Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

США заморозили допомогу Україні

Автор:

|

Червень 28, 2021

|

Рубрика:

США заморозили допомогу Україні
Джо Байден

Зустріч Джо Байдена з Путіном уже відбулася, тепер його чекає зустріч із Володимиром Зеленським.

Підготовка візиту
Роман Машовець, заступник керівника Офісу президента України (ОПУ), обговорив із Бріттані Стюарт, аташе з питань оборони, й іншими представниками Посольства США в Україні підготовку візиту Володимира Зеленського до Сполучених Штатів Америки. «Під час зустрічі йшлося про підготовку двосторонніх угод щодо поглиблення українсько-американської оборонної співпраці, розвиток проєктів у сфері досліджень і випробувань, надання Україні безпекової допомоги США», — заявив він.
Чиновник зазначив, що оприлюднене 11 червня ц. р. Департаментом оборони США рішення про надання другої частини допомоги в межах «Ініціативи безпекової допомоги Україні» в обсязі 150 млн USD має важливе значення для зміцнення української обороноздатності.
Також співрозмовники торкнулися ключових питань реформування сектору безпеки й оборони України, зокрема, щодо вдосконалення системи військового управління, оборонного планування, посилення демократичного цивільного контролю над силами оборони та розподілу повноважень між міністром оборони та головнокомандувачем Збройних сил України.
Ці питання планують, серед іншого, врегулювати законопроєктом «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур оборонного планування», який опрацьовують у Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки і готують до другого читання у Верховній Раді.
Роман Машовець також поінформував американську сторону про перебіг реформи оборонно-промислового комплексу та підготовку Стратегії розвитку оборонно-промислового комплексу (ОПК) України до схвалення Радою національної безпеки й оборони.
Роман Машовець зазначив, що змінюється підхід до системи управління об’єктами державної власності в ОПК, кінцевою метою якого є утворення двох вертикально-інтегрованих структур — державних керівних холдингових компаній. У результаті реформування український ОПК має стати більш ефективним, прозорим і відкритим для міжнародної співпраці, зокрема, й зі США.
Зі свого боку п. Стюарт розповіла про роботу, яку проводить американське посольство з підготовки до візиту Володимира Зеленського до США, та запевнила у незмінній підтримці українського сектору безпеки й оборони.

Допомогу відклали
Але з допомогою США Україні п. Машовець погарячкував. Видання Politico повідомило, що США військову допомогу Україні заморозили. Пакет допомоги на 100 млн USD передбачав летальні озброєння — системи протиповітряної оборони, стрілецьку та протитанкову зброю. Проте Джен Псакі, прес-секретар Білого дому, незабаром цю інформацію спростувала. «Крім обіцяної військової допомоги, Сполучені Штати підготували резервні кошти на випадок подальшого вторгнення Російської Федерації (РФ) в Україну» — заявила вона.
А 20 червня Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки, поінформував журналістів The Washington Post, що Білий дім таки заморозив 100 млн USD військової допомоги Україні. Він пояснив, що це була додаткова допомога, на випадок якщо РФ продовжить становити безпосередню загрозу Україні, і додав, що в звітності сталася плутанина.
«США надали Україні допомогу в розмірі 275 млн USD і пообіцяли виділити ще 100 млн USD, якщо РФ продовжить становити безпосередню загрозу, нарощуючи війська вздовж кордону з Україною. З огляду на, що загроза ослабла, США заморозили ці додаткові 100 млн USD», — зазначив чиновник і наголосив, що США готові допомогти Україні, якщо Росія зробить аґресивні дії. Можливо, це результат саміту Байден-Путін?

ПП2 як камінь спотикання
Навіть в адміністрації президента США не всі поділяють позицію Джозефа Байдена щодо Путіна та російського газогону «Північний потік-2» (ПП2). Як пише The Washington Post, через пом’якшення санкцій там виникли «особливі розбіжності».
За даними видання, Державний департамент на чолі з держсекретарем Ентоні Блінкеном і його заступниками Венді Шерман і Вікторією Нуланд рекомендував ввести низку санкцій, спрямованих на блокування трубогону, не відмовляючись від обмежень щодо оператора газогону Nord Stream 2 AG і Маттіаса Варніґа, його генерального директора.
Однак президент не погодився з цією пропозицією, заявивши, що такий крок призведе до погіршення відносин із Федеративної Республікою Німеччина (ФРН), ключовим союзником США, й оскільки будівництво ПП2 завершене більше ніж, на 90 %, офіційні особи Білого дому повинні розглядати цей проєкт як доконаний факт, через який не варто ставити під загрозу американсько-німецькі відносини.
Рішення про скасування санкцій викликало гнів обох партій у Конґресі, і навіть головний демократ у комітеті Сенату з міжнародних відносин приєднався до республіканців, аби розкритикувати цей крок. «Це рішення створило невизначеність у багатьох куточках Європи. Я проти цього рішення», — заявив Роберт Менендес, сенатор від Нью-Джерзі. Критики трубогону розглядають його неминуче завершення та введення в експлуатацію як великий геополітичний переворот для Кремля.
Попри розбіжності щодо ПП2, високопоставлений чиновник Держдепартаменту, який забажав залишитися анонімним, заявив журналістам The Washington Post, що Білий дім не має наміру рухатися вперед. «Держсекретар Блінкен та інші високопоставлені чиновники Держдепартаменту вважають, що РФ не можна дозволяти використовувати енергію як інструмент примусу проти України або будь-якої іншої країни», — поділився чиновник.
Водночас він пообіцяв використовувати простір, наданий частковою відмовою від санкцій для участі в дипломатичних перемовинах із ФРН, аби знизити ризики, які трубогін становитиме для європейської енергетичної безпеки.
А Джейк Салліван запевнив, що США і досі виступають проти російського газопроводу ПП2 і продовжать вводити проти нього санкції. За його словами, господар Булого дому не має наміру вводити санкції проти країн Європейського Союзу, причетних до ПП2, але готовий ввести обмеження проти російських компаній. «Питання в тому, чи будемо ми безпосередньо переслідувати, використовуючи повноваження щодо санкцій, наших європейських партнерів, союзників і друзів. Президент Байден сказав: я не готовий цього зробити, але готовий вводити кожні 90 днів санкції проти російських організацій, що беруть участь у будівництві ПП2». Він це робив і продовжить робити», — сказав п. Салліван.

Кремль не відступає
Наївно було б сподіватися, що після саміту з президентом США Путін змінить свою поведінку. Аж ніяк. Зараз
російські гакери відпрацьовують свої дії на об’єктах України, перш ніж здійснити кібератаки на США. Про це заявили в ОПУ. 17 червня знімальна група американської телекомпанії CBS побувала разом із президентом України на передовій на Донбасі, де поспілкувалася з главою держави на тему боротьби з російською аґресією.
На запитання журналістки Голлі Вільямс, чому пересічний американець має займатися тим, що відбувається сьогодні в Україні, Володимир Зеленський відповів: «Завтра це може статися у них удома. Чому ні?».
А Андрій Єрмак додав, що США підтримують Україну грішми, озброєнням і шляхом навчання військових. Але, найбільше Україна хоче, щоб Сполучені Штати підтримали її при вступі в НАТО. «Ми сподіваємося і віримо, що наш стратегічний партнер США допоможе нам сьогодні, зараз, а не через один-два роки», — зазначив він.
Наразі ж Вікторія Нуланд в інтерв’ю «Радіо Свобода» наголосила, що санкції проти РФ діятимуть, доки країна-аґресор не змінить поведінку щодо України. «Ми дали чітко зрозуміти і президент Байден ще раз повторив, що санкції, які були запроваджені проти РФ через Україну, будуть залишатися в силі і не будуть послабляти». Вона уточнила, що США мають «великі розбіжності з Росією» щодо України. Крім цього, запевнила, що Сполучені Штати залишаються відданими «суверенітету, незалежності та територіальній цілісності України». І додала, що Сполучені Штати мають «сильні програми підтримки України в галузі безпеки, економічного розвитку, антикорупційних зусиль і все це продовжуватимуть».
Як повідомляв «Міст», у квітні було 150 млн USD допомоги для України від США.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply