Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Подарунки під ялинку від США

Автор:

|

Січень 01, 2023

|

Рубрика:

Подарунки під ялинку від США
Зеленський у Конґресі США

Минулого тижня Володимир Зеленський побував у Вашинґтоні, де зустрівся з Джо Байденом і виступив перед американськими законодавцями.

Розмова та виступ
Після зустрічі президенти України та США дали спільну прес-конференцію. Український лідер подякував американському народові за підтримку. Він наголосив, що стосунки двох держав вийшли на новий рівень. «Цей візит до США став справді історичним для України та наших відносин із Америкою та для американського лідерства. За 300 днів цієї війни ми розпочали справді новий етап взаємин між Україною та США. Ми вийшли на рівень реального союзництва, яке на 100 % наповнене реальним змістом. І я сьогодні це відчув під час усіх моїх зустрічей, у всіх наших перемовинах. Хочу ще раз подякувати пану президенту Байдену за щиру підтримку та розуміння України, за будівництво міжнародної коаліції, за мудрі кроки та зусилля», — сказав п. Зеленський і передав п. Байдену нагороду від капітана батареї HIMARS — «Хрест бойових заслуг».
У відповідь американський лідер заявив, що США буде поруч із Україною на кожному кроці. «Разом ми будемо підтримувати вогонь демократії», — зазначив він і підтримав пропозицію президента України провести саміт миру. «Ми поділяємо одне й те ж бачення справедливого миру — вільна, незалежна, безпечна Україна, що процвітає. Ми обоє хочемо, щоби війна закінчилася», — заявив президент США.
Після цього Володимир Зеленський виступив у Капітолії перед представниками Конґресу та Сенату США. Його зустріли оваціями. Високий гість у своїй промові наголосив, що Україна не зламалася, вона живе і все ще бореться, попри повномасштабне російське вторгнення. «Наступного року буде поворотний момент. Я знаю. Цей момент, коли хоробрість України та рішучість американців забезпечить свободу людей, які відстоюють свої цінності», — зазначив він і передав конґресменам бойовий прапор із Бахмуту.

Ще більше зброї
Президент України не дарма зробив саме такий подарунок. Адже Сполучені Штати передали українцям дивозброю, якою ті знищують російсько-терористичну армію саме під Бахмутом. Йдеться про касетні американські снаряди DPICМ калібру 155 мм. Підрозділ аеророзвідки «Мадяр» напередодні оприлюднив перше відео їхнього бойового застосування. «Двоцільовий покращений конвенційний боєприпас DPICМ діє так: підривник встановлюють за часом для повітряного підриву над ціллю, і коло в радіусі 150 м накривають 88 суббоєприпасів, кожен із яких відстрілює сотні готових дротиків», — розповів воєнний кореспондент Юрій Бутусов.
Бахмут зараз є «найспекотнішим» місцем на фронті. Вже близько пів року російські окупанти намагаються там прорвати оборону Збройних сил України (ЗСУ). Після втечі з Херсона росіяни ще дужче почали тиснути на цій ділянці. Та попри колосальні зусилля, серйозно просунутися їм не вдалося.
Відтак Ентоні Блінкен, державний секретар США, офіційно оголосив про новий пакет військової допомоги для України на суму 1,85 млрд USD, який містить також системи протиповітряної оборони (ППО) Patriot, навчитися керуванню якою потрібно за кілька місяців. Навчання українських військових відбуватиметься на території Німеччини, а також ще однієї, наразі неназваної країни.
Юрій Ігнат, речник Повітряних сил ЗСУ, підтвердив, що українським військовим до снаги опанувати американські системи Patriot за кілька місяці. «В умовах мирного часу — це певний процес, до якого наші партнери ставляться дуже серйозно, все має відбуватися чітко за правилами. Але в умовах, в яких опинилася Україна, гадаю, процес прискорять», — припустив він.
За словами експертів, ракети Patriot, які отримає Київ, забезпечать українцям «якісне доповнення» в їхній ППО. Водночас, дата постачання безпосередньо на територію України зенітно-ракетного комплексу, що може одночасно відстежувати до 50 цілей і вражати їх на відстані до 160 км, ще невідома.

І це ще не лендліз
«Вашинґтон поки що не використовує лендліз, аби заощадити український бюджет у майбутньому», — заявив Олег Ніколенко, речник Міністерства закордонних справ України. А військову допомогу Україні передають за іншими програмами.
Дипломат пояснив, що механізм лендлізу полягає в тому, що США можуть передавати Україні наявні в них оборонні вироби в оренду чи на умовах лізингу. «Перевага цього інструменту — швидкість ухвалення адміністрацією США рішень за спрощеною процедурою без зайвої бюрократії та необхідності голосувань щодо кожного пакету допомоги Україні в Конґресі США. Недолік — обсяги постачань американської зброї в межах лендлізу напряму залежать від фінансових можливостей України», — зазначив він.
На цьому етапі війни Сполучені Штати надають допомогу Україні коштом власного федерального бюджету. Тобто теперішні програми, на відміну від лендлізу, не передбачають відшкодування з боку України вартості наданого озброєння, військової техніки та боєприпасів. «Крім двостороннього виміру допомоги з боку США, американська сторона була ініціатором створення Контактної групи з оборони України, в роботі якої беруть участь 50 країн. Завдяки спільним дипломатичним зусиллям і провідній ролі США вдалося мобілізувати надання Україні з боку членів НАТО та інших партнерів зброї на 40 млрд USD», — додав п. Ніколенко.
Минулого тижня до державного бюджету України вже надійшли ґрантові кошти від США ще на 2 млрд USD. Це був уже другий транш від суми ґранту загальним обсягом 4,5 млрд USD. Кошти будуть спрямовані на забезпечення пенсійних виплат і зарплат працівникам цивільного захисту, а також на оплату медичних послуг за програмою медичних гарантій. «З перших днів злочинного вторгнення Російської Федерації (РФ) до України Сполучені Штати підтримують нас за всіма можливими напрямами, у т. ч. надаючи фінансову допомогу для державного бюджету у формі ґрантів. Така допомога є надзвичайно важливою, адже не лише дозволяє зберегти можливість вчасно та в повному обсязі здійснювати пріоритетні соціальні платежі, а ще й не збільшує подальшого боргового навантаження на держбюджет», — заявив Сергій Марченко, міністр фінансів України.

Сюрпризи від Санти
Різдвяні «подарунки» підготували і для інших. Так, Міністерство фінансів США розширило санкції проти ще десятьох російських юридичних осіб: концерну «Морінформсистема-Агат»; центрального науково-дослідного інституту (НДІ) конструкційних матеріалів «Прометей»; акумуляторної компанії «Ригель»; центрального НДІ суднового машинобудування; концерну «Науково-виробниче об’єднання «Аврора»; концерну центрального НДІ «Електроприлад»; акціонерного товариства (АТ) «Обухівське»; АТ «Морські навігаційні системи»; Інституту океанології Російської академії наук ім. Ширшова; компанії «Технополь».
А комісія Палати представників, що розслідувала штурм Капітолія 6 січня 2021 року, рекомендувала Міністерству юстиції США висунути Дональду Трампу обвинувачення у вчиненні чотирьох злочинів. На думку представників комісії, 45-го президента необхідно звинуватити у перешкоджанні офіційній роботі Конґресу, змові з метою шахрайства щодо федерального уряду, змові для надання неправдивих свідчень і підбурюванні до заколоту зі застосуванням насильства. Це перший випадок в історії США, коли Конґрес рекомендує розпочати кримінальне переслідування щодо колишнього глави держави.
Після оголошення рішення Комісії п. Трамп назвав усі звинувачення проти себе «сфальшованими». «Уся ця справа з переслідуванням мене є тим самим, чим був імпічмент — упередженою спробою відсунути мене і Республіканську партію на другий план», — заявив він і нагадав, що у рамках процедури імпічменту ці звинувачення були розглянуті та зняті з нього. Однак рекомендація з боку Конґресу формально не зобов’язує Міністерство юстиції вживати певних заходів, тож рішення про висунення обвинувачень залишається за прокурорами.
Як повідомляв «Міст», Україна отримала подарунки під ялинку від Канади.

Євген Клен

До слова
Сполучені Штати звинуватили керівництво Організації Об’єднаних Націй (ООН) у небажанні розслідувати використання іранських дронів в Україні. У Вашинґтоні вважають, що Антоніу Гуттереш, генеральний секретар (ООН), піддався впливу з боку РФ, і не надіслав до України комісію для розслідування. «Ми шкодуємо, що ООН не вжила заходів для проведення нормального розслідування цього повідомленого порушення. Ми розчаровані тим, що Секретаріат, вочевидь, піддавшись російським погрозам, не виконав мандат на розслідування, наданий йому радою», — заявив Роберт Вуд, заступник посла США в ООН.

About Author

Meest-Online