Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 5, 2021

Шестеро друзів України і Трамп

Автор:

|

Березень 03, 2016

|

Рубрика:

Шестеро друзів України і Трамп

Гіларі Клінтон

Сполучені Штати від самого початку російської військової аґресії є одним із ключових міжнародних партнерів України. Саме тому результат майбутніх президентських виборів у США має безпосереднє значення для України. Тим більше, що чинного президента Барака Обаму часто критикують саме за нерішучість в «українському питанні».
Від Демократичної партії наразі висунуті два кандидати у президенти — Гіларі Клінтон і Берні Сандерс. Найімовірнішою експертам видається перемога колишньої першої леді, сенатора та державного секретаря. Вона є зручною для партійної еліти, а її рейтинґ усередині партії дещо перевищує 50 %. На загальних виборах потенційна підтримка Гіларі — не така велика, але опитування все одно пророкують їй перемогу над будь-яким республіканським кандидатом.
На відміну від «яструбів»-республіканців, демократи традиційно вважаються «голубами» як у зовнішній політиці загалом, так і у відносинах із Російською Федерацією (РФ) зокрема. Вони займають стриманішу позицію щодо Росії й в «українському питанні». Попри це, перемога п. Клінтон на президентських виборах має бути сприятливою для України.
Ще на самому початку конфлікту з РФ вона недвозначно підтримала Україну, порівнявши анексію Криму з діями Адольфа Гітлера в Румунії та Чехо-Словаччині у 1930-х рр. А після оголошення у квітні 2015-го своєї номінації на виборах президента вона виступила не лише за продовження, а й за посилення допомоги США Україні — як економічної (надання фінансової допомоги), так і військової (постачання військового спорядження, спільні військові навчання тощо). Цю позицію екс-держсекретар неодноразово повторювала й пізніше. Зокрема, у вересні 2015 року вона висловила думку, що США зробили недостатньо для допомоги Україні.
Експерти зі зовнішньої політики погоджуються, що перемога Гіларі Клінтон на виборах буде сприятливою для України. Наприклад, Майкл Макфол, колишній посол США в РФ, у квітні минулого року був упевнений, що якби п. Клінтон на той момент займала посаду президента, вона б постачала Україні зброю, що відмовляється робити адміністрація президента Обами.
Ще одним помітним кандидатом від Демократичної партії є Берні Сандерс. У нього менше шансів на перемогу в номінації, ніж у лідера перегонів, але 74-річний сенатор від штату Вермонт за останні кілька місяців значно посилив свої позиції, через що до нього починають ставитися серйозніше.
Наразі рейтинґ п. Сандерса усередині партії — приблизно 36 %, політик здобув тверду перемогу у праймеріз у Нью-Гемпширі і лише на кілька десятих відсотка поступився Гіларі Клінтон в Айові. Якби йому вдалося здобути партійну номінацію, на загальних виборах соціологічні опитування дають йому великі шанси на перемогу.
На відміну від п. Клінтон, котру вважають більшим експертом у міжнародних питаннях, для кампанії п. Сандерса проблеми внутрішньої політики набагато важливіші. Щодо України його позиція — дещо обережніша, хоча загалом сприятлива для нас. Він підтримує поточну стратегію адміністрації Барака Обами, зокрема запроваджені у березні 2014-го санкції проти РФ. Разом із тим чіткою позицією сенатора є недопущення втягування американської армії у нові конфлікти — й український не є винятком. Утім, на праймеріз у Південній Кароліні екс-держсекретар знову здобула перемогу, тому позицією Берні Сандерса можна нехтувати.
Від Республіканської партії висунулося набагато більше кандидатів. Наразі кампанію продовжують п’ятеро — Бен Карсон, Джон Кейсік, Тед Круз, Марко Рубіо та Дональд Трамп. Зважаючи, що кожен із них зберігає хоча б мінімальну можливість отримати номінацію від «Великої старої партії», варто розглянути програми всіх.
В останні кілька місяців внутрішньопартійні опитування показують значну перевагу Дональда Трампа, котрий ніколи не працював на державній службі. Станом на кінець січня у нього було 37 % підтримки. Відомий своїми радикальними заявами мільярдер є єдиним із помітних кандидатів на цьогорічних виборах, котрий негативно ставиться до втручання Сполучених Штатів в «українське питання».
У липні минулого року він назвав анексію Криму «європейською проблемою» та повторював згодом думку, що допомогою Україні має займатися Європа. Політика «не хвилює» членство України в НАТО, і він має намір у разі обрання президентом налагодити стосунки з Путіним.
Окремо журналісти звернули увагу на те, що п. Трамп, коли говорить про Україну, вживає означений артикль (the Ukraine), який не вживається з назвами держав. Це може свідчити, що ексцентрик вважає Україну «неповноцінною».
Утім, експерти невисоко оцінюють шанси Дональда Трампа стати президентом: по-перше, він поступово втрачає підтримку республіканців, котрі все більше схиляються до обрання менш радикального кандидата; по-друге, соціологи передбачають, що у випадку здобуття номінації від Республіканської партії мільярдер неминуче програє будь-якому кандидату від демократів.
Однак у штаті Невада п. Трамп знову здобув переконливу перемогу, набравши 42 % голосів. Він завершив кокуси з великим відривом від Теда Круза та Марко Рубіо — близько 20 відсоткових пунктів. Сенатори боролися за друге місце: за попередніми результатами, перший набрав 21 %, а другий 25 %.
Проте набагато більші шанси на підсумкову перемогу є у чинного сенатора Теда Круза, котрий наразі має майже 18 % підтримки республіканців і здобув перемогу лише на кокусах в Айові. Він належить до консервативного крила партії, яке найсильніше в американському політикумі підтримує Україну. Крім заклику до потужних санкцій проти РФ, у лютому 2015 року сенатор критикував п. Обаму за надмірну нерішучість у вирішенні українського конфлікту та підтримав постачання Україні зброї.
На третьому місці з понад 10 % іде сенатор Марко Рубіо. Викладена на офіційному сайті «доктрина Рубіо» містить наміри постачати Україні летальне військове спорядження, розширити спільні військові навчання, більше ділитися з Україною даними розвідки, а також поглибити економічну допомогу Києву та посилити антиросійські санкції.
Бен Карсон, єдиний афроамериканець із кандидатів, котрий, як і п. Трамп, ніколи не займав державних посад, також підтримує Україну. Як і інші кандидати-республіканці, він має намір постачати Києву наступальну зброю. Політик кілька разів акцентував увагу на тому, що США мають виконати свої обов’язки за «Будапештським меморандумом», унаслідок якого Україна позбулася власної ядерної зброї. Разом із тим він чітко артикулює, що не має наміру заради України розпочинати війну з РФ.
Позиція Джона Кейсіка, чинного губернатора Огайо, щодо «українського питання» також не розходиться з думками інших однопартійців, за винятком, звісно, п. Трампа. Він підтримує постачання озброєнь Україні. Отже, цьогорічні президентські вибори в США, найімовірніше, призведуть до посилення американської допомоги Україні.
У «супервівторок» 1 березня Гіларі Клінтон і Дональд Трамп стали лідерами праймеріз одразу в 12 штатах і на американському Самоа.

Антон Процюк, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply