Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Слухання справи про імпічмент президента США продовжили

Автор:

|

Жовтень 30, 2019

|

Рубрика:

Слухання справи про імпічмент президента США продовжили
Дональд Трамп

У Палаті представників Конґресу минулого тижня поновилися слухання свідків у справі імпічменту президента Трампа.

Свідчення дипломатів
Потужного удару по репутації Дональда Трампа завдав Вільям Тейлор, тимчасовий повірений США в Україні. У своїх свідченнях він підтвердив, що президент США зажадав від президента України заявити про початок розслідування справи проти компанії Burisma та ймовірного втручання України у вибори в США 2016-го в обмін на допомогу в сфері безпеки.
Дипломат, зокрема, розповів про свою телефонну розмову у вересні ц. р. з Ґордоном Сондлендом, послом США в Європейському Союзі (ЄС). «Під час цього телефонного дзвінка посол Сондленд сказав мені, що президент Трамп сказав йому, що він хоче, аби президент Зеленський заявив публічно, що Україна буде розслідувати справу Burisma та ймовірне втручання України у вибори в США 2016 року», — свідчив він.
Посол ЄС також сказав повіреному в Києві, що раніше помилився, заявивши українським чиновникам, що зустріч Білого дому зі Зеленським «залежить від публічного оголошення розслідувань». «Посол Сондленд сказав, що насправді все залежало від такого оголошення, в т. ч. допомога з безпеки», — зазначив п. Тейлор.
Він розповів, що Джон Болтон, колишній радник президента Трампа з національної безпеки, висловлював стурбованість у зв’язку з телефонною розмовою між американським та українським лідерами. «Посол Болтон виступав проти телефонної розмови між президентами Зеленським і Трампом із побоювання, що це буде катастрофою», — пояснив дипломат.
У серпні та вересні він заявляв, що все більше стурбований стосунками США з Україною. Вільям Тейлор написав: «Наші взаємини з Україною в основному підірвані нерегулярним, неофіційним каналом вироблення політики США і відмовою від життєво важливої допомоги через внутрішньополітичні причини».
За словами дипломата, п. Болтон порекомендував «відправити листа від свого імені безпосередньо державному секретарю Помпео». «Я написав і передав такого листа 29 серпня, описуючи безглуздість, яку бачив у відмові від військової допомоги Україні в той час, коли бойові дії ще були активними на сході і коли Російська Федерація (РФ) уважно стежила за тим, щоб оцінити рівень американської підтримки українського уряду, — повідомив п. Тейлор. — Я сказав секретарю, що не можу і не буду захищати таку політику».
А 26 жовтня слухали Філіпа Рікера, виконувача обов’язки помічника державного секретаря у відносинах із Європою й Євразією. Він контролює дипломатичні відносини США з 50 країнами, в т. ч. РФ й Україною. Дипломат заявив, що йому нічого не відомо про те, що в червні-серпні Дональд Трамп міг затримувати надання допомоги Україні з метою тиску на Володимира Зеленського. Він заявив, що знав про заморожування військової допомоги Україні, але не знав причини цього рішення, оскільки передав питання стосунків із Україною Курту Волкеру, колишньому спеціальному представникові Державного департаменту, Вільяму Тейлору, Ґордону Сондленду та Джорджу Кенту, заступнику помічника державного секретаря. Філіп Рікер також намагався домогтися того, щоб Держдепартамент активно захищав від критики Марі Йованович, колишню послиню США в Україні.

На захист президента
Відтак Білий дім звинуватив конґресменів від Демократичної партії у скоординованій і політично вмотивованій кампанії проти Дональда Трампа, заявивши, що той «не зробив нічого поганого». Так Стефані Ґрішем, речниця адміністрації президента США, відреагувала на свідчення Вільяма Тейлора. Вона назвала розслідування щодо імпічменту президента «дурницею» та зазначила, що на неї витрачають усе більше коштів платників податків. «Президент Трамп керує американським народом задля безпечнішої та сильнішої країни, а демократам, котрі нічого не роблять, потрібно робити те саме», — заявила п. Ґрішем.
Але республіканці не стали обмежуватися самими заявами. Два десятки їхніх конґресменів увірвалися в закриту для сторонніх кімнату для слухань, де демократи з трьох комітетів Палати представників планували заслухати свідчення Лори Купер, високопоставленого представника Пентаґону, у рамках справи про імпічмент президента Трампа. Їх очолював Метт Ґетц із Флориди. І республіканці, і демократи кричали один на одного, виникла бійка і на місце події довелося викликати поліцію Капітолію. Тим часом представниця Міністерства оборони вийшла з кімнати.
Крім цього, республіканці зайшли в приміщення для слухань зі своїми стільниковими телефонами, що заборонено, позаяк це захищена кімната, яку використовують для обговорення й опрацювання таємної інформації. Конґресмени, котрі входять до цієї кімнати, повинні залишати всю техніку в спеціальних скриньках зовні.
Республіканці пояснили, що були змушені увірватися до цієї кімнати через те, що демократи тримають розслідування у справі по імпічмент за зачиненими дверима, позбавляючи громадськість можливості дізнатися те, що кажуть свідки.
Цей випадок стався через два дні після того, як президент Трамп заявив, що республіканці «повинні посилитися і боротися». Один із республіканців, котрі брали участь в акції протесту, заявив CNN, що президент заздалегідь знав про плани зірвати ці слухання.
Спроби вплинути на ситуацію відбуваються і на законодавчому полі. Так, Ліндсі Ґрем, голова юридичного комітету Сенату, вніс резолюцію, яка засуджує розслідування Конґресу, що може призвести до імпічменту президента Трампа. Як розповів сам автор резолюції, його ініціативу підтримали вже 39 сенаторів від Республіканської партії. Сенатор Ґрем вважає, що президент Трамп повинен мати можливість відповісти на висунуті звинувачення, а запущене проти нього розслідування є «нелегітимним і небезпечним». Однак резолюції Палати представників і Сенату не мають юридичної сили, а лише рекомендаційний характер.

Слово Феміди
Своєю чергою, суд зобов’язав Державний департамент оприлюднити документи, пов’язані зі ситуацією навколо України, в т. ч. листування між держсекретарем Майклом Помпео та Рудольфом Джуліані, особистим адвокатом президента США. Про це йдеться в постанові Крістофера Купера, судді столичного округу Колумбія.
Матеріали щодо контактів вашинґтонської адміністрації й української влади зажадала правозахисна організація American Oversight, подавши позов на підставі Закону про свободу інформації. Суддя Купер постановив, що представники цієї організації повинні зустрітися з працівниками зовнішньополітичного відомства, щоб обговорити способи звузити обсяги затребуваної документації. Він також погодився з тим, що ці відомості становлять суспільний інтерес.
American Oversight, зокрема, зажадала документи, пов’язані з контактами п. Джуліані та представників української влади з приводу сина колишнього віце-президента Байдена, а також матеріали щодо відкликання американського посла в Києві Марі Йованович.
Водночас інший суд визнав невинними у фінансових злочинах Льва Парнаса й Ігоря Фрумана, двох спонсорів передвиборчої кампанії Дональда Трампа. Раніше зазначалося, що п. Парнас і п. Фруман мають тісні зв’язки з п. Джуліані та допомагали розгорнути корупційні звинувачення проти суперника п. Трампа Джо Байдена. Двох інших підозрюваних у махінаціях при фінансуванні кампанії кандидата Трампа — українця Андрія Кукушкіна й американця Девіда Коррейю — виправдали тижнем раніше.

Інші події
Бурхлива ротація в лавах чиновників теперішньої адміністрації триває. Цього разу у відставку подала Келлі-Енн Шоу, радниця президента з питань торгівлі. Вона відмовилася повідомити, на яку посаду наміряється перейти, але уточнила, що «готова до пригод».
А от сам Дональд Трамп 25 жовтня підписав указ про відновлення безмитного режиму щодо низки товарів із України. Він заявив, що прийняв це рішення тому, що Україна «забезпечила ефективний захист прав інтелектуальної власності», домігшись прогресу в цьому напрямку. Таким чином, в адміністрації президента вважають за доцільне «скасувати призупинення безмитної торгівлі для певних українських товарів». Рішення набуло чинності через п’ять днів після публікації.
Цікаво, що видання The New York Times із посиланням на обізнане джерело повідомило, що президент Трамп розраховує на тіньові, неофіційні канали для отримання інформації про те, що відбувається в Україні. За даними газети, господар Овального кабінету вважав за краще використовувати не усталені політичні механізми, а власні, неформальні зв’язки. Джерело NYT наголосило, що при цьому п. Трамп навряд чи зважає на об’єктивність. А як розповіла виданню Фіона Гілл, колишня директорка Ради з національної безпеки (РНБ) Білого дому по РФ, президент волів обговорювати Україну з Кеш’япом Пателем, помічником у РНБ, котрий офіційно відповідає за протидію тероризму.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply