Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Політична шахівниця для Вікторії Нуланд

Автор:

|

Жовтень 21, 2021

|

Рубрика:

Політична шахівниця для Вікторії Нуланд

У роки «холодної війни» світ був біполярним — НАТО vs Варшавський договір. Але коли до цієї формули додався ще й третій невідомий, вона перетворилася на США vs Російська Федерація (РФ) vs Китайська Народна Республіка (КНР), а її розв’язок перейшов зі сфери вищої математики у квантову фізику.

Умиротворення аґресора?
У часи Євромайдану Вікторія Нуланд підтримували протестувальників, навіть особисто їх годувала. Тепер її роль змінилася. Минулого тижня дипломатка їздила до РФ з триденним візитом, попри накладені на неї Кремлем санкції. Висока гостя зустрілася зі Сергієм Рябковим, заступником міністра закордонних справ, Олександром Фоміним, заступником міністра оборони РФ, і Дмитром Козаком, заступником керівника Адміністрації президента РФ. Сторони обговорювали війну на Донбасі. «Підтвердили, що єдиною основою для врегулювання залишаються мінські угоди. В ході перемовин була підтверджена озвучена в Женеві (Швейцарія) позиція США, що без узгодження особливого статусу Донбасу в складі України істотний прогрес у врегулюванні конфлікту навряд чи можливий. З урахуванням збігу підходів за цією принциповою позицію домовилися про продовження взаємних консультацій», — прокоментували ці зустрічі в Кремлі. Своєю чергою, заступниця державного секретаря США з політичних питань назвала перемовини в адміністрації Кремля, «продуктивними і корисними». Але більше — анічичирк.
Та більше дізналися, як завжди, засоби масової інформації. Так, часопис Politico написав, що Джо Байден вже не планує запроваджувати санкції проти російського газогону «Північний потік-2» (ПП2), як цього домагається Конґрес і сенатор-республіканець Тед Круз. Нагадаємо, що останній затягує затвердження семи американських послів і таким чином намагається добитися введення заходів проти ПП2.
Із посиланням на два джерела видання зазначає, що Білий дім виходив на зв’язок із сенатором, який наголосив, що адміністрація Байдена уповноважена вводити санкції юридично. У відповідь на це Білий дім чітко дав зрозуміти, що санкції під час президентства Байдена запроваджені не будуть.
І хоча США ввели санкції проти кількох компаній-учасниць проєкту ПП2, їх уникнула компанія-оператор газогону. Вашинґтон вважає, що радикальніші заходи можуть погіршити відносини з Німеччиною.
Як повідомляв «Міст», Вікторія Нуланд їздила у Москву досягти прогресу.

Дракон атакує
Але не це, ймовірно, — найголовніша причина для налагодження стосунків Вашинґтона з Москвою. Нещодавно Пекіну вдалося застати американську розвідку зненацька. У КНР нещодавно випробували гіперзвукову ракету, здатну нести ядерну зброю. Про це повідомила газета Financial Times із посиланням на власні джерела. У ході засекречених випробувань апарат пролетів через низькоорбітальний простір, але не зміг досягти заданої цілі, пройшовши за кілька десятків кілометрів від неї. Попри це, ракета продемонструвала «приголомшливий прогрес у розробці гіперзвукового зброї». А її особливість полягає в тому, що апарат може маневрувати.
«Ми поняття не маємо, як вони це зробили», — заявив співрозмовник британського видання з розвідувального співтовариства США. Теоретично ракета може пролетіти над Південним полюсом. А це може стати проблемою для системи протиракетної оборони Сполучених Штатів, зосередженої на північному полярному напрямку.
Пентаґон коментувати інформацію про ці випробування відмовився, але висловив стурбованість військовою активністю КНР загалом. Джон Кірбі, представник Міністерства оборони США, заявив, що військові можливості КНР сприяють зростанню напруженості в реґіоні та за його межами.
У відповідь Лю Пен’юй, представник китайського посольства у Вашинґтоні, запевнив, що військова політика КНР має винятково оборонний характер. За його словами, у Пекіна немає глобальної стратегії і планів військових операцій, як у Сполучених Штатів. Дипломат вважає, що США останніми роками «вигадали міт» про китайську загрозу, щоб виправдати розробку власної гіперзвукової зброї.
А військові США запланували в наступні 18 місяців здійснити три контрольних тестові пуски гіперзвукових ракет наземного базування перед тим, як узяти їх на озброєння 2023 року. Про це повідомив Ніл Тергуд, начальник управління Армії США з гіперзвукових розробок. «2022 фінансового року, який почався 1 жовтня, будуть три льотні випробування і ще додаткові випробування 2023-го», — поінформував він.
Генерал зазначив, що ці фінальні льотні випробування проводитимуть безпосередньо бойові частини, в які вони надійдуть, а не розробники. «Ми дали їм техніку, щоб вони могли вже тренуватися і бути готовими отримати реальні боєкомплекти для стрільби», — зазначив він і додав, що це дозволить військовим на час озброєння цими системи бути підготовленими до їхнього застосування.
Перші тягачі з причепами, на яких встановлені контейнери для запуску гіперзвукових ракет наземного базування системи Long Range Hypersonic Weapon (LRHW), які отримали назву Dark Eagle, прибули на базу Льюїс-Маккорд у штаті Вашинґтон.
Батарея наземного комплексу LRHW складається з командно-штабної машини та чотирьох важких транспортерів із двома контейнерами на кожному з гіперзвуковими ракетами. Радіус дії таких гіперзвукових ракет становитиме понад 2 775 км. Швидкість гіперзвукового блоку, який планується подолати досягає 17 Маха (1 мах = 1224 км/год.). Крім трейлерів, тягачі Oshkosh M983A4 привезли й «інші компоненти» комплексів, призначення яких приховують. Зазначають лишень, що вони дозволять військовослужбовцям проводити повний цикл тренувань із роботи з комплексами.

Фактор талібів
Неабиякою проблемою для США залишаються й таліби, які прийшли до влади після виведення американських військ із Афганістану. Хайрулла Хайрхва, міністр інформації та культури в тимчасовому афганському уряді, закликав уряд Сполучених Штатів виключити представників радикального руху «Талібан» із переліку терористів. «Американці використовують присутність наших функціонерів у цих списках як інструмент тиску на уряд Арабського Емірату (так таліби тепер називають Афганістан. — Ред.). Ми закликаємо їх дотримуватися дипломатичних методів, оскільки, на мій погляд, це все одно не дасть їм жодної користі в майбутньому, — наголосив він в інтерв’ю катарському телеканалу Al Jazeera. — Якщо ж США не виключать представників «Талібану» з цих списків, це обернеться для них лихом».
Представник талібів укотре вказав на те, що на афганській території «відсутня будь-яка терористична загроза», зокрема, з боку «Ісламської держави».
Під міжнародними санкціями перебуває або включена в перелік терористів у деяких країнах ціла низка представників сформованого «Талабаном» тимчасового уряду Афганістану. Зокрема, муллу Мохаммада Хасана Ахунда, який очолив Кабінет міністрів, 2001-го внесли до списку санкцій Організації Об’єднаних Націй, а за голову призначеного радикалами керівника афганського міністерства внутрішніх справ Сіраджуддіна Хаккані ФБР свого часу призначила нагороду в 10 млн USD. Крім цього, кілька функціонерів радикального руху відбували покарання в американській в’язниці в Ґуантанамо, в т. ч. Хайрхва, який перебував там із 2002-го по 2014 рік. Тепер Сполучені Штати готуються до перемовин із талібами.

Євген Клен

Коментар експерта
Карл Волох, політичний аналітик:
— Україна втратила міжнародну суб’єктність, думка українців уже практично нікого не цікавить і рішення щодо України справді почали приймати без участі Києва. Цей результат був неминучим, враховуючи, якого нікчему українці привели до влади 2019 року. Проте ставлення американського суспільства до РФ наразі вкрай неґативне, тому якогось «перезавантаження» в стилі Обами-Клінтон воно не сприйме, що діюча адміністрація президента Байдена не може не брати до уваги. Якщо Конґрес США може ризикнути стосунками з Німеччиною (коли на кону стояла репутація Джо Байдена) і прийняти такий закон по ПП-2, який нещодавно проголосувала Палата представників, аби лише не йти на поступки Росії, то укладати з нею мирову на її умовах є політичним самогубством для будь-якого президента. У Державному департаменті достатньо чітко усвідомлюють настрої українців у питанні війни з РФ. Тож будь-яка спроба нав’язати Україні врегулювання на путінських умовах, навіть якщо Володимир Зеленський остаточно зійде з розуму та прийме цей варіант, не призведе ні до чого, крім серйозних заворушень і масових акцій, які спричинять зміну або й силове повалення Зе-влади. І протестні настрої, через низький рівень яких так сумує опозиція, з’являться моментально. Нехай у міжнародній політиці Україну й перетворили на об’єкт, але тут мова про цивілізаційний вибір і суверенітет, тобто, питання внутрішньополітичні, де суб’єктом є всі українці. І це чудово розуміє Вікторія Нуланд.

About Author

Meest-Online