Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

США непохитні у своєму прагненні завершити війну в Україні

Автор:

|

Січень 04, 2022

|

Рубрика:

США непохитні у своєму прагненні завершити війну в Україні
Ентоні Блінкен

Поки Володимир Зеленський подекуди забуває, що це він президент України, його обов’язки виконують інші — п’ятий український президент Петро Порошенко, який домовляється про вступ до НАТО, і президент США Джо Байден, який намагається приборкати Путіна.

Діалог можливий
У Сполучених Штатах заявили, що двосторонні перемовини з Російською Федерацією (РФ) щодо масового нарощування військ уздовж українського кордону заплановані на 10 січня 2022 року, 12 січня відбудеться засідання комісії Росія-НАТО, а 13 січня — перемовини представників РФ та Організації з безпеки та співпраці в Європі. «Ми готові дипломатично співпрацювати кількома каналами. Гадаю, що ви побачите відносно рано в новорічному періоді взаємодію в усіх цих сферах, аби збагнути, чи зможемо ми дипломатичним шляхом просунутися в напрямку вирішення розбіжностей», — заявив Ентоні Блінкен, державний секретар США, й учергове попередив про «масштабні наслідки», якщо Кремль таки продовжуватиме подальші акти аґресії проти України.
Головний американський дипломат також повідомив, що наразі не планують нової особистої зустрічі президентів Байдена та Путіна. «Ми працюємо у дуже тісній координації з союзниками та партнерами не лише для того, щоб виявити спільну стурбованість, але й для того, щоб розробити значущу та величезну відповідь Москві, — зазначив він.
За словами п. Блінкена, з часу останньої особистої зустрічі глав держав у Женеві (Швейцарія), США побачили плани РФ щодо нової аґресії, які вона може реалізувати в короткі терміни. Він додав, що на думку президента Байдена, є значно кращий шлях — дипломатія. А відповідаючи на запитання журналістів про вимоги Кремля, заявив, що у США й Європи також є свої принципи. «Президент (Байден. — Ред.) упродовж багатьох років був дуже чітким щодо деяких базових принципів, і ніхто від них не відступає. Одна країна не має права силою змінювати кордони іншої, одна країна не має права диктувати політику іншій або вказувати їй, із ким їй співпрацювати. Одна країна не має права застосовувати сферу впливу, це поняття треба відкинути на смітник історії. Ці принципи дуже чіткі, президент їх має довгий час, і це не зміниться», — запевнив держсекретар і наголосив, що всі рішення прийматимуть у координації з партнерами і нічого не вирішуватимуть без них.

Що і де розглядатимуть
Карен Донфрід, помічниця держсекретаря США у справах Європи й Євразії, поділилася, що Сполучені Штати готові обговорювати з Москвою її стурбованість у сфері безпеки. Про це під час телефонної розмови з Юрієм Ушаковим, помічником президента РФ, сказав Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки. Він також зазначив, що діалог із Кремлем щодо гарантій безпеки в Європі можливий лише в умовах деескалації. «Ми надіслали Росії чіткий сигнал про те, що готові вести з нею дипломатичні обговорення пропозицій, які вона поклала на стіл перемовин», — зазначила п. Донфрід.
За її словами, роботу можуть одночасно вести у трьох форматах: російсько-американському, у рамках ради Росія-НАТО, та на майданчику Організації з безпеки та співпраці в Європі. Чиновниця запевнила, що деякі з російських вимог Вашинґтон вважає «свідомо неприйнятними».
Своєю чергою, п. Блінкен додав, що є «деякі очевидні непрохідні елементи». А Карен Донфрід нагадала, що США збільшать обсяги військової допомоги Києву у разі аґресивних кроків Росії щодо України. «Росія робила заяви та публікувала документи щодо того, що має претензії, вимоги, занепокоєння. Вони є і в США, і в усіх наших європейських партнерів щодо дій Росії. Все це обговорюватимуть», — запевнив глава американського зовнішньополітичного відомства.
США не погоджуватимуться на пропозиції РФ із безпеки, які стосуються НАТО, але можуть погодитися з іншими. Про це заявила Джен Псакі, прессекретар Білого дому. «Росія надала пропозиції, з якимось ми погодилися б, з якимось, до прикладу, що стосуються НАТО, звісно ж, ні», — сказала вона.

Терміни та подробиці
Росія та США проведуть три треки перемовин щодо «гарантій безпеки». Про це розповів Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ. Реакцію Сполучених Штатів на російські пропозиції щодо безпеки він назвав «діловою». «Відбулася серія бесід на рівні зовнішньополітичних помічників президентів РФ і США, й ось за підсумками чергового контакту по суті узгодили організаційні модальності подальшої роботи, — поінформував він. — Домовилися, що на початку наступного року першим раундом має стати двосторонній контакт між нашими й американськими перемовниками».
За словами глави російського зовнішньополітичного відомства, також планують задіяти перемовний майданчик для обговорення і другого документа — проєкту угоди щодо «гарантій безпеки» між РФ і країнами НАТО. Він зазначив, що у Москві вважають «неадекватними» заяви Єнса Столтенберґа, генерального секретаря НАТО, щодо тематики гарантій безпеки. «Якщо п. Столтенберґ вважає, що члени НАТО можуть начхати на цей принцип (неподільності безпеки в євроатлантичному реґіоні. — Ред.), закріплений у документах, прийнятих на вищому рівні, то йому, мабуть, справді час уже йти на іншу роботу, адже зі своїми обов’язками він не може впоратися», — нахабно заявив п. Лавров.
Натомість у Білому домі заявили, що США мають намір використати діалог із стратегічної безпеки. «Ми також сказали Росії, що… субстантивний прогрес може бути досягнутий лише в атмосфері деескалації», — повідомив представник американської адміністрації, який попросив не називати його імені, та зазначив, що консультації США з європейськими партнерами щодо Росії й України тривають у реальному часі.
А в разі вторгнення росіян в Україну американці можуть обмежити можливості РФ імпортувати смартфони, а також основні компоненти літаків та автомобілів. За словами представника адміністрації президента Байдена, ці заходи розглядатимуть на додачу до інших надзвичайних заходів експортного контролю, які готують на випадок вторгнення РФ до України. Ці обмеження можуть стати для Росії безпрецедентними та перекрити їй доступ до широкого спектру промислових і призначених для масового споживача технологій.

Перемовини почалися завчасу
Попередні розмови відбулися напередодні. Так, Андрій Єрмак, голова Офісу президента України, який також часто незаконно виконує функції глави української держави, та Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки, провели перемовини, на яких обговорили питання безпеки України. «Продовжили регулярний обмін думками з п. Салліваном щодо двостороннього порядку денного, питань безпеки та ситуації навколо України. Обговорили подальші кроки для досягнення миру», — поділився п. Єрмак.
Водночас питання реґіональної безпеки, а також зменшення ризиків конфлікту обговорили Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, і Валерій Герасимов, начальник Генерального штабу РФ. Дейв Батлер, спікер Об’єднаного комітету начальників штабів США, поінформував, що обидва генерали погодилися не розголошувати деталі спілкування.
Натомість Сергій Шойгу, міністр оборони РФ, заявив про нібито підготовку приватними військовими компаніями США провокації з «хімічними компонентами» на сході України. У США одразу ж відреагували на такі закиди.
Джон Кірбі, представник Пентаґону, назвав ці заяви міністра Шойгу неправдивими. А Нед Прайс, представник Державного департаменту, наголосив, що не Україна чи Сполучені Штати, а саме РФ відповідає за ескалацію напруги на Донбасі. «Закликаємо Росію припинити використовувати фальшиву, підбурюючу риторику й ужити кроків для деескалації напруги, щоб створити позитивну атмосферу для дискусій», — заявив він. Відповідаючи на запитання журналістів, чи спілкувався міністр оборони США з міністр оборони РФ, п. Кірбі повідомив, що ні, і в календарі міністра Остіна немає нічого, аби про це можна було говорити».
На російські закиди щодо провокацій із «хімічною зброєю» на Донбасі відповіли і в Києві. «Це чергові приклади масованої російської дезінформації, — заявив Олег Ніколенко, речник Міністерства закордонних справ України. — Категорично відкидаємо інсинуації в бік України, які пролунали під час засідання колегії Міністерства оборони РФ. Заяви міністра оборони про нібито хімічні речовини, інструкторів американських приватних військових компаній, обстріли житлових кварталів на Донбасі — чергові приклади масованої російської дезінформації. Росія продовжує створювати інформаційне прикриття для можливих подальших провокацій її військ на українській території».
Також він зазначив, що припинення російської збройної аґресії проти України та відмова РФ від логіки конфронтації стане найкращою гарантією безпеки на Європейському континенті. «Повернення Москви в конструктивне русло справді підтвердить задеклароване російським президентом на засіданні колегії прагнення вирішити конфлікт політико-дипломатичними методами. Першим кроком має стати початок виконання Росією мінських домовленостей і домовленостей лідерів «нормандського формату», — додав п. Ніколенко.
Як повідомляв «Міст», у США є «чотиритижневе вікно», щоб запобігти вторгненню РФ в Україну.

Євген Клен

До слова
Кремль оголосив про відведення 10 тис. військових від кордону з Україною, які повертаються після навчань на полігонах Ростовської області, Ставропольського та Краснодарського країв до своїх постійних пунктів дислокації. Це лише приблизно 10 % усіх військ, зосереджених на російсько-українському кордоні. Вони приблизно місяць проводили там польові навчання. Водночас триває перекидання танків, бойових машин піхоти й артилерії на північ від української території. Росія також перекидає склади важкої бронетехніки в Нижегородській, Брянській і Воронезькій областях. Нарощують потужність групи російських військ і в тимчасово окупованому Криму. Про це повідомили в телеграм-каналі «Нотатки мисливця», на якому відстежують переміщення військ РФ до України. А газета The Washington Post написала, що атака РФ на Україну може початися з Азовського моря.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply