Новини для українців всього свту

Wednesday, Apr. 21, 2021

Президент нон-ґрата

Автор:

|

Жовтень 02, 2012

|

Рубрика:

Президент нон-ґрата

У США Януковичу не зраділи, діаспора топтала його портрет, а лідери ЄС — бойкотували

Робочий візит президента України до США для участі в пленарному засіданні 67-ї сесії Генеральної асамблеї ООН розпочався з обструкції.

Зажадали відставки

25 вересня ц. р. під стінами Постійного представництва України при ООН у Нью-Йорку приблизно сто представників української діаспори висловили різкий протест проти правління Віктора Януковича. На влаштованому мітинґу вони закликали міжнародне співтовариство «не вірити жодному слову диктатора». На їхніх плакатах були написані англійською й українською мовами гасла: «Геть тиранію Януковича в Україні!», «Свободу всім політв’язням України!», «Банда Януковича-Путіна оголосила війну українському народові», «Диктатор Янукович має сидіти в тюрмі, а не стояти на трибуні ООН», «Поверніть демократію України, відправивши диктатора Януковича та його ґанґстерів у Росію», «Зупинимо диктатуру Януковича». А ще, вимагаючи негайної відставки українського президента, вони промовисто потопталися по його портреті.

Організував цю акцію Український конґресовий комітет Америки (УККА), який є найбільшим представництвом українців у США, позаяк до його складу входять до 20 організацій по всій країні. Аскольд Лозинський, один із лідерів УККА, пояснив у інтерв’ю «Радіо «Свобода»: «Мета нашої демонстрації — щоби Янукович пішов у відставку. Тут уже немає питання одного чи іншого закону, одного чи другого порушення. Тут немає навіть питання звільнення Юлії Тимошенко чи Юрія Луценка. Я думаю, за 2,5 року свого президенства Янукович зробив стільки зла для українського народу, що ми прямо вимагаємо його відставки. Візьміть цей законопроект про мову, який пройшов, а тепер, правда, новий закон має криміналізувати знеславлення, що людина робить проти режиму, — це є порушенням засадничих людських прав. Він став ізгоєм цілого світу, ніхто вже з ним не зустрічається. Фактично я певний, що ніхто з ним не зустрічався, коли він тут приїхав. І ми прямо хочемо, щоби для українського народу ми мали нагоду вибрати Президента, який є достойний того народу».

«Він примушує замовкнути пресу, він усю свою опозицію (а опозиція в демократичному суспільстві мусить існувати) ліквідує, тому що він її заарештовує, — продовжив перелік претензій УККА до президента Януковича п. Лозинський. — Він поставив своїх людей по всіх областях України. Ці вибори, що заплановані на 28 жовтня, вже так готуються, що в жодному разі не будуть справедливими, прозорими й демократичними. Тому єдина річ, що тут треба зробити, — зняти диктатора».

До слова, напередодні Евген Чолій, президент Світового конґресу українців (СКУ), закликав міжнародне співтовариство вимагати від влади України відхилення законопроекту про криміналізацію наклепу. Бо той, як констатують у СКУ, «є серйозною загрозою для демократії», тож його прийняття «буде кроком назад у питанні свободи слова в Україні та дозволить владним структурам позбавити опозицію й засоби масової інформації права на вільне висловлювання своїх думок». СКУ нагадав також, що «таке законодавство суперечить підписаним Україною міжнародним конвенціям, а зокрема Європейській конвенції з прав людини та Міжнародному пакту про громадянські й політичні права». Копію свого листа до міжнародного співтовариства СКУ надіслав президентові та голові Верховної Ради України, яких закликав не допустити схвалення законопроекту про кримінальну відповідальність за наклеп.

«Короткі репліки»

І все ж Віктор Янукович повідомив українським журналістам у Нью-Йорку, що таки поспілкувався з Бараком Обамою — увечері 25 вересня, перед початком офіційного прийняття президента США з нагоди відкриття 67-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. Як запевнив глава української держави, «була процедура фотографування з президентом Обамою, і під час цієї зустрічі відбувся короткий обмін інформацією»: «Обама поцікавився тим, як ідуть поставки обладнання для споруджуваної в Харкові лабораторії, яка буде працювати на низькозбагаченому урані».

Своєю чергою, Віктор Янукович нібито запевнив американського колеґу, що всі роботи тривають за графіком. «Усе інше було особисте, — додав також він. — Короткі репліки. Ми востаннє зустрічалися в Чикаґо й обмінялися думками, що час дуже швидко летить. Уже в листопаді в США відбудуться вибори, я побажав, природно, удачі й сказав, що ми теж готуємося до виборів і сподіваємося, що вони будуть визнані демократичними».

А на офіційному сайті президента України розмістили фотографію, на якій є п. Янукович, п. Обама та його дружина Мішель. Але Сергій Власенко, народний депутат із парламентської фракції «Блок Юлії Тимошенко«Батьківщина», прокоментував цей знімок так: «У новинах Янукович розказав про «зустріч» із президентом Обамою, а також про те, як багато питань державних і ПРИВАТНИХ вони змогли обговорити за цю коротку «зустріч». На фото ж зі сайту зображено Барака та Мішель Обаму, а між ними — громадянина Януковича, і більше жодних інших фото. Із цього роблю висновок, що «фото з Обамою» було всього одне. Будь-хто, хто хоч трошки знайомий із дипломатичним етикетом, вам скаже — на фото відображена НІ ЯКА НЕ «ЗУСТРІЧ ІЗ ОБАМОЮ». Просто цього дня проводився прийом від імені президента Обами. На ньому були присутні СОТ НІ (а може, і ТИСЯЧІ) людей. І ВСІ вони (або переважна більшість із них) мали змогу зробити ТАКЕ САМЕ фото з Президентом США та Першою Леді.

Тобто це відбувається таким чином: перед входом до зали, де проходить прийом, стоїть Барак Обама з дружиною. До них вишикувалася ЧЕРГА з людей, які були офіційно запрошені на прийом і бажають сфотографуватися. Кожен із таких гостей, коли підходить його черга, стає поряд із Бараком і Мішель Обамами. Фотограф робить знімок, і людина відходить. На її місце заступає інший учасник прийому, який фотографується із президентом США. У дипломатичному протоколі ця процедура, стоїть набагато нижче «потискання рук» (hand shake), коли двоє лідерів, що зустрічаються в коридорі (без дружин), тиснуть один одному руки (цей момент фотографується) і секунд 20—30 обмінюються якимись фразами».

А насправді…

Зауважив п. Власенко й те, що українські медіа не переповіли читачам сказане президентом США в його промові на сесії Генеральної асамблеї ООН щодо України. Тому депутат сам процитував це у своєму блозі: «Країна, у якій влада саджає своїх опонентів за ґрати, не може бути демократією», «країна, у якій немає чесних, прозорих і демократичних виборів, у яких би брали участь найрейтинґовіші опозиційні кандидати, не може бути демократією», «країна, у якій знищується опозиція, не може бути демократією», «країна, у якій утискається свобода слова, не може бути демократією»

А нібито різні позиції сенату США й Адміністрації президента Обами щодо України, про які твердить Віктор Янукович, Сергій Власенко пояснив так: «Різниця в цих позиціях полягає в слові «НЕГАЙНО». Адміністрація та Держдеп вимагають НЕГАЙНО звільнити Юлію Тимошенко й інших політв’язнів, а сенат вимагає «просто звільнити». От і вся різниця, якої так не хоче розуміти п. Янукович, думаючи, що він віддав шельф великим американським компаніям і таким чином відкупився від США в питаннях прав і свобод людини в Україні».

Своєю чергою, професор Тарас Кузьо, старший науковий працівник кафедри українoзнавства в Університеті Торонто, інформував у своєму блозі на сайті київського інтернет-видання «Українська правда», що «повідомлення про таємні зустрічі Януковича й Обами в НьюЙорку є нічим іншим, як черговою дезінформацією». За даними науковця, «Білий дім заперечує проведення будь-яких двосторонніх зустрічей між президентом Обамою й лідерами іноземних держав під час його перебування на Генеральній асамблеї в Нью-Йорку в понеділок та вівторок», а «пресслужба президента США каже лише про короткі привітання з іноземними лідерами під час фотосесії напередодні загальної вечері в понеділок».

Що ж до ж глав держав — членів Європейського Союзу (ЄС), які останнім часом бойкотують президента Януковича через його відмову припинити переслідування лідерів опозиції, то зустрітися з ним у Нью-Йорку наважився лише президент Фінляндії.

ЄС уперто іґнорує

Як писав «Міст», у США сенат одноголосно прийняв 20 вересня проект резолюції зі закликом звільнити з ув’язнення колишнього прем’єрміністра України й голову опозиційної партії «Батьківщина» Юлію Тимошенко.

Коментуючи цю резолюцію журналістам, Віктор Янукович стверджував, що «оцінки Державного департаменту та Білого дому дещо різняться від резолюції, ухваленої сенатом США». Однак додав також: «Треба ставитися серйозно до резолюції сенату США, яка закликає звільнити п. Тимошенко та заборонити в’їзд у США чиновникам, причетним до процесу проти екс-прем’єра. Заанґажована, незаанґажована, була вона прийнята за процедурою, не за процедурою — не нам давати оцінку американському сенату. Йому оцінку дають американці».

А все ж запевнив, що в Україні «влада більше, аніж будь-хто, зацікавлена, щоби ці вибори (до ВРУ. — Авт.) були оцінені як чесні, прозорі й демократичні». Відтак висловив упевненість у тому, що проведення в Україні чесних і демократичних виборів до Верховної Ради дасть новий імпульс розвитку взаємин зі США та країнами ЄС: «Закінчаться вибори — почнуться нові, відновлені відносини з багатьма країнами ЄС та зі Сполученими Штатами Америки».

Однак Олександр Сушко, директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, уважає, що п. Янукович доти не досягне проґресу за допомогою закордонних візитів, доки не змінить своєї політики всередині держави. Політолог ще й пояснив: «Це навіть не офіційний візит до США, це — поїздка на Генеральну асамблею ООН, керівні органи якої розташовані в Нью-Йорку. Не бачу підстав чекати на якусь перспективу двосторонніх контактів. Минулого разу вже трапився конфуз, коли після ядерного саміту випадкову зустріч (Януковича й Обами. — Авт.) у коридорі подали як надзвичайної ваги політичну подію. Зробити якісь зміни самим фактом перебування в США, не роблячи нічого всередині країни, попри численні зауваження, дуже проблематично».

p

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply