Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Скарбниці віри і традицій

Автор:

|

Серпень 07, 2014

|

Рубрика:

Скарбниці віри і традицій
Церква Св. Йосифа

Церква Св. Йосифа

До появи сучасних хмарочосів культові та релігійні споруди зазвичай були найбільшими й найвидатнішими зі всіх будівель. Багато давніх цивілізацій вкладало великі кошти і зусилля в сакральну архітектуру, і храми збереглися до наших днів. Незважаючи на те, що з часом стиль сакральної архітектури змінювався, відображаючи загальні тенденції і, однак він був і залишається неповторним і відрізняється від стилю інших споруд. І напевно, ніде у світі немає такого розмаїття храмової архітектури, як у США.

Базиліка національного храму Вознесіння Діви Марії
Відома як «Перший собор Америки», Балтиморська базиліка (повна назва – Мала базиліка Вознесіння Діви Марії) була першим католицьким храмом, збудованим у Сполучених Штатах Америки після прийняття Конституції. Католицький собор у протестантській країні став символом національної релігійної свободи. Він був споруджений у неокласичному стилі в 1806-1821 рр., а у 2004-2006 рр. – реставрований.
Архітектором собору був Бенджамін Генрі Латроб (1764-1820), британець за походженням, який спроектував Капітолій Сполучених Штатів для Томаса Джефферсона, за що був названий “Батьком американської архітектури.”
1937 року Папою Римським Пієм XI храму було надано статус базиліки. 1972-го Балтиморська базиліка була оголошена Національним орієнтиром, а 1993 року Національна конференція католицьких єпископів іменувала собор Національною святинею. За кілька останніх десятиліть серед відвідувачів Балтиморської базиліки були Папа Римський Іоанн Павло II, Мати Тереза ??і Константинопольський патріарх Варфоломій I.

Базиліка Храму Непорочного Зачаття
Церква Непорочного Зачаття – одна з найдивовижніших будівель американської столиці. Велика територія базиліки – найбільшої в Північній Америці – була придбана католицьким університетом. Будівництво храму в неовізантійському стилі розпочалося 1920 року, але 1929-го роботу призупинила Велика депресія. Доти була закінчена тільки крипта. Вступ Америки в Другу світову війну відсунув виконання амбітного проекту ще на кілька років. Роботи відновилися тільки 1953 року, а 1959-го храм освятили.
Будівля із червоного піщаника увінчана гігантським куполом Трійці, який зовні покритий глазурованою плиткою. Мозаїчна плитка прикрашає й інтер’єр церкви. У соборі є 70 каплиць, присвячених Матері Божій. Вони відображають різні художні традиції іммігрантських громад, які збирали кошти на будівництво.
Каплиці – це показник багатого культурного розмаїття в цій скарбниці віри і традиції. 2008 року Папа Римський Бенедикт XVI презентував церкві Золоту троянду – найвищу відзнаку, яка дарується місцям, пов’язаним з ушануванням Матері Божої.

Собор Святого Патрика
Собор святого Патрика – головний католицький храм в Нью-Йорка. Він внесений до реєстру національних історичних пам’яток США. Собор заворожує своєю величністю: вдивляючись у чіткий, дещо грубуватий його силует, ніби переносишся в епоху романтизму, середньовічних замків, подвигів і лицарів.
У перший час після побудови собор могутньо красувався серед будинків, але невдовзі почалося будівництво багатоповерхівок, які почали вивищуватися над храмом. Однак собор не втратив своєї величі.
Із різних причин будівництво собору постійно відкладалося: спершу – на вісім років через рішення самого архітектора, потім – через визвольну громадянську війну в США. Отож будівельні роботи почалися 1865-го, а завершилися тільки через 13 років. Будівля постійно добудовувалося, у період з 1882-го до 1884 року додалися будинок парафіяльного священика та парафіяльна школа, яка, на жаль, не збереглася донині. Західні вежі з’явилися 1888 року, а прибудова каплиці – 1901-го. У проміжку з 1927 по 1931 рр. собор реставрували, додавали нові елементи, розширювали, так само в ньому було встановлено Гранд-орган із 5 918 трубами.
У числі художніх цінностей собору – вівтарі Святого Михайла й Святого Людовіка, вівтар Святої Єлизавети, а також 14 полотен, що зображують 14 зупинок Хресної дороги.

Кристалічний собор
Правду кажучи, Кристалічний собор не має нічого спільного ні з кристалами, ні з соборами. Це – найдивовижніша протестантська мегацерква в місті Гарден-Гров, що в Каліфорнії.
Церква фактично вся зроблена зі скла: при будівництві було використано більш як 120 тисяч шматочків дзеркального скла, з’єднаного сріблястою металевою конструкцією. Гострий шпиль неймовірної дзвіниці ніби спрямований у космос.
Зовнішній вигляд будівлі захоплює: собор збудовано у вигляді чотирипроменевої кристалічної зірки, але ще гарніше – всередині, коли крізь скло проникає сонячне світло й видно небо. Доповнює фантастичну картину невелике озерце, оточене зеленню газону, у яке будівля впирається одним зі своїх гострих кутів. Також вражають фонтан, зроблений у вигляді потоку води, що падає в середині центрального нефа і, звичайно ж, орган (найбільший у світі – понад 16 тисяч труб), звуки якого пронизують світло, що струменить із напівпрозорих стін собору.
Собор був освячений 1980 року преподобним Робертом Шуллером, який відомий в США як пастор першої в Каліфорнії drive-in церкви. Всередині будівлі розміщується близько 2,8 тис. парафіян, які можуть спостерігати за службою на гігантському телеекрані.

Каплиця кадетів Академії ВПС США
На початку 1960-х у комплексі тренувальної бази й військового містечка однієї з філій Академії льотчиків військово-повітряних сил США біля міста Колорадо-Спрінгс було споруджено Каплицю кадетів, що спочатку викликала протест прогресивної громадськості, а зараз уже стало іконою модерністської архітектури й самостійним туристичним об’єктом, подивитися на який щороку приїжджає до півмільйона людей.
Архітектор Волтер Нетч зі знаменитої чиказької фірми Skidmore, Owings and Merrill придумав для кадетської каплиці образ спрямованого в небо футуристичного літального апарата, який повторюється в сталі й алюмінії 17 разів і став одним із найбільш упізнаваних силуетів американської повоєнної архітектури. Нетч використав для каркаса 100 однакових сталевих тетраедрів, кожен завдовжки 23 м і вагою 5 т, облицьованих трикутними алюмінієвими панелями, а внизу – засклених. Між тетраедрами залишено простір приблизно 30 см, який заповнили кольоровим склом.
Загальна довжина каплиці – 85 м, ширина – 26 м, а висота – 46 м. Вартість будівельних робіт склала 3,5 млн USD. Будівля – триповерхова, і по суті, є не однією каплицею, а комплексом із декількох. Під протестантським залом у цоколі розташовано католицьку й іудейську каплиці, а також є одна загальнорелігійна кімната (позбавлена ??атрибутів якоїсь конкретної релігії й призначена для використання іншими деномінаціями). Католицька каплиця розрахована на 500 місць. Кругла в плані іудейська – на 100 місць.

Церква Святого Йосифа
Українська греко-католицька церква Святого Йосифа Обручника в Чикаго (штат Іллінойс) була споруджена 1977 року. У всьому світі вона відома завдяки 13 сучасним золотим баням, що символізує 12 апостолів і Ісуса Христа в центрі.
Це, мабуть, – найнесподіваніша церковна будівля, яка зовні виглядає ультрасучасною, а всередині досить органічно поєднує стилістику традиційних християнських храмів із новими будівельними технологіями. Церкву було побудовано за проектом Зенона Мазуркевича, українця за походженням, але канадця за вихованням і освітою. Основні матеріали будівництва – скло, бетон і сталь.
Символізм став ключовим чинником при проектуванні нового собору. 12 веж, як 12 апостолів, оточують великий центральний купол – символ Христа. Будівлю розділено на три рівні, що символізують Трійцю. Перший поверх виконано у формі єрусалимського хреста, другий – коптського хреста, а верхній поверх – у формі хреста Св. Володимира.
Усередині собор виглядає так само незвично, як і зовні. 75 % площі стін складає скло, тому приміщення буквально залите сонячним світлом. Пофарбовані в мерехтливий блакитний колір стіни обрамляють декоративні золоті люстри, що звисають зі стелі. Вони символізують Ісуса як «світло світу». Велика частина інтер’єру прикрашена іконами й традиційними візантійськими фресками. Будівлю церкви Святого Йосифа Обручника внесено до списку десяти найбільш дивовижних церков світу.

Дарина Галицька

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply