Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

США допоможуть Україні з новою зброєю, газом і вивезенням зерна

Автор:

|

Червень 24, 2022

|

Рубрика:

США допоможуть Україні з новою зброєю, газом і вивезенням зерна
Герман Галущенко та Бріджіт Брінк

Колін Кал, заступник міністра оборони США з політичних питань, вважає, що Путін, ймовірно, як і раніше, хоче захопити значну частину, якщо не всю Україну. «Однак не думаю, що він може досягти цієї мети, — зазначив він. — Вони можуть досягти тактичних успіхів де-не-де. Українці тримаються, а росіяни не здатні досягти таких грандіозних цілей».

Навчання закінчилося
Українські військові вже завершили навчання на ракетних системах залпового вогню (РСЗВ) HIMARS, і до кінця червня ц. р. Україна отримає їх для оборони на Донбасі. Про це заявив Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США.
За його словами, США й їхні союзники навчили 60 українських військовослужбовців поводженню з HIMARS, і 420 — з гаубицями M777. Крім того, триває підготовка в освоєнні українцями американських бронетранспортерів і безпілотних літальних апаратів.
Генерал поінформував, що світова спільнота надала Україні 97 тис. протитанкових систем. Це більше, ніж є танків у світі. Ймовірно, йдеться про Javelin. Він вважає, що Україна ефективніше використовує артилерію та краще воює тактично, ніж Російська Федерація (РФ). «Зрозуміло, в РФ більша кількість артилерії, ніж в України. Оцінки різні: хтось каже: 45 до одного, 20 до одного, десять до одного. Та насправді ніхто не знає, скільки насправді, але це не війна цифр», — зазначив посадовець. За його словами, росіяни використовують артилерію, щоб безцільно покривати вогнем міста. «Росія просто стріляє, щоб стріляти, без досягнення будь-яких військових цілей», — упевнений генерал.

Є чим воювати
Із початку роботи адміністрації президента Байдена Сполучені Штати виділили на безпеку України вже близько 6,3 млрд USD, зокрема, близько 5,6 млрд USD — після повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого. За даними Міністерства оборони США, загалом військова допомога Вашинґтону Києву передбачає: більше 1,4 тис. зенітних систем Stinger; більше 6,5 тис. протитанкових систем Javelin; більше 20 тис. інших систем проти панцерної техніки; більше 700 тактичних безпілотних літальних систем Switchblade; 126 гаубиць калібру 155 мм, а також 260 тис. снарядів до них; 108 тактичних тягачів для транспортування 155 мм гаубиць; 19 тактичних ремонтних автомобілів; високомобільні РСЗВ і боєприпаси до них; 20 гвинтокрилів Мі-17; сотні панцерних високомобільних багатоцільових колісних транспортних засобів; 200 бронетранспортерів М113; більше 7 тис. одиниць стрілецької зброї; більше 50 млн набоїв для стрілецької зброї; 75 тис. комплектів бронежилетів і шоломів; 121 тактичну безпілотну повітряну систему Phoenix Ghost; ракетні системи з лазерним наведенням; безпілотні повітряні системи Puma; безпілотні кораблі берегової оборони; 22 контрартилерійські радари; чотири контрмінометні радари; чотири радари протиповітряної оборони; дві системи берегової оборони Harpoon; протипіхотні міни M18A1 Claymore; комплекти вибухівки С-4 та вибухове обладнання для розчищення перешкод; тактичні системи захищеного зв’язку; тисячі приладів нічного бачення, тепловізійних систем, оптики та лазерних далекомірів; супутникові світлини; засоби захисту від вибухонебезпечних предметів; засоби захисту від хімічної, біологічної, радіологічної, ядерної загроз; медичне забезпечення, в т. ч. аптечки; обладнання для електронних перешкод; польову техніку та запчастини; фінансування навчань українських військових, обслуговування та підтримання боєздатності техніки й озброєння.
При цьому в Пентаґоні наголосили, що це ще не вся допомога Україні, адже США взаємодіють із союзниками та партнерами, щоб надати Києву додаткові оборонні можливості. Своєю чергою, Володимир Зеленський заявив, що певні успіхи на користь України на фронті сталися завдяки допомозі Сполучених Штатів. «Хочу подякувати президенту Байдену за те, що американська підтримка для України посилюється щотижнево. Ми маємо вагомі результати на передовій саме завдяки підтримці США», — визнав він.

Застереження
Однак продаж Україні Сполученими Штатами чотирьох безпілотних літальних апаратів (БПЛА) MQ-1C Grey Eagle опинився під загрозою через побоювання, що це складне обладнання може потрапити до рук росіян. Застереження від продажу під час поглибленої перевірки висунуло Управління з безпеки оборонних технологій Пентаґону, якому доручили охороняти дорогі технології від рук ворога.
Рішення про продовження угоди наразі розглядають вищі інстанції в Пентаґоні, але терміни ухвалення будь-якого рішення досі не зрозумілі. За словами джерел інформаційної аґенції Reuters, одним із рішень стала б заміна існуючого радарного та сенсорного комплекту на щось менш складне, але на це можуть знадобитися місяці.
Grey Eagle є революційною технологією, адже він може літати до 30 і більше годин залежно від своєї місії, може збирати величезні обсяги даних для розвідувальних цілей. Ця армійська версія широко відомого БПЛА Predator також може нести до восьми потужних ракет Hellfire. Grey Eagle коштують 10 млн USD кожен. Його продаж має велике значення, позаяк уперше виводить на поле бою проти РФ передову багаторазову американську систему, здатну завдавати численних ударів на значній відстані.

Зерно
Сполучені Штати допомагають України не лише зброєю. Спільно з європейськими союзниками вони працюють над вивезенням зерна залізничним шляхом, зокрема, шляхом спорудження зерносховищ на українському кордоні, приміром, із Польщею. Про це заявив Джозеф Байден, під час виступу на Конґресі виробничих профспілок Американської федерації праці. За його словами, на території України зараз зберігають тисячі тонн зерна, проте його неможливо вивезти морськими шляхами, бо кораблі просто підірвуть у Чорному морі. «Ми тісно працюємо з нашими європейськими партнерами, щоб вивезти 20 млн т зерна, які застрягли в Україні, на ринок для зниження глобальних цін на продовольство», — наголосив президент.
Разом із союзниками США також працюють над планом, аби вивезти зерно через інші країни залізницею. «Але Україна має таку ж систему залізничних доріг, як і Росія, де ширина колії відрізняється від європейської, тому ми будемо будувати тимчасові елеватори на кордоні України, щоб переправляти зерно з українських вагонів у зерносховища на (європейські) вагони і далі в океан», — додав американський лідер.

Енергоносії
США також допоможуть українцям пережити опалювальний сезон. Про це заявив Герман Галущенко, міністр енергетики Україні за підсумками зустрічі 17 червня з Бріджіт Брінк, послинею США в Києві. Сторони обговорили зміцнення співпраці України з американською компанією Westinghouse, зокрема, збільшення постачання ядерного палива, що дозволить повністю відмовитися від російських ядерних збірок на українських атомних електростанціях, а також збудувати нові блоки за американською технологією.
Міністр розповів про збитки енергетичного сектору держави від війни, але запевнив, що українська енергетика має достатній резерв не лише для забезпечення внутрішнього попиту на електроенергію, а й для експорту до країн Європи.
Сторони також обговорили газовий шантаж із боку РФ у контексті недавнього зниження постачання газу до Європейського Союзу та загроз зупинки транзиту. «Росія впливає на рівень постачання та використовує цей інструмент як зброю задля впливу на ціни», — зазначив п. Галущенко.
Крім цього, сторони приділили увагу крокам для деолігархізації енергосектору, питанням корпоративного управління компаній енергосектору, а також обговорили план проходження наступного опалювального сезону.
Водночас Бріджит Брінк нагадала, що з початку повномасштабного вторгнення РФ Сполучені Штати надали Україні гуманітарної допомоги майже на 914 млн USD. Йдеться про потреби українців і тих українських громадян, які виїхали до сусідніх держав. «Ми продовжуємо підтримувати владу та народ України», — наголосила вона.

Новий союз
А Джуліанна Сміт, постійна представниця США при НАТО, заявила, що Сполучені Штати зацікавлені у зміцненні можливостей НАТО та готові прихильно поставитися до реґіональних ініціатив, зокрема, об’єднання Великої Британії, Польщі, України та країн Балтії в окремий союз.
«Ми підтримуємо ініціативи, які допомагають нарощувати потенціал (у Європі. — Ред.)», — зазначила вона. — Впродовж багатьох останніх років з’явилися місце ініціативи щодо утворення подібних «мініформатних» альянсів, зокрема, у сфері оборони. Тож якщо члени НАТО розділяються на формати партнерських відносин або на певні групи, щоб допомогти наростити потенціал і колективними зусиллями зміцнити Альянс, ми хотіли б це підтримати». Організація Північноатлантичного договору також зацікавлена у зміцнення свого східного флангу.
Як повідомляв «Міст», США готові допомагати Україні десятиліттями.

Євген Клен

About Author

Meest-Online