Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

США можуть заблокувати російський газогін «Північний потік-2»

Автор:

|

Серпень 23, 2021

|

Рубрика:

США можуть заблокувати російський газогін «Північний потік-2»
Амос Гохштейн

Попри те, що адміністрація президента Джо Байдена дозволила добудувати геополітичний проєкт Кремля — газогін «Північний потік-2» (ПП2) морем із Російської Федерації (РФ) до Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), у Сполучених Штатах є сили, не згодні з таким рішенням президента.

Блокування призначень
Відтак члени Сенату зупинили роботу верхньої палати Конґресу на знак протесту проти рішення Джозефа Байдена не вводити санкції через газогін ПП2. Вони вважають, що адміністрація президента марно підтримує стратегію ФРН щодо РФ, адже таким чином ризикує ослабити глобальне становище Америки.
Тед Круз і Майк Лі, сенатори від Республіканської партії США, заблокували призначення десятків кандидатів на посади в Державному департаменті та висунули умову для розблокування — запровадження нових санкцій, що стосуватимуться ПП2.
Кандидати залишатимуться в підвішеному стані до наступного місяця, коли Сенат повернеться після літніх канікул. Попри всі спроби, сенатори від Демократичної партії не змогли переконати колег-республіканців продовжити роботу. «Усі сенатори в цій палаті добре знають, чому не висунули кандидатів у Держдеп: причина в тому, що адміністрація Байдена відкрито кидає виклик Конґресу. Путін відчайдушно прагне, щоб будівництво ПП-2 було завершене. Якщо це станеться, він отримає мільярди доларів, які зможе використовувати для зловмисних дій в Європі й усьому світі», — заявив сенатор Круз.
«Однак його дії не завадять Сенату затвердити згодом згаданих кандидатів, але Чарльзу Шумеру, лідерові сенатської більшості, для цього доведеться витратити чимало цінного робочого часу, якого і без того обмаль», — зазначає вашинґтонська газета Hill.

Теперішніх санкцій недостатньо
У середині травня ц. р. Міністерство фінансів США запровадило санкції проти російських кораблів і компаній, які працювали над будівництвом газогону, але вилучили з цього переліку оператора проєкту Nord Stream 2 AG і Маттіаса Варніґа, його виконавчого директора, колишнього офіцера східнонімецької спецслужби Штазі. Як потім пояснив президент Байден, не мало сенсу вводити санкції проти ПП2, адже до моменту його приходу до влади газогін був завершений на 90 %, хоча американський лідер і продовжує вважати ПП-2 «поганою угодою».
У відповідь на рішення адміністрації Байдена група сенаторів-республіканців представила законопроєкт, яким пропонує відновити санкції проти ПП2. «Адміністрація Джо Байдена ризикує послабити глобальне становище Америки, коли погоджується з хибною стратегією ФРН, яка дасть Путіну контроль над нашими союзниками в Європі. Будівництво необхідно зупинити, й я закликаю своїх колег приєднатися до цих зусиль», — заявив Кевін Крамер, один із авторів ініціативи.
Тож комітет Палати представників США з асигнувань затвердив поправку, яка не дозволяє президенту 2022 року призупинити санкції проти ПП2. «Газогін завдає прямої шкоди інтересам національній безпеці США. Якщо його будівництво завершать, це посилить згубний вплив РФ на Європу, дестабілізує крихку безпеку України та сприятиме подальшій аґресії РФ», — ідеться у зверненні законодавців.
Утім, 15 липня ц. р. Джо Байден таки прийняв у Білому домі Анґелу Меркель, канцлерку ФРН, щоб обговорити ПП2. За тиждень стали відомими деталі угоди між країнами, які передбачають сумнівні компенсації для України.

До справи береться «яструб»
Ці події змусили реагувати Ентоні Блінкена, державного секретаря США. Він призначив старшого радника з питань енергетичної безпеки, який має займатися ПП2. Ним ста Амос Гохштейн. «Він однозначно надається для підтримання розвитку й упровадження комплексної стратегії щодо зміцнення глобальної енергетичної безпеки, — заявив керівник американського зовнішньополітичного відомства. — Це призначення демонструє рішучість нашої адміністрації використовувати енергетичну дипломатію для дотримання безпеки постачання у теперішній критичний період енергетичного переходу, для відсічі, яку треба дати Кремлю у використанні енергоносіїв як геополітичної зброї, для наближення безпечнішого та сталішого енергетичного майбутнього для України та країн НАТО й Європейського Союзу, які перебувають на передовій».
З 2014-го по 2017 рік п. Гохштейн працював спеціальним посланцем Державного департаменту Сполучених Штатів із міжнародних енергетичних питань. Видання Axios нагадало, що він очолював відділ міжнародних відносин у сфері енергетики та Бюро енергоресурсів Державного департаменту в адміністрації Барака Обами.
2017-го дипломат увійшов до наглядової ради національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» і пробув там до жовтня 2020 року. Причиною свого відходу з компанії назвав зростаючий опір реформам газового ринку. Його також називають головним опонентом спорудження ПП2.
Ентоні Блінкен відзначив багатий досвід Амоса Гохштейна, зокрема, на дипломатичній службі, в приватному бізнесі й академічній сфері. Він висловив упевненість, що новий радник зможе розвинути та реалізувати комплексну американську стратегію щодо зміцнення глобальної енергобезпеки, особливо в Центральній і Східній Європі. Це призначення не потребує затвердження членами Сенату.
У квітні ц. р. видання Politico повідомляло, що адміністрація президента Байдена обирає кандидатуру на посаду спецпредставника з питань ПП2. Кандидатуру п. Гохштейна запропонував Джейк Салліван, радник президента з національної безпеки. Тоді видання уточнювало, що завданням спецпредставника буде робота зі зупинки будівництва газогону. Крім цього, за інформацією видання, Білий дім розробив два пакети санкцій проти ПП2, але в дію їх вирішив не вводити.
У телекомпанії Ей-Бі-Сі вважають, що Амос Гохштейн стежитиме, щоб ФРН виконувала умови угоди про проєкт, а також оберігатиме Джо Байдена від нападок. «Угода Байдена з Німеччиною була сильною з різних сторін, і п. Гохштейн повинен прикрити спину п. Байдена. Від України, яка, ймовірно, втратить свою роль транзитера російського природного газу, і водночас понад мільярд доларів доходу на рік. А також і від американських демократів і республіканців, які вважають, що кращим був би жорсткіший підхід до цього питання. Своїм призначенням президент США ясно дає зрозуміти, що він досі не вірить у ПП2 і вимагатиме від ФРН виконувати зобов’язання використовувати всі важелі для продовження угоди про транзит газу між Україною та РФ, яка закінчується 2024 року», — йдеться в повідомленні.
Журналісти нагадують, що п. Гохштейн завжди був противником проєкту та перешкоджав його реалізації за президентства Дональда Трампа. «Найближчим часом він не зможе дуже завадити будівництву газогону. Але з його призначенням Вашинґтон ясно дає зрозуміти свою рішучість тримати питання про російський проєкт під строгим контролем», — зазначають оглядачі.
Амос Гохштейн досі не втрачає надії, що проєкт не буде реалізовано і тоді Вашинґтон зможе постачати до Європи американський «газ свободи». «Без сумніву, коли прибуде до Німеччини, він з-під лупи дивитиметься на всі події, які відбуватимуться навколо трубогону», — зазначили в телекомпанії.
«Команда Джо Байдена ще має час, аби зміцнити свої позиції. Приміром можна застосувати санкції, які гарантуватимуть, що трубогін так ніколи й не розпочне роботу — аж до повної реалізації чинного законопроєкту Конґресу щодо санкцій проти страхових і сертифікаційних компаній, пов’язаних із газогоном. В такий спосіб президент США здатен перетворити «невигідну для Європи угоду» на перемогу в галузі національної безпеки для всієї трансатлантичної спільноти», — вважає Бенджамін Шмідт, аналітик Гарвардського університету.
«Конґрес на рівні обох партій підтримав санкції проти компаній, що мають стосунок до цієї труби. РФ, на жаль, знайшла, як їх обійти. Тепер до Конґресу знову внесли законопроєкт про відновлення санкцій проти ПП2. Але ще не зрозуміло, чи вдасться їх схвалити вдруге. Та нам усе одно потрібно продовжувати спілкуватися з нашими партнерами про виклики, що кидає цей проєкт. Крім цього, не забуваймо, що в деяких країнах, залучених у проєкт, перед запуском трубогону ще мають відбутися вибори», — наголосила, своєю чергою, сенаторка Джин Шагін.
Раніше «Міст» розповідав, чи захоче Америка зупинити газогін «Північний потік-2».

Євген Клен

До слова
Бюджетні пропозиції президента Байдена про розвиток інфраструктури є «планом знищення Америки». Про це заявив Дональд Трамп, його попередник на посаді глави держави. «Поки ви всі спали, радикально налаштовані демократи просунули план, який стане відомим як комуністичний план знищення Америки на суму 3,5 трлн USD. Така законотворчість — це атака на наш народ, спільноту й американську мрію», — вважає він. На думку 45-го президента, реалізація такого плану призведе до підвищення податків і цін на багато повсякденних товарів. «Америко, тебе грабують серед білого дня, час прокинутися!» — резюмував він.

About Author

Meest-Online