Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 25, 2022

США запровадили санкції проти Портнова та Тупицького

Автор:

|

Грудень 18, 2021

|

Рубрика:

США запровадили санкції проти Портнова та Тупицького
Андрій Портнов — соратник Януковича і приятель теперішнього голови ДБР

Офіс із контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) у Міжнародний день боротьби з корупцією, який із ініціативи Організації Об’єднаних Націй щорічно відзначають 9 грудня, запровадив санкційні заходи проти восьми осіб і такої ж кількості організацій із України, Анґоли, Ліберії, Ґватемали, Сальвадору, Південного Судану, спеціального адміністративного району Макао та Маршаллових островів. У списку опинився й Андрій Портнов, ексзаступник голови адміністрації президента-втікача Януковича. Запроваджені санкції передбачають заборону на в’їзд до США, блокування всіх фінансових активів осіб та організацій в американських банках і заборону здійснювати з ними будь-які операції на території США.
Своєю чергою, Державний департамент США оприлюднив перелік із дев’яти осіб, яким заборонений в’їзд до країни через їхню участь у масштабній урядовій корупції. Заборона поширюється і на близьких членів родин. В переліку опинився й Олександр Тупицький, колишній голова Конституційного суду України (КСУ), та його дружина Ольга.
«Корупція зачіпає ресурси громадян, підриває громадську довіру та загрожує прогресу тих, хто бореться за демократію», — наголосила Джанет Єллен, міністерка фінансів США. «Разом ці дії підтримують притягнення до відповідальності корупціонерів у світі, щоб не дозволити тим, хто прагне безкарно діяти зі зневагою до міжнародних стандартів, шкодити демократії та верховенству права», — додав Ентоні Блінкен, державний секретар США.

Згідно з «Актом Магнітського»
Санкції проти колишнього соратника Януковича та його благодійної організації «Фонд Андрія Портнова» були запроваджені в межах так званого Акту Магнітського — закону E. O. 13818 (Executive Order 13818-Blocking the Property of Persons Involved in Serious Human Rights Abuse or Corruption — «Про блокування активів, що належать особам, причетним до порушення прав людини та корупції»).
«Завдяки хабарництву Андрій Портнов налагодив зв’язки зі судовим і правоохоронним апаратом України. Широко відомого як судовий посередник, Портнова звинувачували у використанні свого впливу з метою купівлі доступу та рішень в українських судах, а також у підриві зусиль щодо реформування судової системи», — йдеться в повідомленні Міністерства фінансів США.
Також зазначається, що «станом на 2019 рік Портнов намагався контролювати українську судову систему, вплинути на пов’язане з нею законодавство, прагнув призначити лояльних чиновників на вищі судові посади та купувати судові рішення». За даними Мінфіну США, в середині 2019-го колишній соратник Януковича вступив у змову з неназваним українським посадовцем високого ранґу, аби сформувати вищі юридичні інститути країни в своїх інтересах і вплинути на КСУ. «Крім цього, Портнов був залучений до спроби вплинути на Офіс генерального прокурора України», — йдеться у повідомленні.
Як приклади впливу Портнова на судову систему, згадують його причетність до звільнення 2019-го Станіслава Шевчука, тодішнього глави КСУ. Як повідомляли журналісти-розслідувачі проєкту «Слідство. Інфо», до цього також були залучені Андрій Богдан, тодішній глава Офісу президента України (ОПУ), і Павло Вовк, керівник скандально відомого Окружного адміністративного суду Києва. Крім цього, Вовк і Портнов, за даними розслідувачів, 2019 року могли впливати на звільнення Олега Ткачука, керівника Ради суддів України. За словами останнього, на той момент Руслан Рябошапка, тодішній заступник голови ОПУ, «особисто телефонував суддям, намагаючись на них тиснути».
Також зазначають, що Портнов прямо чи опосередковано причетний до незаконного привласнення державних активів, експропріації приватних активів для особистої вигоди, корупції чи хабарництва. У повідомленні Мінфіну США вказані особисті дані Портнова, зокрема, дата і місце народження, а також номери національного та закордонного паспортів.
У контексті боротьби з корупцією й «Акту Магнітського» під санкціями Держдепу опинився також Олександр Тупицький. Причина, згідно повідомлення на сайті відомства, «серйозні корупційні дії, в т. ч. за отримання грошового хабара під час служби в українській судовій системі». Під санкціями опинилася і його дружина Ольга. Обом заборонений в’їзд до США.

Україні має бути соромно
Ірина Венедиктова, генеральна прокурорка України, вважає запроваджені США санкції «логічними». Хоча насправді саме її відомство мало б покарати причетних до масштабної корупції Портнова та Тупицького, а не чекати допомоги з-за океану. Можливо, щоб якось виправдати власну неефективність, п. Венедиктова в етері телеканалу «Україна 24» напустила юридичного туману. «Це не перші українські громадяни, щодо яких запроваджують санкції США. І ми чудово розуміємо, що юридичної підстави для запровадження санкцій інших країн для української юрисдикції — для відкриття карних справ — немає», — заявила генпрокурорка. Чесно кажучи, зрозуміти, що означають її слова, практично неможливо.
Керівниця ОГПУ нагадала, що в Україні щодо Тупицького вже є відкриті карні справи. «По одній завершилося розслідування… Тож сказати, що наслідком стануть санкції не можна. Ми рухаємось своїм шляхом», — додала вона.
У листопаді ц. р. Подільський районний суд Києва обрав Тупицькому запобіжний захід у справі про надання свідомо неправдивих свідчень і підкуп свідка. Підсудному призначили заставу в 45 тис. грн і зобов’язали утриматися від спілкування з низкою свідків у справі.
Тим часом деякі експерти припускають, що санкції проти Портнова та Тупицького є своєрідним попередженням для деяких представників чинної Зе-влади. «Чоловік добалакався. А як щодня садив Порошенка. А тепер США ввели санкції проти одіозного юриста Януковича Андрія Портнова. І саме цій особі Державне бюро розслідувань зливало всю інформацію щодо опозиції… Крім цього, Андрій Портнов був першим, хто повернувся в Україну після перемоги Володимира Зеленського. Такими темпами під санкціями скоро може виявитися навіть сам Андрій Єрмак, чинний голова ОПУ», — написав Telegram-канал «Путч».
«Нагорода знайшла свого героя. Прижиттєво… Саме Портнов є автором системи, яку ми досі не можемо реформувати. От уже й американці непрозоро натякнули, що ця система — злочинна», — заявив Олександр Данилюк, колишній секретар Ради національної безпеки й оборони України. Він нагадав, що Портнов успішно співпрацював із кількома адміністраціями президентів України, зокрема, з Офісом Зеленського. «Але звідки така самовпевненість, що правду можна приховати. Мінфін США бачить усе. «Герої», я вам про це не раз казав і попереджав. Приймайте», — додав фахівець.
Ігор Петренко, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень, у коментарі порталу «Апостроф» заявив, що санкції на Портнова наклали не за проросійську політику, а власне за участь у корупційних схемах. «Додавання його до переліку санкцій — це ніби в науку всім людям, які проводять подібну діяльність, і того, що їх може очікувати», — запевняє він.
А Катерина Риженко, заступниця виконавчого директора з юридичних питань «Transparency International Україна», вважає, що Зе-владі мало б бути соромно, що з українськими корупціонерами борються американці. «Наразі в Україні є прогалина в політичній зацікавленості доводити деякі справи до кінця. Бо розпочати можна багато справ, а от довести — ні. Владі не варто заважати правоохоронним органам, прокуратурі, судам та іншим структурам належно виконувати свою роботу. Україні має бути соромно, що західні партнери борються з нашими корупціонерами, в той час, коли наша влада не здатна довести низку карних проваджень до логічного завершення. Ми маємо показати, що не тільки міжнародні партнери можуть щось робити з нашими проблемами, а й ми самі можемо вдосконалюватися», — розповіла вона в етері «4-го каналу».
Як повідомляв «Міст», Кремль прислав до України «камікадзе» Портнова.

Ігор Берчак

До слова
Федеральна рада Швейцарії продовжила до лютого 2023 року замороження активів президента-втікача Януковича та його оточення на загальну суму приблизно 70 млн CHF. Фінансові обмеження були запроваджені ще в лютому 2014-го. З того часу в Україні триває карне розслідування щодо цих осіб, у зв’язку з яким Україна подала до Швейцарії кілька запитів щодо взаємної правової допомоги. «Щодо потенційних реституцій, то в Україні ще не винесли судових рішень щодо незаконного походження активів. На тлі цього було ухвалене рішення продовжити превентивне заморожування активів до лютого 2023 року», — йдеться у заяві швейцарського уряду.

Підпис до фото:
Андрій Портнов — тепер офіційний корупціонер

About Author

Meest-Online