Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

Президенту США може дорого коштувати його тиск на Україну

Автор:

|

Жовтень 09, 2019

|

Рубрика:

Президенту США може дорого коштувати його тиск на Україну
Дональд Трамп

Скандал і президентом України, про який уже не раз писав тижневик «Міст», помалу вилазить Дональду Трампу та його команді боком.

Упертюх Трамп
Так, Курт Волкер, колишній спеціальний представник Державного департаменту США у справах України, дав свідчення в американському Конґресі. Він виступив перед членами кількох комітетів Палати представників у зв’язку з гучним скандалом навколо спроб президента США Дональда Трампа чинити тиск на його українського колегу за посадою Володимира Зеленським.
Цей скандал дав хід формальному розслідуванню дій теперішнього господаря Овального кабінету — воно є першим кроком в офіційній процедурі імпічменту президента. У рамках цього розслідування п. Волкер виступав перед конґресменами більше дев’яти годин, а також розкрив свою дипломатичну переписку.
Його заяви вважаються принципово важливими у цій справі — разом із майбутніми свідченнями Марі Йованович, колишньої послині США в Україні, котра має виступити 11 жовтня. Слухання були закритими, однак американським виданням вдалося дізнатися про ключові заяви дипломата.
Найголовніше з того, що світ дізнався зі свідчень Курта Волкера, це що п. Трамп чекав від п. Зеленського публічної заяви про розслідування щодо сина Джо Байдена — це було однією з умов особистої зустрічі двох президентів. Дипломат надав його Конґресу, а комітет з розвідки Палати представників США опублікував пізно ввечері 3 жовтня. Оприлюднений документ містить 25 сторінок текстових повідомлень, якими п. Волкер обмінявся з низкою американських дипломатів та українських чиновників. Серед них — Ґордон Сондленд, посол США при Європейському Союзі (ЄС), та Андрій Єрмак, помічник президента Зеленського.
У часописі The Washington Post дійшли такого висновку: «Листування засвідчує, що чиновники (Держдепу. — Авт.) вважали, що президент Трамп не погодиться зустрітися з президентом Зеленським доти, доки останній не пообіцяє розпочати розслідування (у справі компанії Burisma, до наглядової ради якої входив Гантер Байден. — Авт.), — причому зробить це публічно».
Наприклад, 25 липня, за кілька годин до скандальної телефонної розмови п. Трампа і п. Зеленського, п. Волкер написав п. Єрмаку: «Дізнався з Білого дому — якщо президент Зеленський переконає Трампа, що проведе розслідування, докопається до істини у тому, що сталося 2016 року (йдеться закриття справи Burisma. — Авт.), ми зможемо узгодити точну дату візиту до Вашинґтона».
Однак за два тижні після цього п. Трамп все ще не дав згоди на зустріч із п. Зеленським, і чиновники Держдепу намагалися дати зрозуміти українській стороні, що президент США, ймовірно, чекає публічної обіцянки українського лідера про розслідування. Ґордон Сондленд написав Курту Волкеру 9 серпня: «Я думаю, що президент дуже хоче отримати результат».
При цьому він зазначив, що п. Зеленський міг би дати прес-конференцію, на якій оголосив би про свій намір провести розслідування щодо Burisma. «Щоб уникнути непорозумінь, можливо, буде корисно попросити Андрія (Єрмака. — Авт.) підготувати чорновий варіант заяви (під зобов’язання його не розголошувати), щоб ми могли точно розуміти, що саме вони мають намір заявити», — пояснив посол при ЄС.
Своєю чергою, п. Єрмак запропонував пов’язати таку заяву з анонсом візиту п. Зеленського до США. Помічник останнього написав п. Волкеру 10 серпня: «Як тільки у нас буде точна дата зустрічі, ми проведемо брифінг для преси, де оголосимо про майбутній візит і визначимо стратегію перезавантаження взаємин між США і Україною — в т. ч., серед іншого, розслідування по Burisma і втручання у вибори».
Однак, як нагадали у The Washington Post, Дональд Трамп продовжував зволікати з узгодженням візиту Володимира Зеленського, й американські дипломати обговорювали між собою, які ж нові умови висуває Білий дім. 1 вересня Вільям Тейлор, тимчасовий повірений у справах США в Україні, писав п. Сондленду: «Невже тепер ми говоримо про те, що військова допомога і зустріч у Білому домі прив’язані до розслідувань?».
Це сталося після того, як президент Трамп скасував свій візит до Польщі, де мав уперше зустрітися з п. Зеленським. Посол Сондленд запропонував продовжити цю розмову вже телефоном. Вільям Тейлор повернувся до цієї теми 9 вересня. Він знову написав п. Сондленду, називаючи припинення фінансування для України «жаским сценарієм»: «Як я вже казав телефону, вважаю божевіллям відмовляти у військовій допомозі задля допомоги у політичній кампанії».

Фактор Джуліані
Як повідомили CNN і WP із посиланням на власні джерела, п. Волкер закликав під час слухань Рудольфа Джуліані, адвоката п. Трампа, не довіряти інформації, яку той отримував про Джо Байдена і його сина від українських політичних діячів. Зокрема, колишнього генерального прокурора України Юрія Луценка. Дипломат пояснив, що намагався переконати правника в ненадійності його українських джерел — і в тому, що вірити в їхній теорії варто із великою обережністю.
Водночас листування свідчить, що саме п. Волкер репрезентував п. Джуліані п. Єрмаку, щоб обоє могли провести перемовини 22 липня й ефективніше сприяти організації особистої зустрічі президентів.
Як випливає з оприлюдненого п. Волкером листування, 21 липня п. Тейлор написав п. Сондленду, що п. Зеленський «чутливий до того, щоб Україну сприймали всерйоз, а не просто як інструмент внутрішньої політики Вашинґтона і переобрання (Трампа на другий термін. — Авт.)».
Курт Волкер застерігав владу України від залучення в американську політику. Виступаючи перед конґресменами, спецпредставник Держдепу також повідомив їм, що він, як і інші чиновники, намагався закликати керівництво України триматися подалі від американських внутрішньополітичних справ.
На прохання конґресменів п. Волкер прокоментував раптове рішення Білого дому припинити фінансування військової допомоги Україні.
Волкер заявив, що йому ніколи не надавали пояснень на цю тему. Він також нагадав, що адміністрація президента Трампа надіслала запрошення Володимиру Зеленському відвідати США незабаром після його обрання президентом навесні, проте пізніше його відкликала.
Адам Шиф, керівник комітету з розвідки у Палаті представників, коментував усе це так: «Стенограма дзвінка звучить як класичний мафіозний шантаж — ми багато робимо для України, взаємності не так уже й багато, можу запитати про послугу, розслідуйте щодо мого опонента, мої люди будуть на зв’язку».
А у WP дійшли ще й такого висновку: переможцем у скандалі навколо перемовин п. Трампа з п. Зеленським є Росія. «Росія може використати цю історію, аби зобразити Україну як неповноцінну державу, якою неправильно керують. А оскільки скандал стосується газового сектору, Росія буде наполягати на тому, щоб Західна Європа просувала проєкт «Північний потік-2», — пояснили в часописі.

Хоч якийсь позитив
Дональд Трамп, подейкують, таки налякався процедури імпічменту і намагаючись вибілитися, заявив, що розблокував військову допомогу Україні. Причиною цього начебто стало прохання американського сенатора-республіканця Роба Портмана й інших законодавців. Крім цього, господар Овального кабінету закликав Європу посилити підтримку Києва.
«Ненавиджу, коли (США. — Ред.) є єдиною країною, яка дає гроші», — зазначив він.
Дональд Трамп також заявив, що до Володимира Зеленського в Україні «була колосальна корупція, більше, ніж у будь-якій іншій країні світу». «Мені не хотілося давати гроші країні, яка настільки корумпована», — пояснив він.
Водночас Державний департамент США дозволив продаж Україні 150 ракет для протитанкових ракетних комплексів Javelin на суму 39,2 млн USD. Про це 3 жовтня повідомило Управління Міністерства оборони США з оборонної співпраці та безпеки (DSCA).
У вартість також входять технічні засоби підготовки, транспортування, навчання українських військовослужбовців. «Імовірний продаж сприятиме зовнішній політиці і національній безпеці Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки України. Система Javelin допоможе Україні наростити свій оборонний потенціал у довготерміновій перспективі для захисту свого суверенітету і територіальної цілісності. Україна не зіткнеться з труднощами у разі прийняття на озброєння цієї системи», — йдеться в заяві DSCA. В аґенції також наголосили, що ця угода не вплине на баланс сил у реґіоні.
На диво, це скандал навіть став у дечому навіть корисним для Дональда Трампа. Адже за третій квартал ц. р. він залучив 125 млн USD пожертв на свою виборчу кампанію, що стало рекордним показником у США. Про це повідомив Бред Парскейл, представник виборчого штабу теперішнього президента. За повідомленням п. Парскейла, ця сума практично удвічі більша, ніж вдалося зібрати Бараку Обамі в третьому кварталі 2011 року, під час свого другого балотування на посаду президента США. Тоді останньому вдалося зібрати 70 млн USD.

Ігор Голод

До слова
Незалежний сенатор Анґус Кінґ заявив, що у стенограмі запису телефонної розмови Володимира Зеленського і Дональда Трампа відсутні бодай 20 хвилин їхньої розмови. За словами політика, телефонна розмова президентів тривала 30 хвилин, тоді як наданий Білим домом текст передає лише її третину. «У двох моїх співробітників зачитування тексту вголос зайняло десять хвилин і 40 секунд. Телефонний дзвінок тривав 30 хвилин. Ми не знаємо, чого бракує», — стверджує сенатор. При цьому він припустив, що якийсь час міг зайняти переклад, якщо під час розмови двох президентів були задіяні перекладачі. Анґус Кінґ вважає, що часовий розрив у тексті розмови може стати підставою для проведення розслідування.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply