Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Президент США оголосив про завершення Юкрейнґейту

Автор:

|

Грудень 04, 2019

|

Рубрика:

Президент США оголосив про завершення Юкрейнґейту

Комітет із питань розвідки Палати представників 3 грудня оприлюднив проєкт Звіту за результатами розслідування з імпічменту Дональда Трампа, пов’язаного з Україною. У ньому наголошують, що президент використовував повноваження у незаконний спосіб для отримання вигоди в президентських перегонах, а також розвінчують теорію змови про те, що нібито Україна, а не Росія втручалася у вибори 2016 року.

Шило в мішку
Федеральний суд США минулого тижня задовольнив позов медіа-організації «Центр за чесність у суспільстві» та зобов’язав Пентаґон і Білий дім оприлюднити документи, що стосуються призупинення військової допомоги Україні. Про це повідомило видання The Hill. Суддя розпорядилася зобов’язати Міністерство оборони США і Адміністративно-бюджетне управління передати медіа-організації, що звернулася зі запитом на підставі Закону про свободу інформації, звіти про припинення адміністрацією президента Трампа військової допомоги Україні. «Документи потрібні для того, щоб проінформувати суспільство про питання, які викликають надзвичайний національний інтерес», — заявила суддя Коллін Коллар-Котеллі.
Своєю чергою, сенатор-республіканець Джон Кеннеді заявив, що припустився помилки, коли заявляв про «втручання» України в президентські вибори в США 2016 року. Про це інформує СNN. «Сенатор Кеннеді відмовився від раніше зробленої ним заяви, що ніхто не може бути впевнений, що тільки Російська Федерація (РФ) намагалася втручатися в президентські вибори 2016-го, заявивши, що він неправильно розумів це питання і не бачить доказів того, що Україна ламала сервери демократичної партії», — йдеться в повідомленні. «Єдиний доказ, який маємо, і гадаю, що це правда, — саме РФ намагалася зламати комп’ютер комітету демократичної партії», — визнав він.
А от Дональд Трамп заявив, що не відправляв свого адвоката Рудольфа Джуліані до України для організації розслідування стосовно колишнього віце-президента США Джозефа Байдена і його сина. Про це повідомила аґенція Bloomberg. На запитання про те, чим п. Джуліані займався в Україні, президент відповів, що про це краще питати у самого адвоката. «Я не давав йому таких доручень. У Руді є інші клієнти, крім мене. Він багато працював в Україні», — сказав господар Овального кабінету та наголосив, що вважає п. Джуліані борцем зі злочинністю.

Нові відставки
Тим часом від Дональда Трампа продовжують відходити його соратники та помічники. Так, двоє співробітників Адміністративно-бюджетного управління Білого дому, яке є проміжною виконавчою ланкою в процесі надання оборонної підтримки Україні, звільнилися через призупинення Трампом допомоги українському війську. Про це йдеться у свідченнях Марка Сенді, співробітника цього ж управління, на закритих слуханнях, зазначає The Hill. Видання прізвища чиновників не називає, позаяк свідок зазначив, що не хотів би говорити про їхню мотивацію за них. При цьому він підкреслив, що причини такого кроку стосовно України були незрозумілими та залишалися без пояснень.
Марк Сенді також зауважив у свідченнях, що вважає президента Трампа особою, котра керувала процесом призупинення оборонної допомоги для України. Свідчення посадовця Білого дому стали частиною розслідування Палати представників щодо імпічменту президента США.
Пішов зі своєї посади і Рік Перрі, міністр енергетики США. Він опублікував у Twitter відеозвернення, в якому заявив, що припинив свою роботу на цій посаді. Про його відставку стало відомо ще в жовтні на засіданні уряду. Президент Трамп повідомив, що місце п. Перрі займе його заступник Ден Бруєтт.
У своєму відеозверненні вже колишній міністр подякував своїм близьким за підтримку та зазначив, що робота в команді Дональда Трампа була для нього честю. Рік Перрі займав посаду міністра енергетики з 2 березня 2017 року. До того він був губернатором штату Техас три терміни поспіль, що дало йому змогу залишатися на цій посаді довше за інших. На президентських виборах 2012-го і 2016 років заявляв про своє бажання балотуватися, але обидва рази рано сходив із передвиборної гонитви.

Про імпічмент не забули
Водночас процедура імпічменту президента лише набирає обертів. Юридичний комітет Палати представників Конґресу попросив Дональда Трампа до 6 грудня дати відповідь щодо його участі або його адвоката у слуханнях у рамках процедури імпічменту глави держави. Листа президенту надіслав Джерролд Надлер, голова юридичного комітету, демократ від штату Нью-Йорк, із повідомленням про надання привілеїв під час імпічменту. Також листа надіслали Даґу Коллінзу, члену судового рейтинґу Палати представників.
Білий дім не став чекати 6 грудня, а одразу ж надіслав у комітет палати представників із судових справ повідомлення про те, що не братиме участі в слуханнях щодо імпічменту президенту, повідомляє Politico.
У листі йдеться про те, що несправедливо очікувати участі в слуханнях, поки не призначені свідки та залишається незрозумілим, чи забезпечить юридичний комітет президенту справедливий процес шляхом проведення додаткових слухань. «За теперішніх умов ми не маємо наміру брати участь у слуханнях», — повідомляється в листі.

Що робити Зеленському?
Президент України зараз перебуває у дуже важкому становищі. Йому дуже потрібні союзники в протистоянні Путіна, а на Анґелу Меркель, канцлеру Німеччини, котра лобіює прокладання російського газогону в обхід України, та Еммануеля Макрона, президента Франції, котрий зараз налагоджує тісні стосунки з володарем Кремля, покладатися більше не можна. Залишається хіба Дональд Трамп.
Відтак телеканал CNN заявив, посилаючись на власні джерела, що українська влада все ще може оголосити про вигідні президенту США розслідування. Зазначається, що українська влада не лише усвідомлює свою залежність від США в плані допомоги в сфері безпеки, а й шукає більшої підтримки. При цьому Київ не знає, кому довіритися, щоб донести свою позицію до президента Трампа. Багато американських чиновників, котрі займаються взаєминами США з Україною, тепер залучені в процедуру імпічменту, тому в Києві вирішили, що вони втратили «довіру Трампа». Про які потенційні розслідування йдеться і коли про них може бути оголошено, джерела CNN не повідомили. Але, як стверджують співрозмовники, українські чиновники визнали, що будь-які потенційні розслідування мають торкатися «поточних проблем, а не лише проблем минулого».
Більше того, президент Зеленський дав інтерв’ю ряду іноземних видань, в якому повідомив, що США шкодять Україні, коли посилають світу сигнал про неї як про корумповану державу. «Я хочу від США, й я це відчуваю, щоб вони допомагали, щоб вони зрозуміли, що ми — суб’єкт, щоб вони не домовлялися з іншими за нашими спинами. Сполучені Штати посилають щось на кшталт сигналу світу, в Міжнародний валютний фонд (МВФ) і Всесвітній банк, в Європу. І коли вони кажуть, що Україна — корумпована, це дуже жорсткий сигнал. Хочу, щоб Сполучені Штати зрозуміли: тепер це інша країна, ми — зовсім інші люди. Звісно, органи влади довго були корумпованими, але ми їх очищаємо», — запевнив український президент.
Він також зазначив, що обговорював із президентом США його бачення України як корумпованої держави. «Я сказав йому на нашій зустрічі, що не хочу, щоб у нього була така картина нашої країни. І що він повинен просто приїхати сюди і подивитися, як ми живемо, і, перш за все, що ми за люди. Мені здалося, він мене почув. Принаймні, він сказав на зустрічі: так, я бачу, є молоді, нові люди», — сказав п. Зеленський.
Крім цього, він спростував наявність домовленостей із президентом Трампом про розслідування щодо Гантера Байдена. «Я не розмовляв за принципом «послуга за послугу», — сказав український лідер.
У відповідь Дональд Трамп подякував Володимиру Зеленського за його слова щодо відсутності тиску під час телефонних перемовин, що спричинили в США так званий Юкрейнґейт. Відтак господар Овального кабінету заявив, що вважає тему Юкрейнґейту «закритою» та закликав членів Демократичної партії в Палаті представників знову повернутися до роботи.
В своєму іншому дописі п. Трамп назвав розгляд справи про його імпічмент продовженням «полювання на відьом», що триває вже три роки, і закинув демократам, що ті поводяться «не вельми мило», запросивши його на слухання в справі про імпічмент.

Рецепт WP
Редакція газети The Washington Post запропонувала свій рецепт врегулювання проблеми. Журналісти звернулися до керівництва США зі закликом змінити політику щодо України, адже відсутність підтримки може мати вкрай неґативні наслідки. «У Конґресі залишається міцна підтримка України, в т. ч. серед республіканців, котрі захищали Трампа. Вони повинні тиснути на президента та держсекретаря Помпео, щоб ті відновили підтримку України», — йдеться у статті.
Видання наголошує, що президент України зараз зіткнувся з вирішальними викликами: він намагається укласти нову угоду з МВФ, а також планує зустріч з президентом РФ та лідерами Франції та Німеччини 9 грудня у Парижі. «Багато років політикою Сполучених Штатів було рішуче підтримувати Україну у такі моменти — не лише задля підтримки демократії, що бореться, але й задля просування стратегічних інтересів США, таких як стримування російської аґресії в Європі. Однак хаос, який президент Трамп вніс у стосунки між США й Україною, фактично створив дипломатичний вакуум», — зазначає видання.
Крім того, WP зауважує, що Трамп продовжує повторювати неправдиві звинувачення щодо ролі України на виборах 2016 року, навіть після того, як йому повідомили, що за цими чутками стоять російські спецслужби. «Все це значно послаблює позицію Зеленського, особливо на тлі того, що він планує зустріч із Путіним, Меркель і Макроном. Останні двоє, ймовірно, будуть тиснути на українського лідера, аби він пішов на поступки російському диктатору — адже така угода дозволить їм відновити торговельні взаємини з Москвою», — зазначили у WP. Що ж, до 9 грудня залишилося не так багато часу.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply