Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 18, 2021

Президенту Байдену вдалося уникнути дефолту США

Автор:

|

Жовтень 11, 2021

|

Рубрика:

Президенту Байдену вдалося уникнути дефолту США
Джо Байден

Республіканці заблокували законопроєкт про фінансування уряду і підвищення стелі державного боргу, що могло призвести до дефолту країни. Уряду знову загрожував «шатдавн» — зупинка непершочергових функцій із тимчасовим розпуском державних службовців. Як писав «Міст», попередній «шатдавн» стався в грудні 2018 року через розбіжності Дональда Трампа та Демократичної партії з питання фінансування стіни на кордоні з Мексикою. Через припинення роботи уряду обмежили діяльність майже четвертої частини федеральних відомств США. Без зарплати залишилися майже 800 тис. державних службовців. Це був найтриваліший «шатдавн» в історії США — 35 днів.

«Це було б катастрофічно»
Якщо б до 1 жовтня ц. р. не підняли ліміт держборгу, демократам довелося б дуже постаратися, щоб уникнути економічного лиха. Тому Джанет Єллен, міністерка фінансів США, попередила законодавців про катастрофічні наслідки, які можуть настати, якщо Конґрес не підвищить встановлений законом ліміт державного боргу або не зупинить дію обмежень на запозичення. «Це було б катастрофічно для американської економіки, для глобальних фінансових ринків і для мільйонів сімей і працівників, чия фінансова безпека може опинитися під загрозою через затримки виплат», — заявила вона.
Урядовиця попередила, що наслідки бездіяльності відчують по всій економіці. Так, літні люди можуть зіштовхнутися з невиплатою пенсій, військовослужбовці не будуть знати, коли прийде їхня платня, а відсоткові ставки за кредитними картками, кредитами й іпотекою можуть зрости. Крім цього, дефолт поставить під загрозу статус долара як світової резервної валюти, що, звісно, стане подарунком для Китаю.
Фінансування уряду та стеля держборгу — два окремих питання. Республіканці заявили, що вони підтримають окремий законопроєкт, що дозволяє уряду продовжити роботу до грудня, поки відбуваються перемовини про бюджет, але не документ, в якому ці заходи об’єднані з підвищенням стелі державного боргу.
Республіканці зажадали, щоб демократи самостійно підняли ліміт держборгу, бо не хочуть підтримувати запропоновані демократами плани витрат. «Ми не хочемо допомагати демократам підіймати стелю боргу, поки вони за зачиненими дверима складають безрозсудний податковий і видатковий план історичного масштабу», — заявив Мітч Мак-Коннелл, лідер республіканців у Сенаті. Демократи ж зазначають, що більша частина нового боргу країни виникла ще за адміністрації Дональда Трампа.

Яка ж сума боргу?
Зараз борг федерального уряду складає 28,4 трлн USD. Конґрес завжди підвищував стелю держборгу або повністю скасовував її на якийсь час. А довготемінові запозичення федерального уряду призначені для оплати заходів, уже схвалених Конґресом, у т. ч. допомогу у відновленні американської економіки після пандемії коронавірусу.
1,5 трлн USD — прогнозований дефіцит бюджету США 2022-го. Але все, що не зібрали у вигляді податків, зборів і доходів від торгівлі в результаті покриють продажі державних цінних паперів, випущених Міністерством фінансів США. Саме так працює система акумуляції суверенного боргу, з року в рік збільшуючи суму заборгованості.
Нейл Б’юкенан із Університету Флориди, який спеціалізується на економіці та податках, каже, що такі показники здаються величезними лише на перший погляд. «У США дуже велика економіка. Суть у тому, що в міру того, як зростає економіка, причому не тільки економіка Сполучених Штатів але й, по суті, економіка будь-якої великої європейської країни, накопичується і борг, приблизно в такому ж відсотковому співвідношенні, як і у економіки США», — пояснює він.
Запозичення допомагають урядам виконувати зобов’язання в періоди рецесії та криз. Після Другої світової війни, приміром, держборг США становив 120 % валового внутрішнього продукту (ВВП). Впродовж наступних 50 літ цей показник упав більш ніж удвічі, а різке зростання боргу відновилося лише з початку 2000-х.
Стівен Прессман, професор економіки, пояснює, що відбулися дві ключових кризи: фінансова 2008 року, коли економіка падала, і держава була змушена виділяти кошти та знижувати податки; 2020 року через пандемію коронавірусу сталося те ж саме. «У березні 2020-го безробіття досягло показників, порівнянних із рівнем Великої депресії. Уряд не міг отримати гроші від податків, оскільки у людей не було доходів. А їм потрібно було виживати, тож надати людям допомогу було гуманно. Як наслідок, ми знову опинилися на рівні держборгу в приблизно 120 % ВВП», — повідомив експерт.
Згідно з дослідженням Світового банку, співвідношення держборгу і ВВП на рівні 70 % — провісник зниження економічного зростання в майбутньому. Однак єдиної думки серед експертів немає. «Економісти сперечаються про те, яким має бути співвідношення. Я не став би занадто турбуватися щодо подолання США позначки в 100 % ВВП», — запевняє Крістофер Руссо, науковий співробітник Центру Меркатус при Університеті Джорджа Мейсона.
Він зазначає, що по всьому світу серед інвесторів є великий попит на американські цінні папери. «Мені не хотілося б вводити людей в оману, що якщо борг становив понад 100 % ВВП, то все впаде. Дуже ймовірно, що ні. Але наш борг справді зростає надто високими темпами впродовж останніх двох десятиліть», — вважає експерт. При цьому зараз із коригуванням на інфляцію ставки на держборг США — неґативні. Це означає, що іноземний інвестор, що купує бонди, фактично, надає позику уряду США, позаяк назад отримає меншу суму.

Відтермінування до 1 грудня
За оцінками американської некомерційної організації «Комітет за відповідальний федеральний бюджет», під удар могли потрапити понад 850 тис. із 2,1 млн федеральних працівників. Вільям Гоуґланд, віцепрезидент Центру міжпартійної політики, заявив, що в простій таким чином потрапить до 60 % усього цивільного персоналу федеральних відомств, а це понад 1 млн працівників.
Виступаючи перед Національною асоціацією економіки підприємств, п. Єллен заявила, що недієздатний Конґрес може представляти серйознішу економічну загрозу, ніж навіть пандемія. «Закриття уряду зашкодить нашій здатності реагувати на пандемію та порушить нормальну роботу уряду. Ймовірно, це спровокує історичний фінансовий колапс і приведе нашу економіку до рецесії», — наголосила вона.
Демократи в Конґресі розглядали всі варіанти дій для запобігання закриття уряду. Про це повідомив сенатор Дік Дурбін, але відмовився повідомляти якісь подробиці. Але вони не знадобилися. 30 вересня Сенат США підтримав закон про тимчасове фінансування, який дозволив уникнути «шатдавну». Того ж дня його підписав Джо Байден.
Крім фінансування уряду на колишньому рівні до 1 грудня, додаткові кошти планується спрямувати на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, допомогу біженцям із Афганістану та боротьбу з коронавірусом.
Крім цього, такий законодавчий акт дає Вашинґтону більше часу для формування постійного бюджету на 2022 фінансовий рік і виділення допомоги американському народу.

Євген Клен

До слова
Крім фінансового «голоду», Сполученим Штатам загрожує ще й кадровий. Адже сенатор-республіканець Тед Круз продовжує блокувати затвердження безлічі кандидатів на посади в Державного департаменту США з метою домогтися від Білого дому запровадження нових санкцій проти російського газогону «Північний потік-2». «Запекла боротьба зі сенатором від Техасу Тедом Крузом через російський газогін, за словами офіційних осіб адміністрації Байдена, викликала кадрову кризу. Він затримує затвердження десятків кандидатур у Державному департаменті, в т. ч. 59 можливих послів», — написала 2 жовтня газета The New York Times. Сенатор погрожує заблокувати ще й десятки інших призначень. Дії Теда Круза прокоментував сенатор-демократ Роберт Менендес. Він заявив, що ця ситуація є безпрецедентною. «Відбувається безпрецедентна та повна затримка затверджень усіх кандидатур, незалежно від того, чи мають вони якийсь стосунок до розглянутого політичного питання. Я не бачив нічого подібного за 30 років роботи у сфері зовнішньої політики», — зізнався він.

About Author

Meest-Online