Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

США погодили продаж Україні нової партії протитанкових комплексів Javelin

Автор:

|

Жовтень 09, 2019

|

Рубрика:

США погодили продаж Україні нової партії протитанкових комплексів Javelin

Ігор Берчак

У Сполучених Штатах триває гучний політичний скандал, напряму пов’язаний із Україною. Нагадаємо, що наприкінці вересня Палата представників Конґресу ініціювала офіційне розслідування, мета якого — з’ясувати, чи є підстави для імпічменту Дональду Трампу. Президента США звинуватили в тиску на президента України під час телефонної розмови в липні ц. р., під час якої п. Трамп попросив п. Зеленського розслідувати діяльність Гантера Байдена, сина колишнього віцепрезидента США і свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена (раніше Гантер Байден входив до ради директорів української газової компанії Burisma — Ред.). Одним із перших неприємних для Києва наслідків стала відставка Курта Волкера, спеціального представника Державного департаменту з питань України.
На тлі цього скандалу майже непоміченою пройшла новина про черговий транш військової допомоги Україні. Аґенція з питань співпраці у царині оборони та безпеки Державного департаменту США повідомила, що Держдеп погодив продаж Україні десяти пускових установок протитанкових ракетних комплексів (ПТРК) Javelin і 150 ракет до них на суму 39,2 млн USD. «Цей продаж підтримає закордонну політику та національну безпеку США, бо покращить безпеку України. Системи Javelin допоможуть Україні розбудовувати її довготермінову здатність захистити свій суверенітет і територіальну цілісність у межах вимог її національної безпеки. Україна зможе без проблем інтегрувати цю систему в свої збройні сили», — цитує повідомлення Defense Security Cooperation Agency «Голос Америки». Також важливо зазначити, що йдеться власне про закупівлю озброєння, а не його отримання у вигляді безкоштовної допомоги в рамках програми підтримки України, затвердженої Пентагоном улітку ц. р.

Розвалені ЗСУ
Анексію Криму та початок гібридної аґресії Російської Федерації (РФ) на Донбасі 2014 року Збройні сили України (ЗСУ) зустріли в жалюгідному стані. Всі попередні президенти завзято розпродували величезні запаси зброї та боєприпасів, що дісталися Україні в спадок від СРСР, навіть не замислюючись над тим, що в майбутньому вони можуть знадобитися для захисту незалежності країни. Режим Януковича провадив вже цілеспрямовану політику повного розвалу ЗСУ.
Також не варто забувати про величезні втрати, зокрема, бронетехніки, які припали на перші місяці війни. Потім ситуація почала виразно покращуватися. Це стосується бойової підготовки особового складу й обсягів фінансування ЗСУ, що дало можливість не просто розконсервовувати припалу пилом на складах техніку радянського виробництва, але й іноді з нуля відновлювати виробництво на оборонних підприємствах. Проте багатьох необхідних на фронті речей таки бракувало, тож військова допомога з боку західних союзників, передусім США та Канади, стала Україні у великій пригоді.

США: допомога на 250 млн USD + зброя за гроші
У червні ц. р. Палата представників Конґресу ухвалила проєкт закону «Про асигнування на потреби Міністерства оборони США на 2020 рік», у якому кошторис допомоги для безпекової підтримки України визначений обсягом 250 млн USD. Із зазначеної суми 50 млн USD має бути скерований винятково для надання летальної зброї оборонного характеру. А вже в липні ц. р. Вільям Тейлор, тимчасовий повірений у справах США в Україні, поінформував, що Україна вперше звернулася зі запитом про придбання військового обладнання в рамках проєкту Пентаґону «Міжнародні військові продажі».
Валерій Чалий, Надзвичайний і Повноважний Посол України в США, так прокоментував цю подію в ефірі «Голосу Америки»: «Ми зараз говоримо про найсучасніше озброєння, якого немає у нас, й яке є в американської армії. Тому що саме таке озброєння постачається через систему урядових угод. Це новий рівень взаємодії».
«Це постійна програма, і якщо вас до неї включили, то ви зможете регулярно купувати озброєння у разі потреби, проводячи перемовини зі США. Важливо купувати зброю, тому що це демонструє вашу серйозність. Це показник і вищого статусу взаємин, і, що набагато важливіше, показник ваших можливостей. Що ви здатні платити за себе, а не лише брати в борг», — розповів тоді в інтерв’ю «Радіо Свобода» Стівен Бланк, експерт Американської ради з міжнародної політики та професор Інституту стратегічних досліджень Військового коледжу американської армії.

Канада: без зброї, але з допомогою
На жаль, значно гірша співпраця з іншим стратегічним союзником України — Канадою. Ще півтора року тому Україна потрапила до списку країн, яким Канада може продавати зброю, а у січні ц. р. Андрій Шевченко, посол України в Канаді заявив, що до кінця 2019-го очікується закупівля снайперських гвинтівок LRT-3 калібру 12,7-мм. Утім, гвинтівки океан досі не перетнули, а подальша доля угоди, яку оцінювали у майже 800 тис. USD, залишається невизначеною.
«Україна представлена на рівні чверті відсотка ринку озброєнь Канади. Для розуміння: у Японії — 1 %, а Бельгії — 7,5 %. Ще одна статистика, яка важлива для розуміння: Україна має лише десять експортних дозволів для канадських технологій і озброєння — це той же рівень, що і в Румунії або Австрії», — розповів «Донбас. Реалії» Роджер Гілтон, провідний експерт дослідної організації Globsec (Словаччина). Він пояснив, що кількість ліцензій із часом зростатиме, якщо до української влади довіра буде зростати. Під час візиту в Канаду на початку липня ц. р. Володимир Зеленський коротко заявив: «Ухвалено принципове рішення про можливість постачання оборонної зброї та новітньої військової техніки». Щоправда, про якусь конкретику — ні пари з вуст. Експерти припускають, що може йтися про бронетранспортери LAV III, озброєні 25-мм гарматою і кулеметами.
«Будь-яка канадська компанія, що захоче вести бізнес з Україною, повинна мати експортну ліцензію, і це вирішується в кожному випадку окремо. Це означає, що контрактер має знати кінцевого замовника, мати окремий договір, який уточнює тип зброї, як його будуть використовувати і для якої мети. Для канадської влади дуже важливо бути впевненими, що зброю, про яку просять, використовують належним чином і з оборонною метою», — пояснив експерт.
Щоправда, водночас не варто забувати про солідні обсяги військово-технічної допомоги з боку Канади, адже на війні потрібні не лише озброєння та боєприпаси. Йдеться про безкоштовне надання Україні засобів індивідуального захисту (шоломів і бронежилетів), медичних аптечок, спальних мішків, радіостанцій, спеціальної зимової уніформи.
Також у березні ц. р. Канада вирішила продовжувати тренувати українських військових у межах операції UNIFIER до весни 2022 року. «Україна продовжує демонструвати суттєвий прогрес у питаннях власної безпеки й оборони, однак постійна нестабільність у реґіоні доводить важливість і нагальність канадської військової місії. У межах операції UNIFIER ЗС Канади й далі проводитимуть тренування військових і допомагатимуть розбудовувати можливості ЗСУ, а також безпекових служб України. Тренування, яке проводять ЗС Канади, безпосередньо допомагає українському війську та спецслужбам підтримувати внутрішню безпеку та територіальну цілісність, сприяючи реґіональній і національній стабільності», — заявили тоді в Міністерстві оборони Канади. Нагадаємо, що в межах місії UNIFIER із 2015 року близько 200 канадських військовослужбовців на ротаційній основі навчають навичкам сучасного бою бійців ЗСУ. За чотири роки через канадське навчання пройшло більше 10 тис. українських військових.
Тож не все так кепсько. Залишається сподіватися, що президент Зеленський недарма побував із візитом у Канаді, й уже незабаром українське військо зможе купувати в цієї країни летальне озброєння. Принаймні, у бійців ЗСУ нарешті з’являться гвинтівки LRT-3.

Ігор Берчак

До теми
Імовірність російського широкомасштабного наступу на Україну зараз практично дорівнює нулю. Про це заявив Олег Жданов, військовий експерт і полковник запасу. «Максимум, що ми можемо отримати від РФ на Донбасі — збільшення кількості обстрілів та їхньої вогневої сили, що призведе до збільшення втрат із нашого боку, як ми з вами і періодично спостерігаємо», — заявив він під час чату на електронному виданні «Главред». Водночас експерт вважає, що існує ймовірність розширення «кордонів» фейкових «республік» за рахунок однобічного відведення військ українською стороною. «Справа в тому, що у нас немає третьої сторони, яка могла б дати гарантії виконання зобов’язань обома сторонами. А ви ж розумієте, що святе місце порожнім не буває — як тільки звідти підуть наші війська, рано чи пізно туди прийдуть війська супротивника. Організації з безпеки та співпраці в Європі — це спостережна місія, яка не буде втручатися в хід подій», — пояснив він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply