Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

США пообіцяли РФ «санкції з пекла»

Автор:

|

Серпень 15, 2018

|

Рубрика:

США пообіцяли РФ «санкції з пекла»

Ліндсі Ґрем

Дмитро Медведєв, прем’єр-міністр Російської Федерації (РФ), сприйняв нові обмежувальні заходи стосовно Москви через застосування хімічної зброї як оголошення економічної війни.

«Мета — змінити статус-кво»
Ліндсі Ґрем, американський сенатор-республіканець, неабияк заінтригував 2 серпня новиною, що він і група його колег підготували вже четвертий проект «заходів, спрямованих на захист американської безпеки від аґресії Кремля, в т. ч нові фінансові санкції та сильну підтримку для НАТО». Він пояснив, що «теперішніх санкцій, запроваджених проти РФ, не достатньо, щоб Москва зупинилася, відтак запевнив: «Це буде законопроект про санкції з пекла. Наша мета — змінити статус-кво і застосувати санкції й інші заходи проти Росії Путіна, поки він не припинить втручатися у виборчий процес США, призупинить кібератаки на інфраструктуру США, виведе війська з України та припинить створювати хаос у Сирії».
Сенатор конкретизував, що «законопроект містить обмеження на нові російські операції з державним боргом, енергетичні проекти, імпорт російського урану та нові санкції щодо російських політичних діячів та олігархів» і«передбачає зібрання звіту про особистий капітал та активи президента РФ». А сенатор-демократ Боб Менендес наголосив: «Відрізавши Путіна від фінансів, ми можемо не допустити його ворожих дій».
Відтак Гізер Нойєрт, речник Державного департаменту, 8 серпня підтвердила, що проти Москви будуть запроваджені нові санкції, але стверджувала, що їхньою «причиною стало отруєння у Великій Британії екс-розвідника Сергія Скрипаля речовиною «Новачок». Мовляв, в адміністрації президента США дійшли висновку, що «уряд РФ використав хімічну зброю в порушення міжнародного права або застосовував летальну хімічну зброю проти власних громадян».
Спіпкер запевнила, що нові санкції почнуть діяти приблизно 22 серпня, й що вони передбачені законодавством Сполучених Штатів. У телерадіокорпорації Бі-бі-сі дізналася: «Очікується, що цей пакет може бути прийнятий вже на початку вересня, коли Конґрес США повернеться з канікул».
«Санкції, про які йде мова, передбачають заборону на операції та заморожування американських активів сімох російських банківських структур, що вже перебувають під санкціями. Серед них — «Сбербанк», ВТБ, ВЕБ і «Промсвязьбанк». На практиці це означатиме, що вказані банки не зможуть проводити доларові розрахунки через кореспондентські рахунки у банках США», — поінформували журналісти.
«Крім цього, законопроект пропонує розширити моніторинг порушення санкцій на страхові компанії, а також визнати РФ державою, що фінансує тероризм. Серед іншого США припинять видавати ліцензії на експорт до РФ товарів, що стосуються національної безпеки. Ці санкції частково перетинаються з тими, що вже діють, наприклад, пов’язаними з експортом зброї. Також у вказану категорію товарів входить різноманітне електричне обладнання та його компоненти, а також устаткування для тестування та калібрування бортових систем деяких літаків», — розповіли Бі-бі-сі.

«Двома етапами»
А от видання NBC News зауважило, що для запровадження нових санкцій ще необхідне визнання урядом застосування хімічної чи біологічної зброї. Конґрес подав запит на нього ще у березні, але впродовж відведених двох місяців відповіді так і не отримав. Тому наприкінці липня Ед Ройс, голова комітету зі закордонних справ Палати представників, закликав президента США визначитися.
Журналісти NBC News також дізналися, що нові санкції будуть запроваджені двома етапами. Перший має обмежити експорт та фінансування, але це буде переважно збігатися зі застосованими раніше заходами. Другий етап можуть застосувати через три місяці — якщо Кремль не виконає певні умови, наприклад, інспекції на її території. Тоді, зокрема, можуть обмежити польоти до США для російської державної авіакомпанії «Аерофлот».
Утім, нові санкції США розпочали завдавати ударів ще до їхнього введення. Бо рубль і російський фондовий ринок показали значне падіння одразу ж після того, як стало відомо про них. Серед лідерів падіння — акції «Аерофлоту» (мінус 8 %). На Лондонській біржі більшість російських компаній також подешевшала.
А 14 серпня старший співробітник Державного департаменту заявив: «Відповідно до закону «Про санкції хімічної та біологічної зброї», з РФ можуть зняти санкції через 12 місяців та не запроваджувати новий ряд санкцій, якщо вона виконає ряд умов». Перша — Росія більше не буде використовувати хімічну або біологічну зброю проти своїх громадян або використовувати її, порушуючи міжнародне право. Друга — Росія до моменту закінчення 12 місяців забезпечить надійні гарантії того, що не братиме більше участі в «такій діяльності». Третя — Росія дозволить представникам Організації Об’єднаних Націй (ООН) або представникам інших міжнародних організацій проводити інспекції, аби впевнитися, що РФ не використовує хімічну зброю проти своїх громадян або проти міжнародного права.
Представник Держдепу запевнив: «Якщо ці критерії будуть дотримані, вони (представники російської влади. — Ред.) не повинні хвилюватися про новий раунд санкцій». Але Дмитро Медведєв відреагував на новини про нові санкції так:
«Якщо піде щось типу заборони діяльності банків або використання тієї чи іншої валюти, то це можна буде назвати цілком прямо оголошенням економічної війни. І на цю війну необхідно буде реагувати — економічними методами, політичними методами, а в разі необхідності й іншими методами. І наші американські друзі мають це розуміти».
Однак Ігор Тишкевич, експерт Українського інституту майбутнього, вважає: «Дуже сумніваюся, що Москва піде на якісь дії. Хіба виступить із різкою заявою чи кількома».

«Запущена спіраль небезпечна»
Одна з них пролунала з вуст Марії Захарової, речника Міністерства закордонних справ РФ, котра, зокрема, спробувала покепкувати: «Що ж це за набір, за допомогою якого налаштовуються уряди на поліпшення поведінки для більш хороших відносин з США? І хотілося б кілька прикладів того, де і як цей «набір» спрацював».
Своєю чергою, Антон Силуанов, міністр фінансів РФ, заявив: «Нові санкції США, які введуть через отруєння Сергія Скрипаля та його доньки, будуть неприємною, але несмертельною подією для російської економіки. За останні роки вона адаптувалася до обмежувальних заходів. Росія має міцний платіжний баланс, який дозволяє країні збільшувати золотовалютні резерви».
Він також запевнив, що Москва у відповідь на можливі нові санкції з боку Вашинґтону продовжить знижувати кількість придбаних американських цінних паперів. За його словами, РФ також збільшувати й розрахунки в національній валюті.
Крім цього, міністр допустив відмову від долара під час торгівлі нафтою. Водночас заявив, що «після введення нового пакету санкцій із боку США, валютні рахунки громадян РФ у російських банках не постраждають».
«Навіть у разі, якщо будуть введені санкції на якийсь російський банк, жодних проблем із валютними чи рублевими депозитами у наших громадян не буде», — запевнив п. Силуанов.
Але якби це відповідало дійсності, то Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, навряд чи висловив термінове побажання в Кремлі провести ще одну зустріч президентів США та РФ. Дослівно ж він заявив: «Якщо лідери відчують необхідність зустрітися та повернутися до тих питань, які, як нам здавалося, мають об’єднувати РФ і США, але які викликають відторгнення у деяких кіл всередині США, гадаю, така зустріч відбудеться».
А Федору Лук’янову, голові президії Ради зі зовнішньої й оборонної політики РФ, нові санкції нагадали «іракський сценарій». «Судячи з усього, адміністрація США, вводячи відкладені на три місяці санкції, розраховує тим самим підірвати російську економіку — ефект різко негативних очікувань, підвішеного «дамоклова меча» завжди дужчий, ніж одномоментна дія, до наслідків якої ринки й економічні суб’єкти швидко починають так чи інакше адаптовуватися. Сукупність обставин, насамперед, формулювання: використання зброї масового знищення, ультимативну вимогу допустити інспекторів, змушує згадати одну паралель — Ірак», — пояснив він.
На думку п. Лук’янова, «вибравши як привід для введення санкцій інцидент в Солсбері, адміністрація США, найімовірніше, прагне замістити неприємний для неї санкцій привід — втручання РФ у вибори, про що твердить Конґрес (причому вже превентивно йдеться про вибори 2018 року) — більш, із її точки зору, «нейтральним» і для неї вигідним». «Оскільки вимога сформульована в ультимативній формі, це є гарантією її невиконання Росією. А відмовлятися від ультиматуму США не можуть (втрата обличчя). Тому запущена небезпечна спіраль», — зауважив він.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply