Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Президентство Обами: без України в думках?

Автор:

|

Січень 26, 2012

|

Рубрика:

Президентство Обами:  без України  в думках?

Експерти в США вже підбивають підсумки першого терміну президентства Барака Обами, зокрема в питанні іміджу Америки як країни, що підтримує розбудову демократії в інших державах. Під час виступу у Вашинґтоні, у Центрі Карнеґі, експерт із питань демократії Томас Карозерс заявив, що у світі помиляються, вважаючи, що Сполучені Штати мають чітку стратеґію з просування демократії. Він назвав три фази, які нинішня адміністрація США пройшла в цьому напрямку.

За словами аналітика, одразу після приходу до влади в січні 2009 року Барак Обама згорнув демократичну риторику, а натомість докладав зусиль до залучення до співпраці кількох антидемократичних режимів, у тому числі Російську Федерацію (РФ) і Китайську Народну Республіку (КНР). «Протягом шести перших місяців правління ані президент Обама, ані держсекретар Гіларі Клінтон не згадували про питання просування демократії за кордоном», — зазначив пан Карозерс, пояснюючи це тим, що від президентства Джорджа Буша Барак Обама «отримав» країну, імідж якої був дуже неґативним через війну в Іраку, Афганістані, протистояння з Іраном тощо, і намагався «не наступати на ті самі граблі» й менше дратувати світ.

Другий етап, за словами фахівця, починається з промови президента Обами в Каїрі в червні 2009-го. Тоді адміністрація починає говорити про демократію, утім, відрізняє її від «бушівської», наголошуючи, що США не нав’язуватимуть іншим країнам моделі демократії, як у США, і будуть звертати увагу не лише на вільні вибори, а й на такі питання, як правосуддя та верховенство права.

Третім етапом стала так звана арабська весна. Для Білого дому це було, наче електричний шок. Однак, як стверджує багато американських оглядачів, відповідь США демократичним силам в арабських країнах була запізнілою й невизначеною.

Томас Карозерс, який недавно опублікував книгу «Політика демократії за президента Обами», переконаний, що реакція Білого дому на світові події є ситуативною й визначається лише стратеґічними інтересами. Експерт навів приклад з Україною: «Початок протестів у Білорусі проти режиму Лукашенка пройшов непомітно для прес-служби Білого дому. Натомість фактично в той самий час, у квітні 2010-го, адміністрація оприлюднила прес-реліз і подала позитивний сиґнал Україні, президент якої Віктор Янукович оголосив про намір позбутися збагаченого урану».

США не можуть недооцінювати своєї ролі як країни, здатної підтримати демократію в інших державах, висловлює думку Девід Креймер, президент Freedom House і колишній заступник держсекретаря з питань демократії та прав людини. «Нехай це — риторика, але для активістів у інших державах дуже важливо знати, що в них є можливість мати «друзів із демократії», можливість зустрічатися з однодумцями й вести перемовини в Білому домі. Я ніколи не зустрічався з Обамою, не знаю цієї людини, не знаю, як президент уявляє демократію, але в мене складається таке враження, що ми розбудовуємо стосунки з авторитарними режимами», — заявив пан Креймер під час виступу в Центрі Карнеґі щодо питань міжнародного миру. Колишній заступник держсекретаря вважає, що президент Буш відверто вірив у демократію як у добро, чітко відділяючи його від зла, тоді як ліберальні лідери в США — не так категоричні, і сприймають ціннісні питання більш розмито.

Чимало експертів у США не приховує, що російському питанню надається більше уваги з боку чинної адміністрації, ніж українському, незважаючи на недавнє охолодження між Вашинґтоном і Москвою через плани розбудови системи ПРО в Європі. Ендрю Фопіано, експерт із міжнародних відносин, упевнений, що Україна потребує більшого лобіювання в США: «Порівняно з адміністрацією Буша, апарат Обами не має людини, яка би захищала українські питання. У попередній адміністрації такі люди були: приміром, Девід Креймер, заступник держсекретаря Ден Фрід, який особливо підтримував Східну Європу. Пам’ятаю, як емоційно він звертався з промовою стосовно підтримки молодих лідерів Варшави».

Водночас, інші експерти нагадують про гостру критику з боку Білого дому щодо засудження Юлії Тимошенко й запевняють, що президент Обама та його адміністрація надалі жорстко реаґуватимуть на цю справу. У своєму листі до пані Тимошенко, надісланому цими днями, Гіларі Клінтон заявила, що Сполучені Штати продовжуватимуть відстоювати необхідність належного процесу судочинства в Україні, а також звільнення екс-прем’єра й інших ув’язнених колишніх урядовців України.

За словами фахівців, імовірний прихід до влади республіканців на виборах у США в листопаді 2012-го позитивно вплине на «демократичну риторику».

До речі, кандидат у президенти від республіканців Мітт Ромні включив до своєї команди «зовнішньої політики» 22 спеціальних радників, чимало з яких працювало в адміністрації Джорджа Буша. Серед них — Пола Добрянскі, відомий у США політик українського походження, колишня заступниця державного секретаря США. Вона, зокрема, відома активним лобіюванням українських питань.

 Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply