Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Саміт Байдена: президент виконує свої передвиборчі обіцянки

Автор:

|

Грудень 16, 2021

|

Рубрика:

Саміт Байдена: президент виконує свої передвиборчі обіцянки

9-10 грудня президент США проводив віртуальний Саміт за демократію, який став його головним геополітичним проєктом, що має реанімувати ідею американського лідерства на основі демократичних цінностей.

Запросили не всіх
Саміт провели у рамках виконання передвиборчої обіцянки Джо Байдена зміцнювати демократію в усьому світі на тлі піднесення автократичних урядів. Адміністрація президента продовжує докладати зусиль для відновлення та зміцнення відносин із союзниками, які були зіпсовані за президентства Дональда Трампа.
Список запрошених складався з 110 держав-учасниць, у т. ч. України. З постійних членів Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН) запрошення не отримали Російська Федерація (РФ) і Китайська Народна Республіка (КНР). З країн Європейського Союзу запрошення не отримала Угорщина, а зі союзників США по НАТО — Турецька Республіка (ТР).
Згідно з Індексом демократії, 31 зі запрошених країн належить до «частково вільних», а три — до «невільних». До країн з низькими позиціями у рейтинґу політичних свобод належать Анґола, Демократична Республіка Конґо, Ірак, Кенія, Пакистан, Сербія та Замбія. У Бразилії, Індії, Філіппінах та Польщі спостерігають відкочування від демократії.
Джен Псакі, прессекретар Білого дому, пояснила, що запрошення ще не означає схвалення США. «Будь-яка демократія — це робота, яка триває. Це не означає, що ми ставимо неґативний штамп на людей, які не запрошені. Ми запросили різноманітні країни, які можуть висловити думку про наші глобальні зусилля щодо захисту демократії», — наголосила вона.

Альянс демократій
Світові лідери й експерти обговорювали перспективи створення так званого Альянсу демократій — міжнародну спільноту, яка була б ширшою за G7, але фокусувалася б на геополітиці, а не на обороні, як НАТО, чи економіці, як G20.
Президент США оголосив на саміті ініціативу демократичного оновлення. До неї входять п’ять основних положень: підтримка незалежних засобів масової інформації (ЗМІ), боротьба з корупцією, підтримка тих, хто проводить демократичні реформи, просування технологій заради демократії, а також захист вільних і чесних виборів. На це Державний департамент, Аґенція з міжнародного розвитку та Міністерство фінансів США витратять 424,4 млн USD.
Зокрема, 30 млн підуть на спеціальний фонд, який підтримуватиме незалежні ЗМІ, ще 5 млн — на створення акселератора життєздатних ЗМІ. 9 млн витратять на фонд захисту журналістів від позовів про наклеп і 3,5 млн — на створення платформи захисту журналістів, у т.ч. їхнє навчання та психологічну підтримку.
Також виділять кошти на боротьбу з корупцією, в т. ч. 11,5 млн на «програму глобальної відповідальності», 17,6 млн — на фонд реагування на корупцію, 6,5 млн — на створення глобальної ініціативи щодо залучення приватного сектора у боротьбу з корупцією.
Ще понад 15 млн витратять на ініціативу, що не дозволить допустити відмивання корупційних доходів у США й інших країнах. Крім цього, 33,5 млн піде у фонд підтримки жінок у політичному керівництві, до 5 млн — на підтримку спільноти LGBTQI+, 10 млн — на підтримку організацій громадянського суспільства і до 15 млн — на ініціативу організації ненасильницьких соціальних рухів.
Своєю чергою, 122 млн витратять на багатостороннє партнерство, покликане допомогти профспілковому руху по всьому світу. 20,3 млн виділять на створення відкритих, безпечних та інклюзивних цифрових екосистем, майже 4 млн — на технології, що утверджують демократію, 5 млн — на фонд боротьби з цензурою, 2,5 млн — на коаліцію зі забезпечення чесності виборів, 17,5 млн — на створення фонду захисту демократичних виборів, 55 млн — на партнерство заради демократії та 10 млн — на фонд демократичного відновлення.

Стратегія протидії корупції
Американська адміністрація оприлюднила першу за всю історію США стратегію протидії корупції. Серед кроків, які планують вжити, як зміна власного законодавства та зміцнення взаємодії всіх гілок влади, так і міжнародна дипломатична координація з цього питання.
Базові засади нової стратегії: модернізація, координація та забезпечення ресурсами зусиль уряду США щодо боротьби з корупцією: хоча США тривалий час були лідером у глобальній боротьбі з корупцією, усунення загрози як імперативу національної безпеки потребує оновленого підходу; стримування незаконного фінансування суб’єктів, які покладаються на слабкі місця в американських і міжнародних фінансових системах; ретельніше виявлення корумпованих суб’єктів і притягнення їх до відповідальності; збереження та зміцнення багатосторонньої антикорупційної архітектури; покращення дипломатичної взаємодії та мобілізація ресурсів іноземної допомоги для досягнення цілей антикорупційної політики.

Виступ Зеленського
У своєму відеовиступі президент України подякував президенту США за ініціативу провести цей саміт, присвячений боротьбі з корупцією, захисту прав людини та протидії авторитаризму. «Ці виклики зараз є ключовими для Європи та світу загалом. Україна, як ніхто інший, готова їх долати», — запевнив він.
Володимир Зеленський наголосив, що незалежність, свобода і демократія є частиною ДНК українців, і нагадав історію становлення України як незалежної держави. «30 років тому наш народ у демократичний спосіб прийняв рішення створити власну і незалежну державу, коли 1 грудня 1991-го відбувся Всеукраїнський референдум з незалежності України», — поділився він.
Глава держави додав, що Україна, безперечно і без зайвої скромності, є «лідером демократичних перетворень у реґіоні». Він розповів про низку важливих і успішних кроків на цьому шляху. «Ми ухвалили закон про деолігархізацію. Завершуємо реформу децентралізації, відновлюємо механізм народовладдя, будуємо інститути прямої демократії», — перелічив президент.
З його слів, гарантовані, захищені права людини є основою успішної та прогресивної країни, тому Україна й надалі впевнено рухатиметься вперед на цьому шляху. «Будемо робити все для забезпечення гендерної рівності, захисту жінок, дітей, внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю та кожного окремого громадянина», — пообіцяв український лідер.
Зрештою, він наголосив, що Україна досягла «суттєвого прогресу в розвитку власних демократичних інститутів» і є надійним партнером для всіх, хто готовий ставати на захист демократії та свободи у світі. «Об’єднавшись, ми повинні зробити цей світ вільнішим, безпечнішим, демократичнішим. Наполегливо втілюємо це в життя. І продовжимо це робити», — резюмував п. Зеленський.

Невдоволення незапрошених
У Пекіні та Москві були вкрай обурені відсутністю запрошення. Російський і китайський посли в США опублікували спільний текст у часописі National Journal: «Те, що США дозволяють собі в односторонньому порядку визначати, яка країна є демократичною, а яка не має права на цей статус, свідчить про мислення у дусі «холодної війни», — заявили Анатолій Антонов і Цінь Ган.
Кілька заяв на цю тему зробив і Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ. «Після бомбардування Югославії, Іраку, Лівії, після 20-річного експерименту в Афганістані й інших авантюр потуги Вашинґтона узурпувати право визначати ступінь демократичності тієї чи іншої держави виглядають цинічними, — заявив він. — І взагалі, чому демократію в американському розумінні треба розглядати як ідеальну форму устрою суспільства?».
У Кремлі також виступили з критикою саміту. «Вашинґтон хоче приватизувати демократію, а також спробувати провести нові розділові лінії між країнами самітом без участі РФ і КНР, — заявив Дмитро Пєсков, речник президента РФ. — Ми неґативно ставимося, безумовно, до цього заходу. Це не що інше, як спроба провести нові якісь розділові лінії».
Свою чергою, Міністерство закордонних справ КНР звинуватило Америку в тому, що прикриваючись ідеалами демократії, вона розв’язує війни у світі. «США, попри структурні недоліки та проблеми своєї демократичної системи, заявили про себе як про «модель демократії». Вони безперервно втручалися у внутрішні справи інших країн і вели війни під прикриттям демократії, створюючи потрясіння та гуманітарні катастрофи у реґіонах світу», — заявили у відомстві.
Як повідомляв «Міст», лише Байден може запобігти перетворенню України на Афганістан в Європі.

Євген Клен

Коментарі експертів
Стейсі Годдард, професорка політології в Коледжі Велслі (штат Массачусетс):
— Цей саміт — можливість для президента Байдена мобілізувати підтримку проти зростаючого авторитарного впливу РФ і КНР, як він це сприймає. Це м’яка версія принципу «ти з нами чи проти нас». Об’єднання демократій — багато в чому стратегія, покликана провести межу між США й їхніми союзниками з одного боку та РФ і КНР із іншого та спробувати закликати ці країни зробити невеликий вибір. Джозеф Байден вважає, що світ опинився в епіцентрі історичного протистояння демократій та авторитарних режимів, аби вирішити, чия модель візьме гору. Найбезпосередніша загроза, яка може похитнути світовий лад і спричинити ширший конфлікт — це загроза прямого російського вторгнення в Україну.

Еш Джейн, керівник програми Democratic Order в Atlantic Council:
— Геополітичний ландшафт змінився: ми маємо справу зі стратегічною конкуренцією з боку автократичних держав — КНР і РФ. На додачу, нам доводиться мати справу з новими технологіями, які допомагають авторитарним лідерам завдавати значної шкоди нашим цінностям.

Джаред Коен, засновник і директор наукового центру Google Ideas:
— Порядок денний саміту є похвальним, але абстрактним. Залишаються незрозумілими мета та перспективи заходу. Було б помилкою переоцінювати потенціал великомасштабної співпраці та дій із боку всіх демократій світу, надзвичайно різноманітної групи країн, кожна з яких має власні інтереси. Учасникам ще необхідно розробити конкретну стратегію, яка продемонструє результати з часом. Адміністрація президента Байдена повинна використовувати цей захід як стартовий майданчик для амбітних і стійких зусиль зі зміцнення демократії у всьому світі.

About Author

Meest-Online