Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 17, 2021

Сенат підтримав законопроект про надання Україні військової допомоги

Автор:

|

Грудень 18, 2014

|

Рубрика:

Сенат підтримав законопроект про надання Україні військової допомоги
Мирослава Ґонґадзе

Мирослава Ґонґадзе

Верхня палата Конґресу Сполучених Штатів одноголосно підтримала законопроект S.2828, який передбачає надання Україні суттєвої фінансової та військової допомоги. Про це повідомила Мирослава Ґонґадзе, репортер «Голосу Америки», а також Семен Семенченко, командир батальйону «Донбас» і народний депутат України.

«Сенат США ухвалив законопроект, який передбачає надання Україні істотної фінансової допомоги, летального озброєння та визначає Україну як особливого військового партнера США поза блоком НАТО», —поінформувала журналістка у Facebook. За її словами, документ за номером S.2828 окрім військової допомоги Україні передбачає підтримку у галузі енергетики, боротьбі з російською пропагандою та допомогу тимчасовим переселенцям. Законопроект також включає в себе накладення додаткових санкцій на Російську Федерацію (РФ).

Країни зі статусом MNNA
«Дякуємо нашій діаспорі в США, д-ру Карберу, генералу Кларку, сенатору Мак-Кейну, Мирославі Ґонґадзе, усім нашим новим і старим друзям у США. Генерал Замана, полковники Береза та Тетерук — ми всі з вами зробили реально велику справу», — своєю чергою, написав у соціальній мережі написав Семен Семенченко, командир батальону «Донбас» і народний депутат України. За його словами, згідно зі законопроектом: Україна стане військовим союзником США поза блоком НАТО; Америка надасть 140 млн USD на економічну допомогу Україні 122 млн USD — на реформування Збройних сил та зміцнення обороноздатності, 175 млн USD виділить Пентаґону на військову допомогу спільно Україні, Латвії, Литві, Естонії, а також 500 млн USD — на протидію аґресії РФ у Євразії.
До слова, Мирославу Ґонґадзе Президент України відзначив орденом княгині Ольги. «За вагомий особистий внесок у розвиток журналістики, активну громадську діяльність та високу професійну майстерність постановляю нагородити орденом княгині Ольги III ступеня Ґонґадзе Мирославу Володимирівну, журналістку й телеведучу», — ідеться в указі Петра Порошенка.

Що дає Україні статус військового партнера США поза НАТО?
Ще наприкінці липня ц. р. до Конґресу було подано акт про запобігання аґресії РФ. Якщо конґресмени його схвалять, то Сполучені Штати таки нададуть Україні статус союзника поза НАТО. А що ж дає статус військового партнера США поза Північно-Атлантичним Альянсом? Це можна визначити, проаналізувавши відносини США з країнами, котрі вже отримали такий статус і в яких сьогодні відбуваються повномасштабні збройні конфлікти. Таких держав є дві — Афганістан і Ізраїль. А загалом статус союзників США поза НАТО має 15 країн. Ще три — Україна, Грузія та Молдова — можуть одержати його до кінця цього року.
Присвоєння будь-якій країні статусу союзника не зобов’язує США ні до чого. У цьому — головна відмінність «союзництва» від членства, наприклад, у НАТО. Якщо Північно-Атлантичний Альянс бере на себе відповідальність захищати всіх своїх членів, то США лише санкціонують право на військову співпрацю з країною-союзником. Причому статус союзника не дає права на пряме військове втручання американських військових. Мова йде тільки про постачання зброї, військової техніки й інструктажу.
Єдина країна, яка отримала статус союзника США за роки президентства Барака Обами, — Афганістан. Сталося це 2012 року, коли Штати постановили вивести війська із цієї ісламської республіки. Адміністрації Обами потрібні були законні підстави для постачання зброї афганської армії. І статус союзника дав змогу вирішити цю проблему. У Білому домі обіцяють, що американці залишать Афганістан уже до кінця цього року. Надалі уряд країни буде розв’язуватиме військові питання без допомоги американських солдатів, але з американською зброєю.
Афганістан уже відчув переваги союзництва зі США: торік Штати виділили 2 млрд USD на закупівлю для афганської армії зброї та військового спорядження. Зокрема, афганські військовики отримали від американців 135 мобільних бронемашин MSFV. Також у «посилку» для Афганістану ввійшло 2 тис. штурмових гвинтівок, 2,5 тис. військових автомобілів і 20 тис. бронежилетів і шоломів. Крім цього, США побудували для афганської армії командний центр.
Ізраїль отримав статус союзника від Адміністрації Рональда Рейґана 1987-го. Тоді Los Angeles Times пояснила військовий союз США з ізраїльтянами бажанням останніх брати участь у тендерах американської армії. Але, з огляду на конфлікт Ізраїлю з Палестиною, у Вашинґтоні не хотіли, щоби партнерство з Тель-Авівом виглядало як допомога в боротьбі з арабським народом. Тому «за компанію» статус союзника отримав і Єгипет.
Цікаво, що Іцхак Шамір, тодішній прем’єр-міністр Ізраїлю, був проти повноцінної військової співпраці зі США або НАТО. Свою позицію чиновник пояснював тим, що військовий договір зі Штатами або вступ до Альянсу зобов’яже Ізраїль координувати свої дії з ними. Уряд же п. Шаміра прагнув зберегти свою «військову свободу».
Статус союзника США не тільки дозволив Ізраїлю брати участь у тендерах американської армії. Щороку Сполучені Штати виділяють на військову допомогу ізраїльському уряду 3 млрд USD. Останній договір у межах військового партнерства Вашинґтон і Тель-Авів уклали торік. Згідно із цим документом, з 2018-го по 2027 рік Ізраїль отримає військову допомогу на 40 млрд USD.

США готують відповідь
Нещодавно США звинуватили Росію в порушенні договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (РСМД) у зв’язку з розробкою нової ракети та готують різноманітні заходи впливу, зокрема у військовій сфері, а також економічні санкції.
Про претензії до російської програми йшлося під час слухань у палаті представників Конґресу. Участь у них узяли Роуз Готтемюллер, заступник держсекретаря з контролю над озброєнням і міжнародною безпекою, і Браян Мак-Кеон, старший помічник заступника міністра оборони США.
Представник Пентаґону повідомив, що комітет начальників штабів здійснив оцінку загрози, що виникла через розробку Росією крилатої ракети наземного базування середнього радіусу дії. «Ця оцінка змусила нас розглядати широкий спектр можливих відповідних дій у військовій сфері та ймовірність, із якою кожна із цих дій може переконати російське керівництво повернутися до дотримання договору про РСМД», — заявив п. Мак-Кеон.
«Дуже важливо змусити Росію повернутися до виконання договору. Необхідно говорити, що є порушення, є проблема», — вважає п. Готтемюллер. При цьому дипломат негативно відгукнулася про пропозицію одного з конґресменів вийти з договору. «Якщо ми покинемо договір, це дасть їм (росіянам) свободу дій», — уточнила вона.
За словами представниці Держдепартаменту, США розглядає не тільки дипломатичні варіанти відповіді. «На додачу до цих дипломатичних зусиль ми активно розглядаємо можливі економічні заходи у відповідь на порушення з боку РФ. США також обговорюють варіанти (дій) у військовій галузі, щоби бути впевненими, що Росія не отримає значних переваг завдяки цим порушенням», — сказала чиновниця.
Договір про ліквідацію ракет середнього та малого радіусу дії був підписаний Михайлом Горбачовим і Рональдом Рейґаном 1987 року. Учасники договору зобов’язалися не виробляти, не випробовувати та не розгортати балістичних та крилатих ракет наземного базування середньої (від 1 тис. до 5,5 тис. км) і малої (від 500 до 1 тис. км) дальності.
США вперше висунули Москві звинувачення в порушенні договору в липні ц. р. У щорічній доповіді Держдепартаменту, присвяченій виконанню угод про роззброєння, стверджувалося, що РФ порушила зобов’язання «не мати, не виробляти і не випробовувати крилату ракету наземного базування з радіусом дії від 500 км до 5,5 тис. км».
Ці претензії можуть бути пов’язані з новими ракетами, розробленими для комплексів «Іскандер». Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, назвав обвинувачення на адресу його країни «голослівними», зазначивши, що американська сторона не надала жодних доказів. За офіційними даними, дальність ураження цілі ракетами комплексу «Іскандер К» становить до 500 км.
Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ навіть перейшло в наступ, указавши, що американці самі, мовляв, допускають «вільності» у застосуванні положень цієї угоди. Зокрема, зовнішньополітичне відомство Росії заявило, що при випробуваннях засобів протиракетної оборони використовуються ракети-мішені, «подібні за характеристиками до ракет середнього та малого радіусу дії». Крім того, , на думку російських дипломатів, «крилатими ракетами наземного базування» можна вважати і деякі безпілотники США.
Окремо МЗС РФ висловив стурбованість щодо пускових установок, які США мають намір розмістити в Польщі та Румунії. Бо їх нібито «можуть використовувати для запуску крилатих ракет середньої дальності, а їх поява на суші буде грубим порушенням Договору про РСМД».

Євген Клен

До слова
Віце-президент США звинуватив сепаратистів на Донбасі в тому, що саме вони порушили «день тиші» на сході України і тим зірвали намагання провести новий раунд мирних перемовин. Джо Байден також заявив, що дії Путіна сприяли поглибленню корупції в Україні. Проте українці не мають права втратити нагоди модернізувати країну. «Ці люди перемогли снайперські кулі та холод, аби отримати можливість докорінно змінити державу на краще. Їм дали ще один шанс — і вони не можуть його проґавити. Вони мали свободу протягом 25 років та втратили її. Вони мали Помаранчеву революцію — та впустили її. У найближчому майбутньому вони не матимуть багато шансів на зміни», — переконаний п. Байден.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply