Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Про «нову породу» російських аґентів

Автор:

|

Листопад 17, 2011

|

Рубрика:

Про «нову породу» російських аґентів

Анна Чепмен (на фото) була не просто рядовим членом однієї з найбільших мереж російських нелеґалів, викритих ФБР, застерігає Daily Mail у редакційній статті. Вона — представниця «нової породи російських шпигунів, адаптованої до життя у світі після «холодної вій­ни», — уважає видання.

В інтерв’ю аґентству AP працівник ФБР, який займається контррозвідкою, сказав, що шпигуни успішно просувалися до своєї кінцевої мети — «упритул наблизилися до проникнення в політичні кола США». «Представники ФБР не назвали жодних імен членів уряду США, які фігурують у справі, але російська шпигунка Синтія Мерфі надавала послуги в галузі фінансового планування Алану Патрікофу, венчурному капіталісту, котрий займається збором коштів на користь політичних партій і тісно пов’язаний із Білом і Гіларі Клінтонами», — ідеться в статті.

Мерфі, Чепмен, Михайло Семенко й інші аґенти мережі «були добре підковані технічно та могли комфортно почуватися в західній культурі під власними іменами», — пише газета. Вони втерлися в американську повсякденність, працюючи в респектабельних місцях і легко асимілюючись у західне суспільство.

Ці люди «чудово розумілися на техніці, були високоінтелектуальними», — зазначив Ч. Френк Фільюцці, заступник директора ФБР у справах контррозвідки. Семенко вільно володіє п’ятьма мовами, зокрема китайською, додав він. Чепмен і Семенко «користувалися надсучасним комп’ютерним зв’язком, у тому числі передавачами стиснутих сиґналів, які за частку секунди передають по радіо шифровки», — зазначено в статті.

Щоправда, шпигуни старшого покоління, що входили до цієї мережі, використовували й старі методи — невидиме чорнило, передачу грошей на ходу та підроблені документи. «Усі аґенти-ветерани проходили в Російській Федерації (РФ) багаторічне інтенсивне навчання, щоб успішно видавати себе за простих американців. Але після падіння «залізної завіси» й відкриття кордонів хтось у Москві, мабуть, збагнув, що потреба в навчанні відпала», зауважує автор статті.

На погляд пана Фільюцці, росіяни експериментували, поєднуючи старий перевірений підхід до шпигунства з надсучасним. У США нелеґали провадили тихе життя у кварталах, де мешкає середній клас, і намагалися завести знайомства для проникнення у сфери фінансів, високих технологій і уряду. Так, Дональд Гітфілд 2000 року закінчив школу державного управління імені Дж. Ф. Кеннеді в Гарварді.

ФБР поширило, серед іншого, фотографії Крістофера Мецоса — імовірного члена мережі, який був заарештований на Кіпрі, а після звільнення під заставу втік. Френк Фільюцці пояснив, що метою поїздок Мецоса було постачання інших нелеґалів грошима. «Заходи безпеки, ужиті після терактів 11 вересня, означали, що для нього стало надто ризиковано мати при собі великі суми готівкою. Це змусило російську сторону доручити чиновникам, які вже перебували в Америці, зустрічатися з нелеґалами й платити їм», — пояснюється в статті. Теоретично це поставило шпигунів на межу провалу, позаяк за іноземними дипломатами зазвичай стежать представники влади.

«Колишні радянські розвідники, які живуть на Заході, намагаються зрозуміти, чого хотіла домогтися РФ силами мережі нелеґалів», — пише автор. Екс-генерал-майор Олег Калугін назвав операцію марною тратою грошей і людських ресурсів. Олександр Васильєв, колишній працівник КДБ, повідомив, що нелеґали мали займатися «пошуком талантів» — американців, у яких можна виманювати таємниці взамін на гроші або шляхом шантажу. «А делікатнішими завданнями з вербування аґентів і роботою з ними займалися би шпигуни, захищені дипломатичним імунітетом», — констатує газета.

На погляд пана Васильєва, Кремль, мабуть, хотів знайти інформатора, який щодня інформував би про думки та плани найближчого оточення президента США. Але така успішна людина не мала би жодних підстав ставати шпигуном, додав Олександр Васильєв.

 Daily Mail

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply