Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Річницю Голодомору вшанували у Вашинґтоні

Автор:

|

Грудень 03, 2015

|

Рубрика:

Річницю Голодомору вшанували у Вашинґтоні
Біля Меморіалу жертвам Голодомору у Вашинґтоні

Біля Меморіалу жертвам Голодомору у Вашинґтоні

«Держава Україна, як і вся українська громада Америки, докладуть ще більше зусиль, аби розповісти американцям правду про Голодомор 1932-1933 рр.», — заявили організатори пам’ятних заходів із ушанування 83-ї річниці трагедії Голодомору, що відбулися в суботу біля монументу «Поле пшениці» в центрі Вашинґтона.
Як зауважив із цього приводу Валерій Чалий, посол України в США, дипломатична місія має відповідні завдання від вищого керівництва держави. «Завдання, поставлене президентом і міністром закордонних справ — розширити знання про ґеноцид в Україні в 1932-1933 рр. та ініціювати відповідну політичну та політико-правову реакцію», — наголосив дипломат.
За його словами, в цьому питанні існують певні складнощі юридичного характеру. Одна з них — це виключення ще Радянським Союзом окремої норми з Конвенції Організації Об’єднаних Націй (ООН) про запобігання злочинів ґеноциду та покарання за них, яка давала можливість із точки зору міжнародного права визначити Голодомор в Україні як ґеноцид». «Тим не менше, — зауважив п. Чалий, — зараз доступною стає все більше документальної інформації про ті часи, відкриваються архіви КДБ».
«Гадаю, з часом розуміння глибини свідомих злочинних дій проти цілого народу стане підставою для політичних і політико-правових рішень ще більшого кола країн, тож робота в цьому напрямку продовжуватиметься й тут, у Сполучених Штатах», — наголосив він.
Паралельних зусиль на цьому напрямку докладає й українська громада Америки. Як розповів Михайло Савків, голова Крайового комітету США з визнання Голодомору Ґеноцидом, уже зараз опрацьовуються ідеї, як ефективніше поширити знання про голод в Україні. «Ми обговорюємо різні думки й ідеї. Це, звісно, виставки в публічних музеях, у навчальних закладах, проведення лекцій в американських університетах. Крім того, ми хочемо ввести тему Голодомору в шкільну програму для старших класів», — зауважив він. Щодо шкільного напрямку, то складність полягає в децентралізації американської системи середньої освіти. «Кожен штат сам визначає програму навчання, тому ми активізуємо українську громаду в різних штатах для цього», — зазначив активіст.
Що ж стосується офіційного визнання Голодомору Ґеноцидом, то п. Савків нагадав, що Конґрес уже прийняв кілька документів, які застосовують таке формулювання. В т. ч. «в законопроекті щодо встановлення меморіалу жертвам Голодомору в Вашинґтоні вказано на ґеноцид в Україні». Натомість, за його словами, потрібно й надалі працювати над тим, аби добитися офіційного визнання цього з боку адміністрації США.
Тим часом, в американській столиці відчувається наростаюча політична підтримка цієї ідеї. Варто лише згадати багатотисячний мітинґ за участі членів Конґресу й адміністрації США, дипломатів та іноземних гостей, присвячений відкриттю монумента «Пшеничне поле» архітектора Лариси Курилас. Поява цього пам’ятника в центрі Вашинґтона стала не лише символом скорботи українців, але й підтримки з боку американського народу. «Мені дуже подобається, що пам’ятник тепер має своє життя. Люди приходять, ставлять свічки в самих літерах слова HOLODOMOR, на буквах, між ними та замислюються над тим, що означає цей монумент», — розповіла вона. За словами п. Курилас, коли люди підходять до монумента, то відчувають, що це не тільки образ пшениці в бронзі, це — образ виживання цілого народу. Й про це мають знати всі, щоб подібного не сталося більше ніде у світі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply