Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

США та КНР спробували домовитися

Автор:

|

Листопад 30, 2021

|

Рубрика:

США та КНР спробували домовитися

Аби спробувати пом’якшити суперечності між Сполученими Штатами та Китайською Народною Республікою (КНР) Джо Байденом минулого тижня провів віртуальний саміт із Сі Цзіньпіном, китайським лідером. Напередодні саміту сторони обмінялися застереженнями щодо конфлікту навколо Тайваню. Ентоні Блінкен, державний секретар США, у розмові з Ван Ї, міністром закордонних справ КНР, висловив стурбованість воєнним, дипломатичним та економічним тиском Пекіна на Тайвань. Керівник американського зовнішньополітичного відомства закликав свого китайського колегу до участі в конструктивному діалозі з метою врегулювання тайванського питання мирним шляхом і відповідно до побажань та інтересів людей на Тайвані.
У відповідь Ван Ї застеріг Вашинґтон від втручання в конфлікт і попередив, що будь-яка підтримка тайванського руху за незалежність наразить мир у Формозькій протоці (так у КНР називають Тайванську протоку. — Ред.) на ризик, що, зрештою справить ефект бумерангу.
А під час самої зустрічі Джо Байден заявив Сі Цзіньпіну, що сподівається на відверту розмову про права людини та питання безпеки. Американський лідер вважає, що, можливо, варто розпочати розмову більш формально, хоча, за його словами, вони з Цзіньпіном ніколи не були надто формальними.
Китайський лідер відповів, що дуже радий бачити п. Байдена, назвав його «старим приятелем» і сказав, що обидві сторони повинні посилити спілкування та співпрацю, щоб вирішити численні виклики, що зараз виникають. Президент США додав, що лідери двох країн повинні переконатися, що їхні стосунки не переходять у відкритий конфлікт, у т. ч. шляхом встановлення рамок «здорового глузду».
У Міністерстві закордонних справ КНР повідомили, що в ході перемовин сторони обговорювали ситуацію в Афганістані, Ірані та на Корейському півострові, а також глобальні та реґіональні питання, що становлять взаємний інтерес. «Глави двох держав вважають, що ця зустріч була відвертою, конструктивною, змістовною, продуктивною, що сприяє покращенню взаєморозуміння двох сторін, підвищує позитивні очікування міжнародного співтовариства щодо китайсько-американської співпраці, спрямовує потужний сигнал Китаю, США й усьому світу», — повідомила пресслужба відомства.
Натомість у Білому домі виступили з детальним звітом про цю зустріч. Представниця американської адміністрації високого ранґу повідомила, що зустріч тривала довше, ніж очікувалося. «Я б сказала, що розмова була поважною та прямолінійною, і вона була відкритою, що насправді можна сказати і про попередні розмови президентів, — поінформувала вона. — Суть самої зустрічі насправді полягала в тому, що лідери двох країн обговорювали способи регулювати відповідним чином суперництво між США та КНР та способи встановлення захисних механізмів для цього змагання. І цю тему постійно підіймали в бесіді».
Чиновниця запевнила, що у Вашинґтоні не чекають, що ці перемовини стануть певним переломним моментом. «Ми не очікували на прориви, й їх не було», — сказала вона та наголосили, що зустріч була спрямована на розвиток відповідальної конкуренції та підтримання стійкого стану справ у перспективі двосторонніх відносин.
«Ми співпрацюватимемо з нашими союзниками та партнерами і протистоятимемо КНР там, де це необхідно, зберігаючи водночас можливість працювати разом там, де наші інтереси перетинаються», — зазначила представниця Білого дому.
Також президенти Байден і Сі Цзіньпін обговорили на віртуальному саміті боротьбу з пандемією та ширші питання безпеки в галузі охорони здоров’я. Крім цього, під час зустрічі американський лідер закликав свого китайського колегу виконувати умови торгової угоди зі США.
Водночас Джо Байден підтвердив, що США дотримуються політики «одного Китаю». «У них була широка дискусія щодо Тайваню. Ми, звісно, цього очікували. Президент Байден чітко підтвердив, що США дотримуються політики «одного Китаю», а також принципів, на яких вона заснована. І він дуже чітко висловився щодо того, що США зацікавлені у тому, щоб не було односторонніх кроків, які змінюють статус-кво між островом і материком, і щоб підтримувалися мир і стабільність у Тайванській протоці, — зазначила чиновниця. — Він достатньо відверто говорив про свої побоювання щодо дій Пекіна, які, як він вважає, суперечать миру та стабільності між островом і материком». Американський президент повідомив п. Цзіньпіну, що США не підтримують незалежність Тайваню.
Також сторони обмінялися ідеями про те, як забезпечити продуктивний діалог щодо Ірану. Проте чиновниця відмовилася уточнити, чи розглядали на цих перемовинах тематику, пов’язану з розробкою Пекіном гіперзвукової зброї.
Взаємини між США та КНР останнім часом загострилися саме через Тайвань. Острів відокремився від материкового Китаю ще 1949 року. Відтоді він позиціонує себе як незалежна держава, тоді як КНР називає Тайвань своєю відокремленою провінцією, яка у разі потреби має бути об’єднана з КНР військовим шляхом. Незалежність острова визнають лише 15 країн світу, втім, це не заважає Тайваню торгувати з іншими державами. Також США демонстративно висловлюють підтримку адміністрації Тайваню.
Напруженість у відносинах між США та КНР посилилася й через торгові суперечки, ситуацію з правами людини в Китаї та ставлення Пекіна до Гонконґу. Джо Байден також вважає Китай найбільшим геополітичним викликом для США в ХХІ ст. і має намір з усією рішучістю протистояти посиленню впливу КНР. Водночас він прагне й співпраці з Пекіном у справі захисту клімату й інших сферах.
Як повідомляв «Міст», економічне протистояння Вашинґтона та Пекіна переходить у політичне.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply