Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 24, 2022

Путін запропонував Трампу референдум на Донбасі

Автор:

|

Липень 26, 2018

|

Рубрика:

Путін запропонував Трампу референдум на Донбасі

Григорій Карасін, заступник міністра закордонних справ Російської Федерації (РФ), запевнив, що політичні директори країн «Нормандської четвірки» обговорять нову пропозицію з Москви.

«Домовилися проробити»
Інформаційна агенція Bloomberg розповіла 20 липня про те, чого президенти США та РФ не оприлюднили на своїй прес-конференції в столиці Фінляндії. Натомість двоє присутніх під час їхньої розмови російських дипломатів переповіли журналістам те, що сказав їм тоді Путін: мовляв, він пропонував Трампу провести референдум на Донбасі, аби «вирішити конфлікт» на сході України.
«Пропозиція Путіна має на меті голосування, яке проводитимуть жителі сепаратистських територій за їхнім статусом, відбуватиметься воно під егідою міжнародної спільноти», — уточнили в Bloomberg. Відтак, в агенції нагадали, що Путін підтвердив після зустрічі з Трампом, що вони говорили про Україну, а також запевнив: «Там є деякі ідеї щодо способів врегулювання кризи в південно-східній частині країни. Домовилися проробити це поки на експертному рівні. На мій погляд, це також є позитивним таким елементом руху вперед».
За словами одного з анонімних співрозмовників журналістів Bloomberg, президент США попросив Путіна не говорити про референдуму під час прес-конференції після їхньої розмови. Відтак той погодився не оголошувати публічно свою пропозицію, щоб Трамп спочатку міг її обміркувати.
Того ж дня неназване російською інформаційною агенцією «Интерфакс» розповіло їй, що «можливість референдуму на Донбасі обговорюють як ідею — йдеться про те, щоб жителі Донбасу в законний спосіб могли в правовому полі висловитися щодо надання окремим районам автономії у складі України, щоб Київ надав реґіону відповідні політичні права», але це «не передбачає кримського сценарію», однак «питання проведення такого референдуму не обговорювалося з ватажками терористичних організацій «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка». Того ж 20 липня представник Міністерства закордонних справ РФ, коментуючи публікацію Bloomberg, заявила: «Не в моїй компетенції коментувати зміст перемовин на вищому рівні. Але що можу сказати. Якщо міжнародне співтовариство і, в першу чергу, США не змогли змусити Київ виконати мінські домовленості, то можна обговорити інші опції врегулювання внутрішньоукраїнської кризи».
Своєю чергою, Олексій Венедиктов, головний редактор радіо «Ехо Москви», написав у Twitter: «Про референдум на Донбасі. Путін — Трамп — підтверджую. Трамп узяв тайм-аут». Тобто, іншими словами, президент США нібито ви рішив обміркувати пропозицію Кремля.

«Не розглядаємо»
Однак того ж 20 липня офіційний представник Державного департаменту США у відповідь на прохання підтвердити чи спростувати інформацію агенції Bloomberg, запевнив: «Ми не розглядаємо підтримки референдуму на сході України».
А в інформаційній агенції Associated Press переповіли відповідь Ґаррета Маркіса, речника Ради національної безпеки Білого дому: «Адміністрація США не розглядає питання щодо підтримки проведення референдуму на Сході України. Білий дім дотримується позиції, що мінські домовленості 2015 року не передбачають проведення якихось референдумів. Крім цього, референдум, проведений на непідконтрольній Україні території, не матиме легітимності».
На офіційний запит інформаційної агенції Укрінформ у Держдепартаменті також відповіли: «Вашинґтон не розглядає законної можливості для проведення будь-якого референдуму на окупованій українській території, доки вона перебуває не під контролем уряду України. Будь-які спроби провести такий плебісцит вважатимуться нелегітимними».
Наступного дня Гізер Ноєрт, офіційний представник Держдепу, написала у Twitter: «У «референдуму» не буде легітимності. Ми продовжуємо підтримувати мінські угоди, щоб врегулювати конфлікт в Донбасі».
Своєю чергою, Павло Петренко, міністр юстиції України, запевнив: «Стосовно всеукраїнського референдуму в країні хочу сказати, що це наша внутрішня національна справа, і лише ми вирішуватимемо, який референдум і з якого питання проводити. Це питання українських громадян і українського суспільства. Жодних фейкових референдумів на окупованих територіях проводити не можна. І мрії Путіна, які він собі там вибудовує, нехай залишаться при ньому. Вони вже проводили псевдореферендум у Криму зі «зеленими чоловічками» і з привізними клоунами-козаками, намагаючись якимось чином освятити захоплені території України. Це точно не буде сприйняте ні українським суспільством, ні українськими державними інституціями. І я переконаний це не повинно бути сприйняте ніякими цивілізованими партнерами, з якими у нас є відносини».
А Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, повідомив у Facebook: «Ніхто не вірить у будь-яку можливість вільного та чесного волевиявлення на Донбасі в умовах російської окупації. Щодо політичних та юридичних аспектів всім і так усе зрозуміло. Але одну річ варто чітко усвідомити: Росію Донбас зовсім не цікавить, і наші, українські громадяни на Донбасі, звісно, також. Згадайте російські пасажі про федералізацію України, й одразу зрозумієте, що це не про Донбас. Це свого роду «репетиція», яку Кремлівський режим штовхатиме, щоб розвалити нашу країну. Їм це не вдасться!».

«Цікавлять гарні стосунки»
Попри це, 23 липня п. Карасін, коментуючи пропозицію Москви щодо можливості проведення референдуму на Донбасі, заявив: «Наприкінці цього тижня має відбутися на рівні політдиректорів країн «нормандської четвірки» зустріч у Берліні, де буде розмова про те, як нам просуватися в реалізації мінських домовленостей. Там і поговоримо».
Відтак Георгій Логвинський, віце-президент Парламентської асамблеї Ради Європи та депутат Верховної Ради України, пояснив: «РФ використовує ідею референдуму на Донбасі, щоб привернути увагу світової громадськості та змінити свій статус на світовій арені. Москва хоче створити в Україні заморожений конфлікт і не зазнати за це санкцій».
А політичний експерт Петро Олещук вважає: «Трамп би з радістю погодився на сценарій, запропонований Путіним. Його цікавлять гарні стосунки з Росією. А це неможливо, поки не буде закрите питання України. Для Трампа Україна — незручна перешкода, яка стоїть на шляху його геніальної дипломатії. та в нього є певні обмеження. Трампу доведеться балансувати між своїми бажаннями і думкою американського політичного істеблішменту».
На думку п. Олещука, інформація про референдум може бути пробною кулею або інформаційною пасткою. Він також підкреслює, що не ясно, про який референдум мова: про повернення окупованих територій під юрисдикцію України, про відокремлення від нашої держави, федералізацію? Це, вважає він, виглядає дуже абстрактно. Швидше за все це інформаційна пробна куля, щоб усі почали обговорення.
Проте Сергій Толстов, директор Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень, попередив: «Якщо уявити, що такий референдум справді відбувся, він би перекреслив усі політичні події, починаючи з 2014 року, у т. ч. мінські домовленості, і перемовини про введення миротворців на Донбас. Після такого голосування РФ може піти ще далі і заявити про претензії на інші українські території».
Однак Олена Снігир, експерт-міжнародник Національного інституту стратегічних досліджень і кандидат політичних наук, назвала пропозицію Путіна Трампу провести референдум на окупованих територіях Донбасу «вкидом» і пояснила: «Те, що робить зараз Путін із Трампом, — не для того, аби щось отримати від Трампа в обмін на щось. Ні. Путін зараз у такій вигідній позиції, що він не буде «мінятися» — він буде пропонувати, провокувати та розвалювати. Усе, що він робить, — це веде діалог, провокує, дестабілізує і руйнує західну систему і західний правопорядок, який склався».
«Дональд Трамп поводиться як бізнесмен і не розуміє вибудуваної впродовж десятиліть системи стримування. Він усе це ставить на кін заради власних амбіцій, власної вигоди та переобрання на другий термін. Це вузькоглядність, і я щиро сподіваюся, що внутрішня політична система в США не дасть йому цього зробити — знайдуть якийсь запобіжник, що його зупинить. Кремль відчуває себе на коні, і ми, сидячи в Києві, маємо зрозуміти, що Захід вразливий, можливо, навіть вразливіший за нас», — зауважила експерт.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply