Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 12, 2021

Санкції сенату не забаряться

Автор:

|

Жовтень 01, 2012

|

Рубрика:

Санкції сенату не забаряться

Штати не даватимуть віз винним в ув’язненні Юлії Тимошенко

Верхня палата Конґресу США 20 вересня одноголосно схвалила проект резолюції від сенатора Джеймса Інхофа, розроблений у співавторстві з Діком Дурбіном, представником більшості в сенаті, зі закликом звільнити з ув’язнення Юлію Тимошенко. «Сенат США засуджує дії Адміністрації президента Віктора Януковича, спрямовані на політично вмотивований вердикт щодо колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко», — сказано в тексті резолюції.

Згідно з ухваленим документом, сенат США закликає Віктора Януковича негайно звільнити п. Тимошенко й інших політичних в’язнів, а також просить Державний департамент США й Організацію з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) «чинити спільний усебічний дипломатичний тиск на президента Януковича з метою звільнення Тимошенко».

Також сенат звернувся до Держдепартаменту з проханням видати заборону на видачу віз тим, «хто є відповідальним за ув’язнення Юлії Тимошенко та погане поводження з нею». «Ця резолюція рішуче й очевидно звернена до уряду України: вибірковому судовому переслідуванню політичних опонентів немає місця в демократичному суспільстві. Експрем’єр Тимошенко має бути негайно звільнена», — сказав п. Дурбін.

«Резолюція є доповненням до міжнародного аналізу й протестів із приводу порушень, які зараз спостерігаються в Україні, підтверджуючи при цьому міцну підтримку сенату п. Тимошенко та політичних в’язнів у всьому світі», — наголошується в документі.

Водночас, Міністерство закордонних справ (МЗС) України поставило під сумнів процедуру, за якою в сенаті США було прийнято резолюцію щодо України. «У МЗС України вважають за недоцільне коментувати резолюцію, враховуючи спосіб, у який відбувся її розгляд, і декларативний, необов’язковий характер документа», — заявили в прес-службі українського відомства.

У МЗС також заявили, що в Україні сенат США відомий як зразок парламентаризму, втілення високих стандартів демократії, верховенства права та дотримання демократичних процедур. «У зв’язку із цим важко серйозно сприймати документ, прийнятий уночі за процедурою, яку з усією дипломатичною стриманістю можна назвати, як мінімум, сумнівною. Якими мотивами керувалися автори резолюції щодо Юлії Тимошенко, котрі за будьяку ціну намагалися обійти протести інших сенаторів із приводу резолюції й із цією метою поспішно вносили до неї редакційні правки. Також пропонували сенату прийняти її «з голосу» як уже нібито новий документ після третьої години ночі, за кілька хвилин до закриття поточної сесії Конґресу, коли в залі було присутньо менш ніж півдесятка діючих членів верхньої палати американського парламенту?» — зазначили в МЗС.

У зовнішньополітичному відомстві стверджують, що таким чином окремі члени сенату свідомо намагалися уникнути будьяких обговорень резолюції, текст якої викликав логічні запитання та протести принаймні в кількох сенаторів, котрі вимагали повноцінного й зваженого її розгляду — «власне того, чим завжди вирізнялися обидві палати Конґресу».

«Друзі команди п. Ти мо шенко зробили все для того, щоби закинути в український інформацій ний простір черговий сфальсифікований привід для гучних безпідставних дискусій і дискредитації майбутніх парламентських виборів. Ці зусилля супере чать національним інтересам України та приречені на провал», — підкреслили в прес-службі МЗС.

Натомість Тарас Чорновіл, народний депутат України та перший заступник голови Комітету Верховної Ради України із закордонних справ, переконаний, що поява резолюції щодо України свідчить про те, що ситуація є серйозною й Україна ввійшла до числа країн-ворогів США. «Гадаю, що МЗС повинно отримати наганяй, аби там нарешті зрозуміли, що відбувається, а не розповідали й заспокоювали, що все прекрасно та чудово», — сказав він.

Як зазначив п. Чорновіл, коли тільки з’явився проект резолюції (травень 2012 року. — Ред.), у МЗС могли говорити, що це — усього-на-всього проект, вивчення ситуації, роздуми. «У США справді є така практика: щодо тих країн, стосовно яких може прийматися резолюція, спочатку запускають жорсткий текст проекту резолюції, а потім спостерігають, якою буде реакція. Якщо реакції жодної — готується серйозний базовий документ, який є дещо м’якший, спокійний, але безпосередньо може вводити ті чи інші санкції, мати ті чи інші засоби впливу», — пояснив парламентарій, зауваживши, що Україні слід було в межах своїх можливостей виправити ситуацію, дослухавшись до застережень у проекті резолюції.

«У цьому разі, після першої резолюції, якщо ми не хочемо жити, як Північна Корея чи Білорусь, якщо ми готові реаґувати й не перебувати у вакуумі, то ми зобов’язані були негайно зреаґувати. Якщо хтось «нагорі» вважає, що в нас усе гаразд — треба було виходити на всі дипломатичні канали, докладати зусиль і доводити, що все добре. Але краще було виправити цілу низку проблем, які в нас справді існують», — наголосив депутат.

На думку Тараса Чорновола, надалі ця резолюція може перетворитися на «список Магнітського» для України або на резолюцію білоруського зразка. «Список Магнітського був застосований до Росії, коли вище керівництво країни обійшлося без санкцій — на них вони не поширюються, але вони були поширені на чітке коло осіб, винних у смерті Магнітського. Або може набути характеру білоруської резолюції, коли санкції застосовуються проти конкретних осіб, але так чи інакше стають засобами проти держави», — наголосив політик.

Парламентарій також підкреслив, що стосовно України зроблено перший крок, який може призвести до ізоляції держави. Тарас Чорновіл відзначив дивовижну одностайність сенаторів, які розглядали проект резолюції на засіданні комітету з міжнародних питань. «Це буває надзвичайно рідко. Ви ж розумієте, що вони працюють, у них немає Чечетова — вони читають документи», — зауважив депутат.

Інший народний депутат України — Анатолій Гриценко — вважає коментар МЗС щодо резолюції Конґресу США про звільнення Юлії Тимошенко «хамським». «Навіть не знаю, чим міністру Грищенку та його «дипломатам» треба було обкуритися, щоби видавати отакі хамські заяви від імені держави Україна», — написав п. Гриценко на своїй сторінці у Facebook. Він зазначив, що міністр закордонних справ Костянтин Грищенко «дуже радо вітав ратифікацію Радою зрадницького Харківського пакту — у диму, із яйцями на обличчі спікера, без кворуму в залі, із порушенням законів і Конституції».

«Резолюція сенату США не є документом прямої дії, вона має рекомендаційний характер, але навіть це так налякало януковичів, азарових і грищенків, що позбавило розуму, паралізувало здатність думати», — констатує політик.

До слова, Філіп Ґордон, помічник державного секретаря США з європейських і євразійських справ, зазначив, що відносини Сполучених Штатів Америки з Україною «поставлено на паузу» через переслідування українською владою Юлії Тимошенко й інших діячів опозиції.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply