Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Що передувало зустрічі президентів США та РФ

Автор:

|

Червень 18, 2021

|

Рубрика:

Що передувало зустрічі президентів США та РФ
Путін і Джо Байден у Женеві

У Женеві (Швейцарія) 16 червня Джо Байден зустрічався з Путіним. Позаяк розмова відбувалася, коли верстали це число тижневика «Міст», ми розповімо про неї в наступному номері. А наразі — про те, що передувало зустрічі президентів США та Російської Федерації (РФ).

Хочу, аж муркочу
Володимир Зеленський дуже прагнув зустрітися з американським лідером до 16 червня, але заявив, що через графік президента США цього може й не статися. Про це він заявив в інтерв’ю порталу Axios. «Будучи гарантом Конституції України, я готовий захищати Україну в будь-який момент і в будь-якій точці планети, й я готовий зустрітися з ним та обговорити всі ці деталі перед зустріччю», — заявив український лідер.
Але у зустрічі президента України з господарем Білого Дому і після 16 червня журналісти Axios засумнівалися.
За їхніми даними, в Адміністрації президента США Джо Байдена передумали запрошувати Зеленського на зустріч до Вашинґтона через зміну керівництва Національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України». Співрозмовник видання в Білому домі розповів про стурбованість через «відмову Зеленського від зусиль по боротьбі з корупцією». Як писав «Міст», на початку травня ц. р. Кабінет Міністрів України звільнив Андрія Коболєва з посади голови правління НАК, яку він займав трохи більше семи років, і призначив на цю посаду одіозного Юрія Вітренка.
Відомий український блогер Sharp’s вважає, що зміна керівництва «Нафтогазу» — не єдина причина такого рішення. Адже у Білому домі, як і раніше, невдоволені його тісними зв’язками з олігархом Коломойським, рівнем корупції та ручним управлінням судами. Стурбованість Вашинґтона викликає і розгорнута Зе-владою компанія з так званої деолігархізації. Західні політики вбачають у ній лише ознаки банального переділу власності та бажання підім’яти під себе засоби масової інформації під чергові (а є ознаки того, що й позачергові) вибори. Крім цього, крайнє роздратування в адміністрації президента Байдена викликає той факт, що Зе-влада не знайшла кращої тактики, ніж відверто та нахабно клянчити — НАТО, гроші, зброю — не докладаючи при цьому належних зусиль для досягнення цілого ряду євроатлантичних стандартів усередині країни.

Змінив гнів на милість
Однак Джо Байден усе ж вирішив 7 червня поспілкуватися телефоном із Володимиром Зеленським. Джейк Салліван, помічник президента США з питань національної безпеки, поінформував, що ця телефонна була запланована як спілкування з українським лідером перед тим, як американський лідер вирушить до Європи та зустрінеться з володарем Кремля. «Вони мали можливість обговорити певною мірою всі питання у відносинах між США й Україною. Крім цього, президент Байден мав можливість розповісти президенту Зеленському, що він твердо стоїть на захист суверенітету та територіальної цілісності України й її прагнень», — наголосив чиновник.
За його словами, п. Байден також сказав п. Зеленському, що він із нетерпінням чекає можливості привітати його в Білому домі цього літа, коли повернеться з Європи. Президент України подякував своєму американському колезі за запрошення. З повідомлення українського президента випливає, що зустріч двох президентів відбудеться в липні ц. р. «Я з нетерпінням чекаю цієї зустрічі, щоб обговорити шляхи розширення стратегічної співпраці між Україною та США», — написав він у Twitter.
Однак такі аванси не дають задарма. Ентоні Блінкен, державний секретар США, заявив, що США хотіли б бачити реальні результати щодо конкретних реформ в Україні перед тим, як президенти Джо Байден і Володимир Зеленський зможуть зустрітися в Білому домі. «Існують сфери, в яких для України важливо домогтися прогресу. Зокрема, в тому, щоб мати незалежну судову систему — функціональну та ретельно обрану, що має незалежний нагляд. Корпоративне управління, передусім на державних підприємствах, яке буде прозорим. А також справжню імплементацію, зокрема, антикорупційних законів», — перелічив він вимоги.
Керівник американського зовнішньополітичного відомства також підкреслив, що аґресія з боку корупційних сил усередині України є таким же актуальним викликом для Києва, як і зовнішня аґресія з боку РФ, позаяк заважає розвитку демократії.
Глава Державного департаменту зазначив, що навіть якщо в Україні приймають хороше законодавство для боротьби з корупцією, цього недостатньо, адже його ще треба втілювати на практиці. «Ми повинні побачити, як людей, причетних до корупційних дій, справді притягують до відповідальності», — наголосив він і додав, що це надасть потужний сигнал про те, що це — не лише слова на папері.

Халепа з ПДЧ
На жаль, Зе-влада звикла брехати і своєму народу, і закордонним партнерам. Білий дім та Офіс президента України (ОПУ) опублікували офіційні повідомлення про телефонний дзвінок Джо Байдена Володимиру Зеленському. Згодом з’ясувалося, що ці повідомлення дещо суперечать одне одному.
«Президент США наголосив на цілковитій підтримці євроатлантичної інтеграції України та важливості надання українській державі Плану дій щодо членства (ПДЧ) в Альянсі. Він запевнив, що позиція України обов’язково буде врахована під час обговорення стратегічних питань у НАТО, а також планованих заходів найвищого рівня», — йшлося в повідомленні ОПУ. Натомість у заяві Білого дому такої інформації не було. «Українці неправильно охарактеризували цю заяву», — повідомив представник американської Ради з національної безпеки.
Довелося ОПУ виправляти свою заяву. Тепер там сказано так: «Джо Байден запевнив, що позиція України обов’язково буде врахована під час обговорення стратегічних питань у НАТО, а також запланованих заходів найвищого рівня. Володимир Зеленський наголосив на важливості надання українській державі ПДЧ в Альянсі».
У редакції Axios зазначили, що Сполучені Штати розчаровані спотворенням змісту розмови Володимира Зеленського і Джо Байдена. «У Вашинґтоні не вірять, що спотворення інформації було випадковим ексцесом виконавця та схильні розцінювати це як свідому маніпуляцію ОПУ, а також ставлять під сумніви надійність України як партнера Сполучених Штатів», — написала Тетяна Силіна, журналістка порталу Zn.ua, посилаючись на американських колег.
Тому візит президента України до США навряд чи буде безхмарним. «Вашинґтон не забарився продемонструвати своє глибоке розчарування поведінкою Банкової (вулиця, на якій розташований ОПУ. — Ред.). За нашою інформацією, зустріч Юрія Вітренка з радником Державного департаменту Шолле демонстративно скасували саме через фортелі Банкової», — наголосила вона.
Видання також пояснило, чому розміщення на сайті ОПУ неузгодженого з американськими партнерами тексту — це погано. «Видаючи бажане за дійсне, Банкова, по суті, змусила американців зробити спростування, причому вустами самої ж Банкової, випнувши при цьому перед зустріччю Байдена та Путіна той факт, що Вашинґтон сьогодні не готовий ні підтримати в Альянсі надання Україні ПДЧ, ні дати нашій країні якісь гарантії безпеки. І все це було відоме наперед», — запевняють журналісти.

Кепська тенденція
Це вже не перша вада в комунікації між ОПУ та Білим домом. Ще взимку ц. р. в інтерв’ю Axios Володимир Зеленський розповідав про плани щодо своєї майбутньої розмови з Джо Байденом. Тоді він заявив, що має запитання до Байдена: «Пане президенте, чому ми досі не в НАТО?».
Також український лідер запевняв журналістів Axios, що дізнався про рішення американського лідера припинити спроби блокувати добудову російського газогону «Північний потік-2» (ПП2) із преси й був змушений дивитися брифінг Білого дому, щоб дізнатися причини такого рішення президента США.
У відповідь Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати не розуміють здивування президента Зеленського щодо ПП2. «Офіційний Київ був поінформований заздалегідь про наміри зняти санкції з підрядника добудови газогону і не розуміє, чому український президент про це не знав», — наголосив він.

Застереження напередодні зустрічі
Президент США розпочав свою першу закордонну поїздку з попередження Путіну, що той зіштовхнеться зі «серйозними та значними» наслідками. «Ми не прагнемо до конфлікту з РФ. Ми хочемо стабільних і передбачуваних відносин, але я ясно дав зрозуміти: Сполучені Штати відповідатимуть рішуче та конструктивно, якщо російський уряд буде займатися шкідливою діяльністю», — заявив він, звертаючись до приблизно 1 тис. військовослужбовців та їхніх родин на британській авіабазі США.
Президент також запевнив, що сповнений рішучості відновити трансатлантичні зв’язки та переосмислити стосунки з РФ після чотирьох важких років правління Дональда Трампа і додав, що його мета — зміцнити альянс, дати зрозуміти Путіну і Китаю, що Європа та Сполучені Штати тісно пов’язані». Також стало відомо, що після саміту в Женеві Джо Байден спілкуватиметься з пресою без Путіна.
Як повідомляв «Міст», Джозеф Байден назвав володаря Кремля вбивцею.

Євген Клен

До слова
США мають намір передати Україні 900 тис. доз вакцин від коронавірусу. Про це повідомила Джен Псакі, прес-секретар Білого дому. Вона нагадала, що глави обох держав обговорили стратегічне партнерство на підтримку плану Володимира Зеленського з боротьби з корупцією та реалізації програми реформ, яка ґрунтується на спільних демократичних цінностях, а також євроатлантичні прагнення України.

Гоп-ля
Напередодні саміту з Джозефом Байденом Путін вирішив традиційно вчинити капость. Він підписав закон про денонсацію Договору про відкрите небо. 19 травня ц. р. цей закон прийняла Державна дума РФ. Анн Лінде, міністерка закордонних справ Швеції, висловила росіянам співчуття. «Шкодую, що Росія оголосила про свій вихід із Договору про відкрите небо, який відіграє важливу роль у зміцненні довіри та безпеки в Європі», — зазначила вона та додала, що Швеція продовжує закликати до повного дотримання і максимально широкої участі в цьому документі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply