних інтересів нашої держави. Це особливий статус Донбасу та місцеві вибори на окупованих територіях. Це мир і спокій на Донбасі в обмін на замовчування та де-факто визнання Трампом права Москви на незаконну анексію Криму. Це і поступове послаблення санкцій проти РФ. І, врешті-решт, це ризик обміну України на Близький Схід. Проте, не варто впадати у песимізм. Можливо, Трамп би і погодився на такі умови, але інші гілки американської влади ніколи йому цього не дозволять».
Утім, п. Лавров укотре засвідчив, що вірити можна далеко не всім його заявам. Адже він, зокрема, запевняв, що Трамп «приймає» спростування Путіна звинувачень у втручанні Кремля в президентські вибори в США, натомість Райнс Прібус, керівник апарату Білого дому, повідомив в ефірі програми Fox News Sunday: «Ні, це не правда. Президент запереченням Путіна не повірив».

«Не вирішили»
Та й п. Мак-Мастер запевнив: «Лідери країн не вирішили у ході перемовин на саміті G20 жодних конкретних проблем. Ніхто не розраховував на вирішення якихось проблем у ході цієї зустрічі. Однак вона поклала початок діалогу щодо низки складних питань, над якими ми спільно починаємо працювати». А сам п. Трамп написав після зустрічі в Twitter: «На зустрічі з президентом Путіним не обговорювали санкції. Нічого не буде зроблено до вирішення української та сирійської проблем».
А вже 9 липня на спільній конференції з президентом України у Києві Рекс Тіллерсон запевнив: «Прогрес і врешті-решт вирішення кризи в Україні, відновлення суверенітету та територіальної цілісності в Україні важливі для того, щоб відносини між США та РФ покращилися».
«У своїй дискусії з керівництвом РФ я кілька разів сказав, що необхідно, щоб Росія зробила перший крок до деескалації ситуації у східній частині України, зокрема, з припинення вогню та виведення важкої зброї для того, щоб дати можливість спостерігачам Організації з безпеки та співпраці в Європі виконувати свою роботу», — стверджував держсекретар США.
Політолог Володимир Фесенко зауважив із цього приводу: «У нас багато хто побоювався, що з приходом Трампа США забудуть про Україну. Візит Тіллерсона до Києва продемонстрував, що це не так. Також, думаю, під час зустрічі у столиці України Порошенко був поінформований про результати зустрічі Трампа та Путіна. І це не просто обов’язок ввічливості, а підтвердження партнерського ставлення. Зрозуміло, розповівши Порошенкові про зустріч американського та російського президентів, Тіллерсону було цікаво побачити реакцію Президента України».
Своєю чергою, Богдан Яременко, екс-генконсул України в Единбурзі та Стамбулі вважає: «Судячи з активності американської й української дипломатії, розпочалася велика гра. З одного боку, ми бачимо заяви в підтримку України. З іншого чуємо заяви, що США віддані принципам, а не текстам».
Олександр Цвєтков, професор Дипломатичної академії Міністерство закордонних справ України, також дійшов висновку, що «поступово американська машина і, зокрема, Держдепартамент набирає обертів для практичної роботи. До цього часу була імпульсивна реакція на події в Україні».

Туз у рукаві
Варто також детальніше розповісти про Курта Волкера, нового спецпредставника США щодо України. «Багатий досвід Курта робить його винятково хорошим кандидатом для того, щоби підштовхнути конфлікт на Донбасі у напрямку миру, — заявив Рекс Тіллерсон на його представленні. — Сполучені Штати і далі цілковито віддані цілям, визначним у мінських угодах, і я впевнений, що Курт продовжить наші зусилля, спрямовані на те, щоб в Україні запанував мир».
Курт Волкер — провідний американський експертом із питань національної безпеки, Європи та РФ. Він має репутацію «яструба», адже під час свідчень на слуханнях у комітеті Сенату США в квітні ц. р. закликав адміністрацію Дональда Трампа протидіяти викликам з боку Росії. «Росія намагається зруйнувати порядок, встановлений після «холодної війни» в Європі, змінюючи кордони з використанням військової сили. Російські війська окупували частину України, Грузії та Молдови, і, нахабно демонструючи силу, Росія анексувала Кримський півострів», — казав п. Волкер.
Він — кар’єрний дипломат, котрий представляв США у НАТО і в часи адміністрації президента-республіканця Джорджа Буша, і в часи президента-демократа Барака Обами. На час призначення був виконавчим директором Інституту Мак-Кейна. Найімовірніше, йому доведеться мати безпосередньо справу з Владиславом Сурковим, провідним помічником Путіна.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply