Новини для українців всього свту

Saturday, May. 8, 2021

Санкції — єдиний мирний спосіб вплинути на ситуацію в світі

Автор:

|

Липень 27, 2020

|

Рубрика:

Санкції — єдиний мирний спосіб вплинути на ситуацію в світі

Свого часу саме санкції Сполучених Штатів сприяли розпадку Радянського Союзу, довівши свою дієвість.

Історія питання
Країни Антанти та США ввели щодо Радянської Росії торгову і морську блокаду вже 1917 року — за відмову виплачувати борги Російської імперії та націоналізацію іноземних підприємств. Збиток виявився значним через практично повне припинення російської зовнішньої торгівлі. Якщо 1918-го її оборот становив 88,9 млн рублів, то 1919 року — всього 2,6 млн рублів. Економічна блокада тривала аж до 16 січня 1920-го.
1925 року Європа та США знову ввели блокаду, яку назвали «золотою». Приводом стало згортання НЕПу та розрив концесійних угод. США, Велика Британія, Франція та деякі інші країни перестали приймати в СРСР золото як оплату за імпортне обладнання, вимагаючи розплачуватися нафтою або зерном.
1947-го американська влада прийняла «доктрину Трумена», яка передбачала стримування СРСР у всіх сферах. У березні 1948 року Міністерство торгівлі США обмежило експорт стратегічних матеріалів, устаткування й озброєнь в СРСР і соціалістичні країни Східної Європи. З тією ж метою 1949-го США, Велика Британія, Канада, Франція, Німеччина, Австралія, Японія й інші країни об’єдналися в Координаційний комітет із експортного контролю, який припилив свою діяльність аж 1994 року.
1974-го Конґрес США прийняв поправку «Джексона-Веніка». Приводом для неї став указ Президії Верховної Ради СРСР від 3 серпня 1972 року, за яким громадяни, які виїжджають на постійне місце проживання за кордон і мають вищу освіту, мають відшкодувати державі витрати на їхнє навчання у закладах вищої освіти. Поправку не скасували навіть після введення свободи еміґрації в СРСР 1987-го, остаточно вона перестала діяти лише 2012 року.

Проти КНР
А минулого тижня Дональд Трамп підписав закон, яким запровадив нові санкції проти Китайської Народної Республіки (КНР) у зв’язку з її діями в Гонконзі, який Пекін називає провінцією Сянган. Також він підписав указ про скасування торгово-економічних преференцій Вашинґтона, які діяли впродовж багатьох років для цього спеціального адміністративного району КНР. Такі дії Вашинґтона стали реакцією на останні дії Пекіна, що обмежили автономію Гонконґу та громадянські свободи його жителів.
1 липня у КНР набув чинності закон про національну безпеку Гонконґу, ухвалений найвищим законодавчим органом Китаю. Завдяки цьому документу китайська влада зможе, зокрема, в обхід місцевого уряду карати за дії, які у Пекіні розцінюватимуть як такі, що загрожують національній безпеці та підривають державну владу в Сянгані. Цей закон розкритикували в Європейському Союзі (ЄС), Великій Британії, США й інших країнах. У самому Гонконґу законопроєкт викликав регулярні протести населення, що завершувалися сутичками з поліцією й арештами.
Гонконґ є окремим адміністративним реґіоном у складі КНР. Принцип «одна країна — дві системи» закріпили під час передачі Пекіну 1997 року цієї колишньої британської колонії. Він гарантував населенню адміністративного реґіону свободи, не чинні на материковому Китаї.
Після запровадження Вашинґтоном санкцій проти Пекіна через його політику стосовно Гонконґу КНР стала погрожувати Сполученим Штатам заходами у відповідь. «Китай твердо протистоїть та суворо засуджує запровадження Вашинґтоном санкцій проти нас, — заявили у Міністерстві закордонних справ (МЗС) КНР. — Підписаний президентом США Дональдом Трампом закон, що запроваджує санкції, порушує міжнародне право і основні норми міжнародних відносин, є грубим втручанням у справи Гонконґу та внутрішні справи Китаю».
У заяві також йдеться, що КНР має намір твердо захищати суверенітет і безпеку країни, протистояти зовнішньому втручанню в справи Сянгану. Відтак Пекін має намір також запровадити санкції проти конкретних американських організацій і фізичних осіб.

Проти російських трубогонів
Офіційний Вашинґтон також оголосив про включення до повноважень закону CAATSA (протидія супротивникам Америки шляхом введення санкцій. — Ред.) російських проєктів «Північний потік-2» та другої нитки «Турецького потоку». Про це заявив Майкл Помпео, державний секретар США. «Державний департамент оновив повноваження в межах закону CAATSA. Ця дія створює вірогідність запровадження санкцій США проти інвестицій та інших видів діяльності, пов’язаної з російськими трубогонами», — зазначив він.
Чиновник наголосив, що ці проєкти націлені на посилення зловмисного впливу Російської Федерації (РФ) у реґіоні, підрив трансатлантичної безпеки та не мають нічого спільного з комерцією. «Це кремлівські інструменти, які використовують для експлуатації та посилення залежності Європи від енергетичних поставок із РФ. Це інструменти для того, щоби підірвати Україну», — пояснив він.
Керівник зовнішньополітичного відомства США назвав це «недвозначним повідомленням» для будь-якої європейської чи іншої іноземної компанії про можливості накладення економічних і фінансових обмежень Сполучених Штатів.
Майк Помпео пригрозив компаніям-партнерам російського проєкту «Північний потік-2» наслідками, якщо ті не припинять його підтримувати. Він закликав компанії, що підтримують будівництво російського газогону, припинити співпрацю з РФ і допомогу цьому проєкту.
Свою чергою, Сенат включив нові санкції проти газогону «Північний потік-2» до проєкту оборонного бюджету.
Нагадаємо, що зараз роботи щодо спорудження газогону призупинили через санкції США щодо європейських підрядників, що набули чинності в грудні 2019 року.
У МЗС України привітали розширення санкцій США щодо російських газогонів «Північний потік-2» і «Турецький потік». «Україна рішуче вітає тверду позицію Сполучених Штатів, яка не дозволяє РФ геополітично розділити Європу та підриває енергетичну безпеку як України, так і Європи. Ми вітаємо подальші заходи США щодо припинення керованого Росією проєкту «Північний потік-2», завершення якого стане серйозною загрозою для солідарності Європи», — йдеться в заяві українських дипломатів. Вони наголосили, що Україна як надійний транзитний партнер розраховує на тісну співпрацю з США з ЄС із метою зміцнення енергетичної безпеки реґіону.
Натомість ЄС висловив стурбованість намірами США розширити санкції щодо компаній, які беруть участь у будівництві газогону «Північний потік-2». «Я глибоко стурбований тим, що Сполучені Штати почали частіше запроваджувати санкції або погрожувати санкціями європейським компаніям та нашим інтересам, — заявив Жозеп Боррель, високий представник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики. Він додав, що останнім часом спостерігається посилення цієї тенденції — у випадках Ірану, Куби, Міжнародного кримінального суду, тепер проєктів «Північний потік-2» і «Турецький потік».
«ЄС виступає проти застосування третіми країнами санкцій щодо європейських компаній, які законно ведуть бізнес. Ба більше, ЄС вважає екстериторіальне застосування санкцій таким, що суперечить міжнародному праву. Європейська політика має визначатися тут, у Європі, а не третіми країнами», — наголосив єврочиновник.
Він також вважає, що коли сторони мають спільні цілі зовнішньої та безпекової політики, то можуть отримати велику користь внаслідок скоординованих і цілеспрямованих санкцій, запроваджених разом із партнерами. «Ми бачили багато таких позитивних прикладів і продовжимо координувати дії там, де зможемо. Євросоюз завжди відкритий до діалогу, якщо існують розбіжності щодо політики. Але це не може відбутися під загрозою санкцій», — зазначив п. Боррель.

Проти кухаря Путіна
Крім цього, США розширили санкції проти Євгена Пригожина, так званого кухаря президента РФ. Загалом нові обмеження стосуються трьох фізичних осіб та п’ятьох компаній, пов’язаних із ним. Санкції запровадив Офіс контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США.
Причиною для розширення обмежень стала підривна діяльність Пригожина у Судані й інших державах. Згадані фізичні й юридичні особи намагалися завадити демократичним реформам у Судані. Санкції стосуватимуться суб’єктів у Судані, Гонконзі та Таїланді.
До списку потрапили громадяни РФ Ігор Лавренков і Михайло Потепкін, а також Андрій Мендель, чиє громадянство невідоме, компанії М Invest, Meroe Gold Co. Ltd, Shen Yang Jing Cheng Machinery Imp & Exp. Cо., Limited, Shine Dragon Group Ltd і Zhe Jiang Jiayi Small Commodities Trade Company Ltd.
У Міністерстві фінансів США вказали, що компанія М Invest прикриває діяльність приватної військової компанії (ПВК) Ваґнера, яку пов’язують із Пригожиним. Згадали в Офісі контролю про діяльність ПВК «Ваґнер» і на українському Донбасі та зазначили, що діяльність Пригожина та його компаній спрямована на підтримку авторитарних режимів.
А 20 липня Майк Помпео оголосив про внесення до санкційного списку і Рамзана Кадирова, путінського ставленика в Чеченській Республіці. Санкції запровадили через його причетність до серйозних порушень прав людини в Чечні.
Як повідомляв «Міст», ЄС також продовжив санкції проти РФ.

Євген Клен

А тим часом
Дональд Трамп призначив нового главу своєї передвиборної кампанії. Ним став Вільям Степін. «Я радий оголосити про те, що Вільям Степін був підвищений до посади керівника кампанії Трампа. Бред Паскаль (його попередник. — Ред.), котрий був зі мною впродовж тривалого часу та керував нашою чудовою стратегією в сфері цифрових технологій і даних, продовжить виконувати ту ж роль, але буде старшим радником кампанії», — написав президент у Twitter і висловив надію на «велику і дуже важливу другу перемогу» на виборах, оскільки його «рейтинґ в опитуваннях швидко зростає, а ситуація в економіці покращується».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply